Czy warto współpracować z agentem nieruchomości
Data publikacji: Data aktualizacji:

Czy warto współpracować z agentem nieruchomości?

Wiele osób, które planują sprzedać mieszkanie lub dom, często poszukują pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pośrednik nieruchomości to często osoba profesjonalna i zaangażowana w proces sprzedaży. Specjaliści ds. skupu nieruchomości z nSkup.pl przygotowali artykuł, z którego dowiesz się, na czym polega praca pośrednika i jakie są zalety współpracy z agentem.

Spis zawartości artykułu

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości - wprowadzenie

Klienci, którzy chcą sprzedać lub wynająć mieszkanie, często decydują się na współpracę z agentem nieruchomości. Niewiele jednak osób wie, na czym dokładnie polega praca pośrednika. Zapewne zadajesz sobie pytanie, jakie obowiązki w związku ze sprzedażą przejmuje pośrednik, a co dalej spoczywa na Tobie? Odpowiedzmy najpierw na pytanie, kto to jest pośrednik w obrocie nieruchomościami.

Pośrednik nieruchomości jest to osoba, która kojarzy właściciela nieruchomości z potencjalnym kupcem lub najemcą. Klient podpisuje umowę z agentem nieruchomości, który na jej podstawie podejmuje się określonych zadań. Agenci działają najczęściej na rzecz biura nieruchomości, w którym są zatrudnieni.

Zdarzają się wciąż opinie, że praca agenta sprowadza się jedynie do publikacji ogłoszenia i prezentacji mieszkania. Czy zatem jest sens współpracować z pośrednikiem, kiedy możesz opublikować reklamę samodzielnie? Takie przekonanie o pracy agenta jest jednak całkowicie błędna. Tak naprawdę pośrednik robi o wiele więcej, a jego działania zdecydowanie przyspieszają sprzedaż nieruchomości.

Sprawdźmy zatem, na czym polega praca pośrednika, co powinniśmy sprawdzić przed podpisaniem umowy i ile zapłacimy za taką współpracę.

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości – jak działa pośrednik?

Warunkiem udanej współpracy są zawsze dobre relacje między stronami i wzajemne zrozumienie. Pośrednik ze swojej strony powinien traktować każde swoje zadanie poważnie i z pełnym zaangażowaniem. Praca agenta zaczyna się od ustalenia warunków, na podstawie których ustalone zostaną ramy współpracy, które zapewnią komfort oraz doprowadzą do sfinalizowania transakcji. Dlatego już na waszym pierwszym pośrednik powinien ustalić:

 • Czy zależy Ci na szybkiej sprzedaży nieruchomości?
 • Czy ważniejsza dla Ciebie jest szybka sprzedaż, czy uzyskanie satysfakcjonującej ceny?
 • Jaka cenę sprzedaży jesteś w stanie zaakceptować?

Przykładowo, gdy należy Ci na jak najszybszej sprzedaży, to pośrednik będzie starał się znaleźć kupca z gotówką. Jeżeli najważniejsza jest jak najlepsza cena, to profesjonalny pełnomocnik podpowie Ci, że transakcja może potrwać dłużej.

Pamiętaj, że biuro nieruchomości oraz agent działający w jego imieniu świadczą również usługi doradcze. Dobry agent to taki, który będzie służył Ci radą i podpowie, jakie działania są konieczne, żeby sprzedać lub kupić mieszkanie uzyskując korzystną cenę. Pośrednik zna rynek nieruchomości i wie, jak przygotować ofertę i co zrobić, żeby osiągnąć cel, który ustalił wspólnie ze swoim klientem.

Profesjonalne biuro nieruchomości przygotuje też odpowiednio lokal do sprzedaży. W tym celu zadba o ładne zdjęcia lub profesjonalne video.

Czy opłaca się skorzystać z usług biura nieruchomości?

Współpraca z pośrednikiem w większości przypadków jest dla nas opłacalna. To, co odstrasza niektórych klientów, to prowizja dla pośrednika, którą musisz zapłacić, gdy dojdzie do transakcji sprzedaży, kupna lub wynajmu mieszkania.

Jednak współpraca z pośrednikiem ma swoje niezaprzeczalne zalety. Pierwsza z nich to szybszy proces sprzedaży. Agenci nieruchomości mają wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu mogą szybko znaleźć kupca lub najemcę i dopilnować bezpieczeństwa transakcji. Pośrednik nieruchomości wie też, jak prowadzić skuteczne rozmowy i negocjacje z klientami, tak żeby dopiąć transakcję.

Pośrednik zadba też o formalności, które są konieczne do zakończenia procesu sprzedaży. Załatwienie formalności związanych ze sprzedażą mieszkania na własną rękę może nastręczać wielu problemów.

Pośrednik dysponuje narzędziami, za pomocą których przygotuje wycenę oraz ofertę, która będzie korzystna dla klienta i adekwatna do realiów rynkowych. Jako klient biura nieruchomości możesz czuć się bezpiecznie, ponieważ każdy pośrednik powinien mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Biura nieruchomości współpracują z notariuszami, prawnikami i doradcami kredytowymi. Dzięki temu może udzielić szerokiego wsparcia merytorycznego.

Dobra agencja może polecić wielu specjalistów, których usługi są bardzo przydatne. Wystarczy wymienić inspektorów budowlanych, doradców kredytowych, dekoratorów wnętrz, czy nawet malarze, hydraulików itd. Zaliczymy do nich również fotografów, którzy przygotuję profesjonalną sesję zdjęciową lub video, prezentując Twoją nieruchomość w jak najlepszym świetle.

Pamiętaj też o tym, że pośrednik nie jest związany emocjonalnie z nieruchomością, którą ma sprzedać. Właściciele często mają duży sentyment do swojej nieruchomości i nie są w stanie przygotować realnej oferty. Pośrednik podejdzie do transakcji z chłodną głową. Dzięki temu przygotuje ofertę zgodną z realiami rynkowymi i przeprowadzi spokojne i swobodne rozmowy z klientami.

Profesjonalny agent zna też techniki handlowe i negocjacyjne i wie, jak je zastosować. Celem jest bowiem uzyskanie możliwie najwyższej ceny za nieruchomość.

Sprzedaż mieszkania przez pośrednika - sieć zweryfikowanych klientów

Agenci nieruchomości mają dostęp do bazy klientów, którzy chcą kupić mieszkanie. W ten sposób pośrednik może szybko skontaktować sprzedającego z osobami zainteresowanymi mieszkaniem o danych parametrach.

Pośrednicy też wiedzą, czy klient, który poszukuje mieszkania, ma zdolność kredytową oraz jakiej konkretnie nieruchomości poszukuje. Dzięki temu nie będzie marnował Twojego czasu na spotkania z klientami, którzy nie będą zainteresowani Twoim mieszkaniem. Warto też wspomnieć, że pośrednicy często wymieniają się między sobą informacjami na temat klientów. Liczba potencjalnych nabywców może wzrosnąć w ten sposób nawet kilkukrotnie i znacząco zwiększyć Twoje szanse na szybką sprzedaż.

pośrednikiem nieruchomości

Etapy współpracy z pośrednikiem nieruchomości

Zastanawiasz się, czy warto zatrudnić pośrednika? Powinieneś wiedzieć, że współpraca z agentem nieruchomości nie ogranicza się do znalezienia kupca czy najemcy.

Usługi doradcze, przygotowanie oferty i promowanie ogłoszenia to tak naprawdę pierwszy krok we współpracy z pośrednikiem. Kolejne zadania pośrednika nieruchomości to rozmowy, negocjacje, spotkania z potencjalnymi klientami oraz prezentacje mieszkania lub domu. Agent nieruchomości powinien być w stałym kontakcie z klientami.

Poszczególne etapy współpracy z pośrednikiem nieruchomości to:

 • Wybadanie potrzeb klienta.
 • Podpisanie umowy pośrednictwa. Może to być umowa otwarta lub umowa na wyłączność.
 • Po podpisaniu umowy, pośrednik ocenia nieruchomość i dokonuje wyceny.
 • Pośrednik przygotowuje ofertę i mieszkanie do prezentacji.
 • W kolejnym etapie pośrednik kontaktuje się z klientami i prezentuje mieszkanie na sprzedaż lub wynajem.
 • Kolejne zadanie to negocjacje z potencjalnymi kupcami bądź najemcami i ustalenie warunków transakcji.
 • Agent kojarzy dwie strony transakcji i doprowadza do umowy kupna-sprzedaży lub podpisania umowy na wynajem lokalu.
 • Ostatni etap to wydanie lokalu i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego.

Każde biuro nieruchomości współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pośrednik dba o to, żeby umówić dogodny dla dwóch stron termin podpisania umowy oraz pomaga w skompletowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów i zaświadczeń ze spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Ustala też, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Dodatkowe zadania pośrednika to:

 • weryfikacja stanu prawnego nieruchomości,
 • przygotowanie wypisu z ewidencji gruntów i budynków,
 • pobranie wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej,
 • przygotowanie umowy przedwstępnej, jeśli jest wymagana,
 • skompletowaniem dokumentacji niezbędnej do zawarcia umowy,
 • sporządzenie protokołu wydania nieruchomości.

Profesjonalny agent nieruchomości - co powinien wiedzieć?

Jak zapewne się zorientowałeś, zakres usług pośrednika jest bardzo szeroki. Dlatego każdy pośrednik musi wykazać się dużą wiedzą, nie tylko z zakresu obrotu nieruchomościami.

Profesjonalny pośrednik powinien:

 • wiedzieć, jak wygląda proces sprzedaży, kupna, wynajmu mieszkań, domów czy działek,
 • znać przepisy prawa, na których opiera się sprzedaż i wynajem nieruchomości,
 • zadbać o bezpieczeństwo stron transakcji,
 • wiedzieć jak skonstruować i wypromować ofertę,
 • pamiętać o wszystkich formalnościach przy sprzedaży lub wynajmie mieszkania,
 • mieć wiedzę na temat procedury wydania mieszkania.

Ważne jest to, żeby wybrany przez Ciebie pośrednik zadbał o Twoje potrzeby klienta i zapewnić dobre relacje.

Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości?

Nie ma jednej sztywno ustalonej kwoty wynagrodzenia dla pośrednika nieruchomości. Zazwyczaj prowizja dla agenta wynosi 2%-5%. Zdarza się, że niektóre biura i agenci nieruchomości żądają wyższego wynagrodzenia. Dotyczy to takich sytuacji jak sprzedaż ziemi, która wymaga większego zaangażowania i nakładów na marketing. Sprzedaż ziemi trwa też dłużej niż np. w przypadku sprzedaży mieszkania. Dla agenta sprzedaż ziemi wiąże się często z dłuższymi podróżami w celu prezentacji oferty.

Rodzaje umów z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami

Przed rozpoczęciem współpracy z pośrednikiem, należy podpisać umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W umowie znajduje się dokładny opis zadań agenta, które ten zobowiązuje się wykonywać. Są dwa rodzaje umów o pośrednictwo. Są to umowa otwarta i umowa na wyłączność. Umowę o pośrednictwo zawiera się zawsze w formie pisemnej. Umowa otwarta oznacza, że możesz współpracować z więcej niż jedną agencją nieruchomości. Twoja oferta pojawi się wtedy w ofercie kilku agencji nieruchomości. Ten rodzaj umowy jest bardzo popularny, ale ma też swoje wady. Agent, który wie, że musi konkurować z innymi pośrednikami, nie będzie się bardzo angażował w taką umowę i podejmował zbyt wielu działań promocyjnych. Wynika to z tego, że nie jest pewien, czy otrzyma za swoją pracę jakiekolwiek wynagrodzenie.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku umowy na wyłączność. Podpisując taką umowę, pośrednik zyskuje większą pewność, że jego wysiłek i praca zostaną wynagrodzone. Z kolei klient może liczyć na większe zaangażowanie i większą pomoc ze strony agenta.

Co można zyskać, korzystając z pomocy agenta nieruchomości?

Sprawdźmy, co konkretnie zyskujesz, gdy rozpoczynasz współpracę z agentem nieruchomości:

 • Profesjonalne przygotowanie oferty, zgodnie z realiami rynkowymi.
 • Pomoc w wycenie nieruchomości.
 • Promocję oferty sprzedaży w miejscach niedostępnych dla osób prywatnych.
 • Bazę zweryfikowanych i dopasowanych klientów.
 • Odpowiednie przygotowanie lokalu jak home staging czy profesjonalna sesja zdjęciowa.
 • Rozmowy z klientami i prezentację oferty bierze na siebie.
 • Wsparcie przy negocjacjach.
 • Pomoc w kompletowanie dokumentów.
 • Gwarancję bezpieczeństwa transakcji.
 • Wsparcie przy finalizacji transakcji.

W jaki sposób można sprawdzić pośrednika nieruchomości?

Współpraca z agentem może być dla nas bardzo korzystna. Warto jednak sprawdzić pośrednika lub biuro nieruchomości przed podpisaniem umowy. Na początek zadajmy sobie pytanie, czy pośrednikowi potrzebna jest licencja. W 2014 r. nastąpiła deregulacja zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Od tego czasu pośrednicy nie muszą mieć licencji, żeby móc wykonywać swój zawód. Agenci oczywiście mogą starać się o różne komercyjne licencje, ale nie jest to obowiązkowe.

Jak zatem możesz sprawdzić pośrednika? Podpowiadamy:

 • Opinie o biurze nieruchomości lub o konkretnym pośredniku możesz zweryfikować w mediach społecznościowych, na blogach i forach dotyczących rynku nieruchomości.
 • Zapytaj o opinię rodziny czy znajomych, którzy korzystali z usług danego biura nieruchomości lub pośrednika.
 • Dowiedz się, jakie doświadczenie ma dany pośrednik w branży. Czy pracuje już wiele lat, czy dopiero poznaje swój zawód.

Doradzamy również spotkanie się z pośrednikiem jeszcze przed podpisaniem umowy. Na spotkaniu zapytaj o ważne dla Ciebie kwestie. Dowiesz się wtedy, czy agent jest przygotowany merytorycznie, jaką ma wiedzę i doświadczenie.

Banknot

Sprzedaj nam swoje mieszkanie

Bezpiecznie, łatwo i bez angażowania się w formalności. Uzyskaj szybką ofertę gotówkową.

Uzyskaj ofertę
Wygoda

Darmowa wycena mieszkania online

Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora wyceny nieruchomości i oszacuj wartość mieszkania.

Wyceń mieszkanie