Koszty przy zakupie mieszkania
Data publikacji: Data aktualizacji:

Koszty przy zakupie mieszkania w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Kiedy planujesz zakup mieszkania, powinieneś dokładnie poznać wszystkie koszty związane z taką transakcją. Sama wartość nieruchomości to tylko jeden z kosztów. Z jakimi wydatkami przy zakupie mieszkania należy się jeszcze liczyć? Specjaliści z nSkup.pl sprawdzili wszystkie opłaty związane z zakupem mieszkania.

Spis zawartości artykułu

Koszty dodatkowe przy zakupie nieruchomości

Dla każdego z nas kupno mieszkania to bardzo duży wydatek. Taką inwestycję należy dobrze przemyśleć i zrobić dokładną listę wszystkich kosztów kupna-sprzedaży mieszkania. Transakcja zakupu wiąże się bowiem z wieloma dodatkowymi kosztami i opłatami. Naszym klientom zalecamy przygotowanie się do takiego wydatku. Jak duży mogą być koszty zakupu mieszkania? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Kosztem, którego na pewno nie unikniemy, jest podatek od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC. Wartość podatku jest uregulowana ustawą i wynosi 2% od wartości mieszkania. Nie warto sztucznie zaniżać wartości mieszkania. Urząd Skarbowy bez wątpienia zorientuje się, że cena za mieszkanie jest zbyt niska i ja zakwestionuje. Co więcej, US może narzucić wyższą kwotę podatku, jeśli cena wyda mu się podejrzanie niska.

Podatek od czynności cywilnoprawnych stanowi dużą część kosztów dodatkowych związanych z zakupem mieszkania. Kupując mieszkanie za 400 000 zł, będziesz musiał odprowadzić podatek w wysokości aż 8 000 zł.

Ważna informacja!

Pamiętaj, że PCC obowiązuje nas tylko wtedy, gdy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym.

Podatek PCC w 2023 roku - co to jest? Kto musi go zapłacić?

Dowiedz się więcej

Taksa notarialna

Zakup mieszkania nie obędzie się bez notariusza. Umowa kupna – sprzedaży musi być spisana w formie aktu notarialnego. Do kosztów mieszkania będziemy zatem musieli doliczyć koszty wynagrodzenia notariusza za wykonanie czynności związanych z przygotowaniem umowy kupna-sprzedaży. Maksymalna opłata została określona w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1473).

Musimy zawsze liczyć się ze wzrostem stawek notarialnych, np. w przypadku rosnącej inflacji.

Sprawdźmy, jak wysoką taksę notarialną zapłacisz, kupując mieszkanie. Przygotowaliśmy wyliczenia, biorąc pod uwagę wartości maksymalne, ale notariusz może zaproponować niższą stawkę, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację stron transakcji. Do taksy notarialnej zawsze doliczamy podatek VAT.

Chcemy też zaznaczyć, że niektórzy notariusze pobierają dodatkową opłatę (200 zł + 23% VAT), za złożenie przez Internet wniosku o wpis do ksiąg wieczystych (na podstawie Uchwały Sądu Najwyższego z dnia 8 marca 2013 r. - sygn. akt III CZP 5/13). Nie wszystkie kancelarie pobierają tę dodatkową opłatę.

Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą koszty notarialne w przypadku podpisywania umowy deweloperskiej są dzielone na dwie strony transakcji, czyli dewelopera i nabywcę.

Poniższa tabela prezentuje maksymalne stawki taksy notarialnej.

Wartość mienia     Maksymalna taksa notarialna   Dodatkowy procent od nadwyżki
Do 3000 zł     100 zł  
Od 3000 zł do 10 000 zł     100 zł    3%
Od 10 000 do 30 000 zł     310 zł     2%
Od 30 000 zł do 60 000 zł      710 zł     1%
Od 60 000 zł do 1 000 000 zł 1010 zł     0,4%
Od 1 000 000 zł do 2 000 000 zł 4770 zł      0,2%
Powyżej 2 000 000 zł  6770 zł     0,25%

 

Wypis z aktu notarialnego

Kolejną, ale już niewysoką opłatą są koszty wypisów z aktu notarialnego. Notariusz pobierze opłatę w wysokości 6 zł + VAT za każdą nowo rozpoczętą stronę. Potrzebne będą Ci minimum 3 wypisy, ale warto poprosić dodatkowe egzemplarze, ponieważ mogą nam się przydać w przyszłości.

Założenie księgi wieczystej

Księgę wieczystej możesz założyć na własną rękę lub powierzyć to zadanie notariuszowi. W tym celu należy udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania Sądu Rejonowego i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek KW-ZAL.

Koszt założenie księgi wieczystej został zdefiniowany w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Podczas składania wniosku o założenie księgi wieczystej, należy dokonać stałej opłaty w wysokości 100 zł. Oprócz tego należy zapłacić kolejną stałą opłatę w wysokości 200 zł za złożenie wniosku o wpis prawa własności. Jeżeli składasz wniosek o dokonanie wpisu udziału w prawie, to wtedy zapłacisz część opłaty stałej proporcjonalnej do wysokości udziału, ale nie mniej jednak niż 100 złotych.

Podsumowując: 200 zł – 300 zł to minimalny koszt założenia księgi wieczystej.

Wpis do hipoteki

Wiele osób kupuje mieszkanie z wykorzystaniem środków pochodzących z kredytu hipotecznego. Bank udzieli kredytu pod warunkiem ustanowienie hipoteki. Dlatego Twoim obowiązkiem jest dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Opłata sądowa za taki wpis wynosi obecnie 200 zł. Jeżeli sam zajmujesz się sprawą hipoteki, to najpierw musisz dokonać wpłaty gotówką w kasie sądu lub przelewem, a następnie załączyć dowód wpłaty do wniosku KW-WPIS.

Natomiast, gdy zlecisz to zadanie notariuszowi, to Twoje koszty będą wyższe. Notariusz pobierze od Ciebie dodatkową opłatę za dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej, która wynosi od 100 do nawet 1000 zł. Widełki cenowe są dość szerokie.

Warto wiedzieć, że od ustanowienia hipoteki na rzecz banku również należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 19 zł.

zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym

Porównanie kosztów zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym

Warto zaprezentować koszty zakupu mieszkania w formie tabeli i porównać koszty transakcji na rynku wtórnym i na rynku pierwotnym. Na rynku pierwotnym można kupić mieszkanie gotowe lub w budowie. Dlatego pod uwagę bierzemy trzy typy transakcji dla mieszkania o wartości 400 000 zł:

  • Zakup na kredyt ukończonego mieszkania od dewelopera.
  • Zakup na kredyt mieszkania w trakcie budowy od dewelopera.
  • Zakup na kredyt mieszkania z rynku wtórnego.
Ukończone mieszkanie od dewelopera     Mieszkanie w trakcie budowy od dewelopera Mieszkanie z rynku wtórnego
Taksa notarialna za umowę sprzedaży     Do 1475 zł     Połowa taksy za umowę deweloperską     Do 728 zł     PCC     8000 zł
Opłata za 3 wypisy aktu notarialnego     Do 221,40 zł     Połowa opłaty sądowej za wpis roszczenia nabywcy do KW gruntu     Do 75 zł     Taksa notarialna za umowę sprzedaży     Do 1475 zł
Opłata za założenie księgi wieczystej     100 zł     Połowa opłaty za 3 wypisy aktu notarialnego     Do 166,05 zł     Opłata za 3 wypisy aktu notarialnego     Do 221,40 zł
Opłata za wpis prawa własności     200 zł     Opłata za założenie księgi wieczystej     100 zł     Opłata za wpis hipoteki do KW     200 zł
Opłata za wpis hipoteki do KW     200 zł     Opłata za wpis prawa własności     200 zł    PCC za wpis hipoteki      19 zł
PCC za wpis hipoteki     19 zł     Opłata za wpis hipoteki do KW     200 zł     Opłata za wpis prawa własności     200 zł
    PCC     19 zł    
SUMA KOSZTÓW
Do 2197,95 (0,55% ceny zakupu mieszkania)     Do 3167,78 (0,79% ceny zakupu mieszkania)     Do 10 097,97 (2,52% ceny zakupu mieszkania)

Wnioski. Z przedstawionej przez nas tabeli wynika, że:

  • Najwięcej opłat wniesiemy przy zakupie na kredyt mieszkania od dewelopera, które jest jeszcze w budowie. Mimo dość dużej liczby kosztów nie jest to najdroższa opcja.
  • Najwyższe koszty poniesiemy, kupując mieszkanie na kredyt z rynku wtórnego. Mogą one wynieść nawet 2,5% od ceny zakupu mieszkania. W przypadku mieszkania o wartości 400 000 zł kwota opłat dodatkowych wyniesie nawet ponad 10 000 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Musisz jednak wiedzieć, że o wysokości tej kwoty stanowi w dużej mierze podatek od czynności cywilnoprawnych. Warto przypomnieć, że PCC płacimy tylko przy zakupie mieszkania z drugiej ręki.
  • Kupując mieszkanie od dewelopera, musimy ponieść dodatkowe koszty w wysokości od 0,55% do 0,79% ceny zakupu.

Jakie mogą być jeszcze koszty dodatkowe przy zakupie mieszkania

Wynagrodzenie pośrednika

Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z usług pośrednika nieruchomości, który pomoże znaleźć nam wymarzone mieszkanie, to musimy liczyć się z dodatkowym kosztem 2% - 5% od wartości transakcji. W przypadku zakupu mieszkania o wartości 400 000 zł zapłacimy prowizję w wysokości 8 000 zł -12 000 zł. Jest to wygodna opcja, ponieważ oszczędzamy dużo czasu. Pośrednik sprawdzi również status prawny nieruchomości.

Kiedy jednak musimy liczyć się z kosztami i będziemy szukać mieszkania na własną rękę, to naszym kosztem mogą być co najwyżej koszty podróży.

Ubezpieczenie nieruchomości

Kolejną opłatą związaną z zakupem mieszkania będzie zakup polisy ubezpieczeniowej nieruchomości. Obowiązek wykupu polisy nałoży na nas bank. Brak ubezpieczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami, np. zatrzymaniem wypłaty środków.

Obowiązkowe ubezpieczenie obejmuje ochronę murów i w niektórych przypadkach ochronę elementów stałych przed zdarzeniami losowymi.

Koszt polisy dla mieszkania o wartości 400 000 zł w większym mieście wynosi od 150 do 242 zł rocznie.

Umowa na wyłączność a sprzedaż nieruchomości - ekspert wyjaśnia!

Dowiedz się więcej

Podsumowanie

Kiedy planujemy zakup mieszkania, to myślimy przede wszystkim cenę nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że wartość mieszkania, to nie jest jedyny koszt. Dodatkowe koszty mogą wynieść nawet do kilku procent wartości lokalu. Dlatego warto mieć odłożoną dodatkową kwotę na wydatki związane z transakcją. 

Wygoda

Darmowa wycena mieszkania online

Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora wyceny nieruchomości i oszacuj wartość mieszkania.

Wyceń mieszkanie