Sprzedaż mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej
Data publikacji: Data aktualizacji:

Sprzedaż mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej – czy to jest możliwe?

Specjaliści ds. skupu nieruchomości z nSkup.pl przygotowali artykuł, z którego dowiesz się, jak sprzedać mieszkanie w trakcie wpisu do księgi wieczystej. Nasz przewodnik powstał ze względu na liczne pytania ze strony klientów. Dlatego już na samym początku chcemy zaznaczyć, że sprzedaż mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej jest jak najbardziej możliwa. Jest to sytuacja, z którą mamy dość często do czynienia na rynku nieruchomości.

Spis zawartości artykułu

Sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej - wprowadzenie

Brak księgi wieczystej lub nieaktualne wpisy w dziale drugim na pewno stanowią ryzyka dla kupca. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, co do sprzedaży takiej nieruchomości, czy do przygotowania aktu notarialnego przenoszącego własność. Zarówno brak księgi wieczystej, jak i pewnych wpisów nie stanowi przesłanki do zaniechania pomysłu o sprzedaży nieruchomości. Nie ma też przepisów w polskim systemie prawnym, które nakazywałyby właścicielom założenie księgi wieczystej.

Na rynku nieruchomości jest dużo ofert sprzedaży mieszkań bez księgi wieczystej. Nie jest to jakaś niezwykła sytuacja. Dobra informacja dla sprzedawców jest taka, że większość mieszkań bez księgi wieczystej można sprzedać. Sprawdziliśmy, z czym wiąże się sprzedaż i zakup takiego mieszkania. Sprawdź, jak wygląda sprzedaż mieszkania w trakcie zakładania księgi wieczystej i co mówią a ten temat przepisy.

Brak księgi wieczystej podczas sprzedaży – jakie są wady?

Sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej lub w trakcie wpisu do księgi wieczystej jest możliwa. Jednak taka transakcja ma swoje wady. Do podstawowych problemów zaliczymy:

 • Brak możliwości powołania się na rękojmie wiary publicznej ksiąg wieczystych, co może zniechęcić potencjalnych kupców,
 • Duże ryzyko dla kupującego,
 • Brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości,
 • Brak możliwości zweryfikowania sytuacji finansowej właściciela domu, mieszkania lub innego lokalu.

Jak zapewne się zorientowałeś, sprzedaż mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej wiąże się z wieloma problemami i niedogodnościami. Jeżeli chcesz sprzedać takie mieszkanie, to mimo wszystko nie warto się poddawać. Sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej lub bez aktualnych wpisów jest możliwa, co podkreśliliśmy już kilka razy. Dla kupującego, który ma gotówkę i zdaje sobie ryzyko, takie mieszkanie może być ciekawym zakupem, jeżeli cena jest bardzo atrakcyjna. Sprzedający powinien zdawać sobie sprawę, że potencjalnych nabywców, którzy są w stanie podjąć ryzyko, będzie niewiele. Nie każdy może sobie pozwolić na taki krok.

Jak sprzedać mieszkanie bez wpisu do księgi wieczystej? Kilka istotnych wskazówek

Mamy dla Ciebie w zanadrzu kilka wskazówek, które pozwolą Ci na sprzedaż mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej. Najlepsze i najszybsze rozwiązanie to współpraca z profesjonalnym skupem nieruchomości nSkup.pl. Gwarantujemy szybką gotówkę i minimum formalności.

Zainteresowała Cię konkretna oferta mieszkania, ale okazało się, że nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej? Jeżeli zależy Ci na tym mieszkaniu, to możesz podpisać umowę przedwstępną kupna-sprzedaży. W takiej umowie możesz zobowiązać sprzedawcę, do założenia księgi wieczystej. Będzie to warunek, od którego spełnienia możliwe będzie podpisanie aktu notarialnego. Pozbędziesz się w ten sposób wątpliwości oraz ryzyka. Musisz jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie ma również swoje wady. Podstawowy z nich to długi czas oczekiwania na sfinalizowanie transakcji. Wynika to z konieczności dopełnienia wszystkich formalności przez sprzedającego i oczekiwania na załatwienie spraw w urzędach.

Jak widzisz, sprzedaż mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej jest możliwa, jeżeli kupujący i sprzedający uzgodnią warunki takiej transakcji.

Warto wiedzieć, że jest jeszcze jeden sposób, który pozwoli na łatwiejszą i bardziej komfortową sprzedaż nieruchomości. Okazuje się, że bez problemu można założyć księgę wieczystą razem z podpisaniem aktu notarialnego sprzedaży mieszkania. Akt notarialny w tym wypadku będzie jednocześnie wnioskiem o założenie księgi wieczystej. Notariusz zgłasza wniosek do odpowiedniego sądu.

Czy warto remontować mieszkanie przed sprzedażą w 2024 roku?

Dowiedz się więcej

Sprzedaż mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej – czy warto pozbyć się takiego lokalu?

Osoby, które chcą szybko pozbyć się mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej, mogą wypełnić i wysłać formularz sprzedaży mieszkania do biura skupu nieruchomości nSkup.pl. Warto wiedzieć, że skupujemy również kłopotliwe nieruchomości, np. zadłużone mieszkania, mieszkania bez księgi wieczystej, czy też nieruchomości z lokatorami. Dzięki temu będziesz cieszył się gotówką, która otrzymasz od ręki. Co więcej, nie musisz martwić się formalnościami, ponieważ wszystkim zajmą się nasi profesjonaliści. 

Zakup mieszkania bez księgi wieczystej związany jest z pewnym ryzykiem. Możemy jednak podjąć pewne działania, żeby zminimalizować zagrożenia, które mogą się pojawić w wyniku takiej transakcji. Co zrobić, żeby zabezpieczyć swoje interesy? Na pewno warto podpisać umowę przedwstępną, która da sprzedającemu czas na założenie księgi wieczystej. Założenie księgi powinno być warunkiem, którego spełnienie pozwoli na sfinalizowanie procesu sprzedaży u notariusza. Można sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej. Wystarczy tylko skorzystać z powyższych rad, a unikniesz zbędnego ryzyka.

Sprzedaż mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej

Do czego służy księga wieczysta?

Księgi wieczyste prowadzone są przez miejscowe sądy rejonowe dla konkretnych nieruchomości. Mają one na celu uporządkowanie stanu prawnego lokali oraz zniwelowanie możliwości wystąpienia rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym i prawnym. Odpowiednie działy księgi ujawniają, kto ma prawo do lokalu, gdzie jest on położony, jak jest duży oraz czy ciążą na nim jakiekolwiek obciążenia i hipoteki.

Czy można sprzedać mieszkanie, zanim właściciel zostanie wpisany do księgi?

Zdarzają się również sytuacje, gdy świeżo upieczeni nabywcy mieszkania, zdecydują się je sprzedać, zanim jeszcze zostaną wpisani do działu drugiego księgi wieczystej nieruchomości. Oznacza to, że kupiec nabędzie mieszkania od innej osoby niż ta, która jest wymieniona w księdze wieczystej. Aktualny akt własności nieruchomości został umieszczony w księdze jedynie w postaci wzmianki. Co na to przepisy prawa? Nasze prawo akceptuje taką sytuację. Wpis prawa własności do księgi nie ma bowiem skutku konstytucyjnego, tylko deklaratoryjny charakter, który potwierdza określony stan rzeczy. Własność lokalu zostanie nabyta w momencie podpisania aktu notarialnego, a nie w momencie wpisu czy założenia księgi wieczystej.

Brak księgi wieczystej – na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Zakup mieszkania bez księgi wieczystej może odstraszać potencjalnych klientów. Taka sytuacja budzie wiele obaw i wątpliwości. Sprawdźmy, jakie problemy wiążą się z brakiem księgi wieczystej:

 • brak możliwości powołania się na rękojmie wiary publicznej ksiąg wieczystych,
 • trudność w otrzymaniu kredytu hipotecznego,
 • brak możliwości oceny sytuacji finansowej nieruchomości,
 • ryzyko, że wobec lokalu została wszczęta egzekucja komornicza,
 • ryzyko, że mieszkanie lub domu mogą być w złym stanie technicznym,
 • nieznany stan prawny nieruchomości, czyli np. istnienie prawa do pierwokupu,
 • możliwość zakupu lokalu z ustanowioną hipoteką na rzecz wierzyciela.

Mieszkanie bez księgi wieczystej – obowiązki

Sprzedaż nieruchomości bez księgi wieczystej nakłada na nowego właściciela te same obowiązku, co w przypadku sprzedaży mieszkania z księgą wieczystą. W jednym i drugim przypadku nowy właściciel powinien wystąpić z wnioskiem o ujawnienie go w księdze wieczystej.

Sprzedaż mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej a kredyt hipoteczny

Większość banków nie udzieli kredytu hipotecznego na mieszkanie bez wpisu do księgi wieczystej. Trochę łatwiej o taki kredyt, gdy planujesz kupno mieszkania spółdzielczo-własnościowego, które z zasady nie mają założonych ksiąg wieczystych. Chcesz kupić mieszkanie z pomocą kredytu hipotecznego? W takiej sytuacji, warto poczekać, aż obecny właściciel założy księgę wieczystą.

W praktyce rynkowej wygląda to tak, że mieszkanie bez księgi wieczystej najprościej kupić za gotówkę. Nie oznacza to oczywiście, że nie masz już szans na kredyt lub pożyczkę hipoteczną. Wystarczy, że założysz księgę wieczystą, co pozwoli Ci zaciągnąć dowolny produkt hipoteczny na remont lub zrefinansowanie poniesionych nakładów finansowych na nieruchomość. Co więcej, warto założyć księgę wieczystą, ponieważ będziesz mógł ją sprzedać bez problemów, a nowi właściciele będą mogli skutecznie starać się o kredyt hipoteczny.

Banknot

Sprzedaj nam swoją nieruchomość

Bezpiecznie, łatwo i bez angażowania się w formalności. Uzyskaj szybką ofertę gotówkową.

Uzyskaj ofertę