Mieszkanie bez księgi wieczystej
Data publikacji: Data aktualizacji:

Mieszkanie bez księgi wieczystej w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Mieszkanie bez księgi wieczystej może stanowić pewien problem, gdy zaplanujesz sprzedaż mieszkania. Brak księgi wieczystej może skutecznie odstraszyć potencjalnych kupców. Zacznijmy od tego, że nie ma przepisów prawa, które nakładałyby obowiązek założenia księgi wieczystej. Mieszkanie lub dom mogą spokojnie funkcjonować bez księgi wieczystej. Nie ma też żadnych terminów na założenie księgi wieczystej.

Spis zawartości artykułu

Mieszkanie bez księgi wieczystej – jak sprawdzić i bezpiecznie kupić mieszkanie bez księgi wieczystej?

Księga wieczysta jest to bardzo ważny dokument, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat konkretnej nieruchomości. Księgi wieczyste mają formę publicznego rejestru dostępnego również w formie online. Rejestr ksiąg wieczystych jest dostępny dla każdego. Z księgi wieczystej dowiesz się:

 • kto jest właścicielem lokalu,
 • jaka jest powierzchnia danego mieszkania lub domu,
 • jakie jest przeznaczenie nieruchomości,
 • czy nieruchomość jest obciążona długami, np. hipoteką na rzecz banku.

Mieszkanie bez księgi wieczystej – co to oznacza?

Warto wiedzieć, że mieszkania z rynku pierwotnego nie mają założonej księgi wieczystej. Dlatego nie powinieneś mieć żadnych obaw. Założenie księgi wieczystej należy do pierwszego właściciela, który w tym celu powinien złożyć wniosek w odpowiednim sądzie rejonowym. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, które nie mają założonej księgi wieczystej. Co brak księgi wieczystej dokładnie oznacza dla sprzedającego i kupującego? Dla kupującego brak księgi wieczystej wiąże się z pewnym ryzykiem. Nabywca nie będzie miał bowiem możliwości zweryfikowania informacji podanych przez sprzedającego. Co prawda, informacje o powierzchni mieszkania i jego przeznaczeniu możesz zdobyć w inny sposób, ale bardzo trudno będzie zweryfikować informację o ewentualnym zadłużeniu czy właścicielach lokalu. W ten sposób możesz stać się łatwo ofiarą oszustwa i stracić dużo pieniędzy. Są oczywiście sposoby, żeby dojść do tych informacji, ale to wszystko zależy od tego, czy chcesz kupić mieszkanie spółdzielcze, czy własnościowe bez księgi wieczystej.

Czy mieszkanie może nie mieć księgi wieczystej?

Jak wspominaliśmy wyżej, mieszkanie może istnieć również bez księgi wieczystej. Nie ma obowiązku zakładania ksiąg wieczystych. Przepisy prawa dopuszczają przykładowo prowadzenie mieszkania spółdzielczo-własnościowego bez księgi wieczystej. Oznacza to w tym przypadku, że przedmiotem obrotu jest spółdzielcze prawo do lokalu. Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania własnościowo-spółdzielczego bez księgi wieczystej, to możesz dysponować następującymi uprawnieniami, czyli prawem do korzystania z lokalu oraz prawem do rozporządzania posiadanym prawem do lokalu.

Jak sprawdzić, czy mieszkanie ma założoną księgę wieczystą?

Każda osoba, która jest zainteresowana zakupem konkretnej nieruchomości, powinna w pierwszej kolejności zapytać właściciela, czy dla danego mieszkania została założona księga wieczysta. Sprzedawca powinien podać Ci numer księgi wieczystej. Wtedy będziesz mógł w prosty sposób za poznać się z księgą wieczystą, korzystając z wyszukiwarki ksiąg wieczystych online.

Czy można dowiedzieć się o tym, czy mieszkanie ma księgę wieczystą w inny sposób? Możesz udać się w tym celu do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, właściwego dla lokalizacji nieruchomości, którą chcesz sprawdzić. Pracownik Wydziału bez wątpienia pomoże Ci ustalić, czy mieszkanie ma założoną księgę wieczystą. Z drugiej strony, jeżeli sprzedający nie będzie chciał podać Ci numeru księgi, to powinien być to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy.

Dlaczego mieszkanie może nie posiadać księgi wieczystej?

Może być wiele powodów, dla których mieszkanie, dom lub inny lokal nie mają założonej księgi wieczystej. Jednak najczęstszy powód to po prostu zaniedbanie właściciela. Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia, gdy od wielu lat właścicielem nieruchomości jest jedna osoba. Naszym klientom zawsze tłumaczymy, że kiedy planują kupić mieszkanie bez księgi wieczystej, to powinni zachować dużą ostrożność.

Jak sprawdzić, czy mieszkanie ma założoną księgę wieczystą?

Co to jest umowa rezerwacyjna i kiedy warto ją podpisać?

Dowiedz się więcej

Mieszkanie bez księgi wieczystej — czy można kupić lub sprzedać mieszkanie bez KW?

Mieszkanie bez księgi wieczystej można zarówno kupić jak i sprzedać. Jednak jak już to niejednokrotnie podkreślaliśmy, gdy mieszkanie nie ma założonej księgi wieczystej, to należy dotrzeć do innych dokumentów. W ten sposób zweryfikujesz informacje o danej nieruchomości.

Kto może kupić lub sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej

Nie ma żadnych przepisów i wytycznych, które zajmowałyby się tym tematem. Nie ma też żadnych ograniczeń. Każda osoba może kupić lub sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej. Taka transakcja wiąże się jednak z ryzykiem, przede wszystkim dla kupującego. Warto być świadomym tego ryzyka.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania bez księgi wieczystej

Jeżeli planujesz zakup nieruchomości, która nie ma założonej księgi wieczystej, to w takiej sytuacji powinieneś dokładnie sprawdzić wszystkie inne dokumenty. Przygotowaliśmy listę dokumentów, które pomogą Ci zweryfikować informacje o lokalu:

 • akt notarialny na podstawie, którego obecny właściciel ma prawo do korzystania z mieszkania lub domu,
 • decyzja administracyjna, która przyznaje prawo do własności,
 • postanowienie sądu lub notariusza, jeżeli właściciel otrzymał nieruchomość w spadku lub w drodze darowizny,
 • zaświadczenie wydane przez spółdzielnię mieszkaniową o prawie do spółdzielczej własności,
 • zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach za czynsz i fundusz remontowy,
 • zaświadczenie o osobach zameldowanych w lokalu mieszkalnym,
 • oświadczenie sprzedawcy o niezaleganiu w płatnościach dotyczących energii elektrycznej, gazu, wody oraz innych mediów potwierdzone przez dostawców.

Mieszkania bez księgi wieczystej — cena

Kiedy sprawdziliśmy oferty sprzedaży mieszkań bez księgi wieczystej, to okazało się, że ceny takich nieruchomości są zbliżone do cen mieszkań z założoną księgą. Wynika z tego, że brak KW nie ma znaczącego wpływu na cenę. Osoba, która zdecyduje się na zakup nieruchomości bez księgi wieczystej, będzie na pewno negocjować cenę ze względu na ryzyko.

Jak wycenić mieszkanie w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Dowiedz się więcej

Jakie ryzyko wiąże się z kupnem mieszkania bez księgi wieczystej?

Dużo pisaliśmy o ryzyku związanym z zakupem mieszkania bez księgi wieczystej. Księga wieczysta jest bardzo ważna, ponieważ zawiera najważniejsze informacje o nieruchomości. Zakup lokalu bez księgi wieczystej generuje następujące ryzyka:

 • Problem z weryfikacją informacji o mieszkaniu, podanych w innych dokumentach lub przekazanych przez sprzedawcę.
 • Utrudniona ocena dokładnego stanu prawnego nieruchomości.
 • Brak ochrony prawami rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.
 • Wydłużony proces zakupu nieruchomości, ponieważ należy zweryfikować dużą ilość dodatkowych dokumentów.
 • Kupujący ponosi ryzyko, że mieszkanie obciążone jest ukrytym kredytem lub innymi zobowiązaniami.

Większość banków nie przyzna kredytu hipotecznego na mieszkanie bez księgi wieczystej. Jeżeli starasz się o takie finansowanie, to lepiej znajdź nieruchomość z założoną księgą wieczystą. Weź to pod uwagę, podczas poszukiwania lokalu dla siebie.

Zakup mieszkania bez księgi wieczystej — krok po kroku

Czy można bezpiecznie kupić mieszkanie bez księgi wieczystej? W takiej sytuacji należy podjąć odpowiednie działania krok po kroku. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz i niczego nie przeoczysz. Procedura krok po kroku wygląda następująco:

 • W pierwszym kroku sprawdzasz dokumenty, które potwierdzają prawo do nieruchomości.
 • Następnie sprawdzasz prawa spółdzielni mieszkaniowej do użytkowania gruntu pod nieruchomością.
 • Panujesz kupić nieruchomość z pomocą kredytu hipotecznego? To dobry moment na złożenie wniosku w wybranym banku. Warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Jak tylko otrzymasz decyzję pozytywną, to umów się na podpisanie umowy z bankiem.
 • W kolejnym kroku należy podpisać akt notarialny i złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej. Może to zrobić za nas notariusz lub możemy sprawę założenia księgi na własną rękę.
 • Ostatni i obowiązkowy krok to złożenie wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Również osoby, które chcą sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej, zastanawiają się, w jaki sposób sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej? Jest jedna podstawowa zasada. Właściciel mieszkania bez księgi wieczystej nie może zalegać z opłatami oraz obciążać mieszkania kredytami. Chcesz sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej? Bądź uczciwy wobec klienta i udostępnij mu wszystkie potrzebne dokumenty.

Mieszkanie bez księgi wieczystej a kredyt hipoteczny

Trudno o kredyt hipoteczny na mieszkanie bez księgi wieczystej. Większość banków odrzuci taki wniosek. Nie jest to jednak niemożliwe. Kupując mieszkanie bez księgi wieczystej z pomocą kredytu hipotecznego, musisz dostarczyć do banku jeszcze więcej dokumentów. Co więcej, w umowie notarialnej powinien znaleźć się wniosek o założenie księgi wieczystej. Pamiętaj, że dla banku wszystkie kwestie związane z nieruchomością są ważne. Wynika to z tego, że nieruchomość stanowi podstawowe zabezpieczenie kredytu.

Sytuacja jest prostsza w sytuacji, gdy chcesz wziąć kredyt na mieszkanie spółdzielcze własnościowe bez księgi wieczystej. Przygotuj się jednak również na dłuższe formalności i w tym przypadku.

Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania bez księgi wieczystej?

Trudno udzielić nam jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Taka transakcja jest z jednej strony bardzo ryzykowna, a z drugiej może być dla nas bardzo opłacalna. Sprzedawca, który będzie chciał szybko sprzedać nieruchomość bez księgi wieczystej, na pewno przystąpi do negocjacji ceny.

Mieszkanie własnościowe bez księgi wieczystej — wady i zalety

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania bez księgi wieczystej? Pomożemy podjąć Ci decyzję. Przygotowaliśmy wady i zalety takiej transakcji. Dużą korzyścią będzie na pewno niższa cena nieruchomości. Wad jest trochę więcej i zaliczamy do nich:

 • duże ryzyko,
 • problem ze znalezieniem i weryfikacją dokumentów,
 • problemy z pozyskaniem kredytu hipotecznego.

Mieszkanie bez księgi wieczystej - co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Kiedy właściciel mieszkania spółdzielczo-własnościowego bez księgi wieczystej umrze, to dziedziczenie odbywa się dokładnie w ten sam sposób, co w przypadku lokalu z założoną księgą wieczystą. Po śmierci właściciela nieruchomość przechodzi na spadkobierców i stanowi odrębną własność.

Nowy właściciel może założyć księgę wieczystą dla nieruchomości i mieszkać w niej lub podarować go innej osobie i sporządzić umowę darowizny w formie aktu notarialnego.

Osoba, która chce sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej, powinna zwrócić się do biura skupu nieruchomości z nSkup.pl. Szybko i sprawnie przeprowadzamy transakcję zakupu mieszkania, nawet jeśli nie ma księgi wieczystej.

Banknot

Sprzedaj nam swoją nieruchomość

Bezpiecznie, łatwo i bez angażowania się w formalności. Uzyskaj szybką ofertę gotówkową.

Uzyskaj ofertę