Home staging
Data publikacji: Data aktualizacji:

Home staging w 2024 roku - zwiększ wartość swojego mieszkania

Każda osoba, która planuje sprzedać mieszkanie, chce osiągnąć jak najwyższą cenę. Zapewne zastanawiasz się, co można zrobić, żeby przy niewielkim nakładzie czasu i pracy zwiększyć wartość mieszkania. Jest na to jeden skuteczny sposób, który nie zrujnuje Twojego budżetu. Specjaliści z nSkup.pl zalecają tzw. home staging. Dowiedz się, co to jest home staging i jakie konkretnie działania obejmuje.

Spis zawartości artykułu

Co to jest home staging?

Home staging jest znany na świecie już od kilkudziesięciu lat, a za jego pionierkę uważa się Barbarę Schwarz, projektantkę wnętrz. W Polsce home staging jest coraz bardziej popularny i jest szybko rozwijającą się branżą. Skąd wynika popularność home staging? Warto zaznaczyć podstawowe zalety home stagingu. Jest to szybki i skuteczny sposób na podniesienie wartości mieszkania przy stosunkowo niewielkich kosztach.

Home staging ma na celu uwydatnienie wszystkich zalet mieszkania i zaprezentowanie klientom potencjału danej nieruchomości. Mieszkanie powinno być nieskazitelnie czyste i doprowadzone do neutralnego stanu, który będzie bazą dla nowej aranżacji, którą będzie chciał przygotować przyszły właściciel.

Wyobraź sobie, że idziesz na prezentację mieszkania, które jest nieposprzątane, meble noszą ślady użytkowania, w zlewie tkwią naczynia i dodatkowo jest zagracone. Trudno w takim wnętrzu wyobrazić sobie, jak można zaprojektować nowy wystrój.

Kiedy natomiast idziesz do czystego mieszkania z minimalistycznym, ale ciekawym wystrojem, to Twoja wyobraźnia zaczyna działać i zaczynasz zastanawiać się nad nową aranżacją zgodną z Twoim gustem.

Home staging – jakie korzyści nam daje?

Zapewne część osób zacznie kwestionować sens home stagingu. Czy warto dodatkowo inwestować w mieszkanie, skoro jest duże, rozkładowe i znajduje się w dobrej lokalizacji?

Jako specjaliści zajmujący się nieruchomościami od lat, zdecydowanie polecamy home staging. Profesjonalny home staging ma duży wpływ na to, jak szybko sprzedamy mieszkanie i jaką cenę jesteśmy w stanie osiągnąć. Z naszego doświadczenia wiemy, że odświeżoną i ciekawie zaaranżowaną nieruchomość można sprzedać nawet w kilka dni. Co więcej, dzięki home staging możemy zarobić więcej na sprzedaży nieruchomości.

Home staging – ile kosztuje?

Nie ma jednego cennika dla usługi home staging. Koszty home stagingu będą bowiem zależeć od wielkości mieszkania, lokalizacji itd. Konsultacja z profesjonalnym home stagerem to koszt 250 zł – 300 zł. Przygotowanie oferty internetowej to koszt około 800 zł. Za przeprowadzenie usługi odświeżenia i zaaranżowania mieszkania zapłacimy od 1% do 3% wartości nieruchomości. Bez wątpienia jest to dobra inwestycja, bo dzięki tym zabiegom uzyskamy wyższą kwotę za nieruchomość.

Home staging - najważniejsze triki

Kiedy przygotowujesz mieszkanie do sprzedaży, to przede wszystkim postaw się w sytuacji klienta. Potencjalni klienci powinni dobrze czuć się w Twoim mieszkaniu. Czysty i przestronny lokal w neutralnych kolorach na pewno będzie zachęcał do kupna. Ważna zasada jest taka, że odkładamy na bok nasze sentymenty i emocje. Do przygotowania mieszkania do sprzedaży i prezentacji podchodzimy obiektywnie. Sprawdźmy zatem, jakie działania należy podjąć w ramach home staging.

Posprzątanie mieszkania przed sprzedażą wydaje się oczywiste. Jednak dla każdego porządki oznaczają coś innego. Nie zawsze podchodzimy do tego z należytą starannością. Jednak dokładne wyczyszczenie, posprzątanie i odgracenie mieszkania może nadać lokalowi zupełnie inny charakter, a potencjalni kupcy będą patrzeć na nie przychylnym okiem.

Home staging mieszkania krok po kroku:

 • Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dlatego warto zadbać o to, żeby kupcy zauważyli porządek jeszcze przed wejściem do nieruchomości. Jeżeli planujesz sprzedać dom, to zadbaj o ogród i teren przed domem, przytnij trawnik, podlej rośliny, usuń liście, chwasty itd. na kupujących to pierwsze sekundy przed wejściem do nieruchomości. Na zewnątrz powinien widnieć wyraźny numer domu, żeby potencjalni nabywcy nie musieli Cię szukać. Pomaluj furtkę i bramę, jeśli to konieczne i odśwież elewację.
 • W przypadku mieszkania w bloku zadbaj o porządek na klatce schodowej. Połóż nową wycieraczkę, umyj i wyczyść drzwi i klamkę tak, żeby błyszczały i zachęcały do wizyty. Sprawdź, czy dzwonek i włącznik światła działają i nie odstają od ściany. Wycieraczka przed drzwiami powinna być nowa, a przynajmniej czysta; drzwi i klamka także muszą lśnić. Po otwarciu drzwi, zwiedzających powinien przywitać przyjemny i delikatny zapach.
 • Malowanie i odświeżenie ścian. Skutecznym sposobem na odświeżenie i optyczne powiększenie mieszkania jest pomalowanie ścian na jasne i neutralne kolory. Postaw na takie kolory jak biel, jasny beż, odcienie szarości, czy jasne brązy. Klasyka zawsze jest w cenie i na pewno spodoba się potencjalnym kupcom. Kiedy już pomalujemy ściany, nie zagracajmy ich obrazami, plakatami i innymi bibelotami. Takie rzeczy wizualnie zabierają powierzchnię i niekoniecznie muszą się spodobać oglądającym.
 • Okna są ważne. To przez okno patrzymy na świat z naszego mieszkania. Kupcy zwracają uwagę na materiał, z jakiego wykonane są okna, ich szczelność i rozmiar. Twoim zadanie jest umycie okien, zlikwidowanie smug, usunięcie kurzu i brudu z ościeżnic i parapetów. Jeżeli okna są w złym stanie, pomyśl o ich wymianie. Idealne okna na pewno przyciągną uwagę. Warto zawiesić w oknie delikatne firanki lub zasłonki w neutralnym jasnym kolorze. Zadbaj, żeby przez okno wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Usuń bogato zdobione firany, czy ciężkie zasłony lub kotary. Zdejmij z parapetu rośliny doniczkowe, które zasłaniają okno i powodują, że do środka wpada mało światła.
 • Usuń przykre zapachy z mieszkania. Na pierwsze wrażenie mają wpływ również zapachy, które poczujemy, gdy wejdziemy do mieszkania. Dlatego usuń wszelkie źródła przykrych zapachów. Są to np. brudne ubrania, potrawy, buty, brudna łazienka. W pierwszym kroku dokładnie wywietrz mieszkanie. Możesz też pomyśleć o ozonowaniu mieszkania. Dobrze sprawdzą się zapachy w aerozolu. Zapach powinien być delikatny i subtelny.
 • Odkurzamy dokładnie mieszkanie i wycieramy kurze z każdego miejsca. Sprawdź obrazy, grzejniki, parapety, karnisze, czyli wszystkie miejsca, gdzie zbiera się kurz. Usuń też pajęczyny, włosy, sierść zwierząt z mebli i tapicerki oraz podłogi. Wyczyść meble, dywany i chodniki lub skorzystaj z usługi profesjonalnej firmy.
 • Mieszkanie i jego aranżacja powinna sprawić, że będziemy się w nim czuć przyjemnie i komfortowo. Pamiętaj, że klienci będą preferować przestronne mieszkania. Dlatego usuń niepotrzebne meble, stoliczki, komódki i szafeczki. Zostaw te meble, które są niezbędne i dodają stylu. Również sztuczne kwiaty, dekoracje, plakaty powinny zniknąć. Uszkodzone meble, przetarte dywany, chodniczki możesz wyrzucić, oddać lub schować na czas prezentacji mieszkania. Usuwamy zbędne bibeloty, dekoracje i rośliny. Zostawiamy tylko te najładniejsze, które dodają delikatnego uroku i ożywiają mieszkanie. Stawiamy na elegancki minimalizm.
 • Zadbaj o porządek w szafach, regałach, komodach itd. Odkurz, umyj i przetrzyj na sucho półki i regały w każdym pomieszczeniu Pokaż, że są pojemne, przestronne i jak ładnie wyglądają w nich ułożone i uporządkowane ubrania i inne rzeczy. Zostaw trochę otwartej przestrzeni w meblach, ponieważ da to wrażenie przestronności. Ta sama zasada dotyczy mebli kuchennych. Produkty spożywcze powinny być przesypane do pojemników i słoiczków, które ładnie ułóż na półkach. Usuń resztki produktów, okruchów itd. Lepiej pokazać puste półki niż brudne i zagracone.
 • Podłogi muszą być czyste i odkurzone. Parkiet z drewna powinien być dokładnie umyty za pomocą specjalistycznych środków i nabłyszczony. Kłęby kurzu, sierści i innych brudów na podłodze mogą wywołać fatalne wrażenie. Duży błąd to odkurzenie i umycie podłogi tylko w widocznych miejscach. Koniecznie zadbaj o podłogę pod meblami, czy za drzwiami. Jeżeli podłoga jest zniszczona, to zainwestuj w panele, które nie są drogie, a poprawią wygląd mieszkania. Zrezygnuj z ciężkich i wzorzystych dywanów i innych tekstyliów.
 • Odpersonalizuj wnętrza. Każdy z nas ma inny gust i upodobania. Pozostaw rzeczy, które są niezbędne. Usuń natomiast wszystkie pamiątki, nagrody, medale, dyplomy, zdjęcia czy plakaty, czyli wszystkie sentymentalne pamiątki. Są to rzeczy ściśle związane z Tobą i personalizują mieszkanie. Wnętrze powinno mieć neutralny charakter i styl. Dopuszczalne są dodatki, które dodadzą trochę charakteru i ocieplą wnętrze. Mogą to być ozdobne poduszki, ładne rośliny, czy świeże kwiaty. W biblioteczce poukładaj swoje książki, wyeksponuj ładne i estetyczne grzbiety.
 • Usuń wszystkie usterki. Nie miej wątpliwości, że potencjalni kupcy będą zwracać uwagę na każdy szczegół. Zanim zaprosisz pierwszą osobę na prezentację, usuń wszystkie drobne usterki, tj. zwisające kable, zacinające się zamki, nieszczelne krany, wypadające klamki czy oświetlenie, które nie działa. Zadbaj o rzeczy, które wpływają na komfort użytkowania, nasmaruj skrzypiące zawiasy, wypoziomuj drzwiczki od szafek. Wszelkie wady i usterki robią złe wrażenie. Warto je usunąć, tym bardziej że nie zajmie Ci to dużo czasu, a koszty będą niewielkie.
 • Dobrze wysprzątaj łazienkę. Łazienka absolutnie musi lśnić czystością, być higieniczna i świeża. Łazienka to dla kupującego jedno z najważniejszych pomieszczeń. Ważny jest jej układ i możliwości aranżacji. Umyj i wyczyść ceramikę, glazurę, lustra, oświetlenie i armaturę sanitarną. Brud, pleśń, grzyb, czy brudna armatura są całkowicie niedopuszczalne. Pozbądź się też kamienia, stosując odpowiednie środki. Wymień cieknące krany i nieestetyczne słuchawki. Zadbaj o świeży i przyjemny zapach, połóż na mydelniczce ładne mydło i powieś lub ułóż na półce jasny, czysty ręcznik.
 • Kuchnia to serce domu. Pokaż swoją kuchnię z jak najlepszej strony. Postaw na minimalizm Pochowaj naczynia i sztućce, żeby nic nie zostało na blatach. Podobnie postępujemy ze ściereczkami czy podniszczonym i nieestetycznym wyposażeniem, jak np. przypalony czajnik. Ze sprzętu AGD pościągaj naklejki, magnesy i wszelkiego rodzaju ozdoby. W kuchni wszystko powinno lśnić czystością. Zadbaj, żeby z kuchni nie dochodziły nieprzyjemne zapachy. Powstrzymaj się od gotowania przed przyjściem gości. Na stole w kuchni lub na blacie postaw gustowną paterę ze świeżymi owocami.
 • W sypialni zadbaj o nieskazitelną czystość. Jeżeli pościel jest na wierzchu, to powinna ona być świeża, czysta i pachnąca. Dobrze, jeżeli pościel jest w jednym, najlepiej jasnym kolorze. Łóżko powinno być perfekcyjnie pościelone. Na pewno przyda się ozdobna kapa. Możesz też schować pościel i zostawić łóżko z czystym materacem.
 • W pokoju dla dzieci pochowaj zabawki do szafek. Ważne, żeby nie znajdowały się na podłodze. Zostaw ładną i czystą maskotkę na łóżku.
 • Oświetlenie mieszkania jest bardzo ważne i buduje klimat. Mieszkanie powinno być dobrze doświetlone. Światło powinno być przyjemne i ciepłe. Ostre, zimne światło nie sprzyja budowaniu intymne atmosfery i wydobywa wady mieszkania. Oprócz głównych punktów światła, jak np. lampa czy żyrandol warto pomyśleć o lampkach nocnych, kinkietach, a nawet świecach. Ważne, żeby lokal był dobrze doświetlony.
 • Przyjemną atmosferę w mieszkaniu buduje nie tylko oświetlenie, ale również zapachy i wrażenia słuchowe. Delikatny zapach kawy, olejku eterycznego, świecy zapachowej sprawią, że zwiedzający poczują się w Twoim mieszkaniu bardzo dobrze. W tle może lecieć cicha i nastrojowa muzyka jak smooth jazz czy klasyka. Raczej nie włączaj radio ani telewizji. Szczególnie głośne reklamy mogą zepsuć dobrą atmosferę.
 • Sezonowy wystrój zawsze wywoła dobre wrażenie. Wstaw do wazonu sezonowe kwiaty lub postaw paterę z sezonowymi owocami. Mogą to np. być piękne, rumiane jabłka albo pomarańcze. Wazon lub paterę postaw na bieżniku. Kwiaty i inne rośliny doniczkowe podlej, wytrzyj z kurzu i usuń zżółkłe liście.
 • Jeśli masz mieszkanie z balkonem, to odpowiednio je zaaranżuj. Umyj balustrady i tralki oraz posadzkę. Znajdź miejsce na świeże kwiaty w doniczkach lub świeże zioła. Wygospodaruj miejsce na mały stolik i krzesełka. Na stoliku połóż kwiaty i na przykład dwie urocze filiżanki. Miejsce powinno kojarzyć się ze spokojem i relaksem.

Jak wygląda współpraca z profesjonalnym home stagerem?

Nie każdy z nas ma czas na samodzielny home staging. Czasami nie wiemy jednak, co dokładnie należy zrobić. Wtedy warto skorzystać z usług profesjonalnego home stagera. Home stager w pierwszym kroku będzie chciał spotkać się w mieszkaniu, dokładnie je zmierzy i zrobi zdjęcia. Już podczas pierwszej wizyty mogą paść pierwsze sugestie, co do odświeżenia i aranżacji mieszkania. Możesz wtedy zdecydować, że postąpisz zgodnie z sugestiami i przygotujesz mieszkanie na własną rękę lub będziesz kontynuować współpracę z profesjonalistą.

Wtedy home stager przygotuje kosztorys całej operacji, który wynosi zazwyczaj od 1% do 3% wartości mieszkania. Możesz poprosić również o profesjonalną sesję zdjęciową nieruchomości.

Wygoda

Darmowa wycena mieszkania online

Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora wyceny nieruchomości i oszacuj wartość mieszkania.

Wyceń mieszkanie