Pośrednik w obrocie nieruchomościami
Data publikacji: Data aktualizacji:

Pośrednik w obrocie nieruchomościami - na czym polega praca pośrednika

Klienci, którzy chcą sprzedać mieszkanie lub dom, często poszukują pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami. Sprzedającym zależy na tym, żeby znaleźć profesjonalnego i zaangażowanego pośrednika. Coraz więcej osób korzysta z usług biur nieruchomości. Taki trend zauważamy we Wrocławiu, ale również w innych miastach.

Spis zawartości artykułu

Kto to jest pośrednik w obrocie nieruchomościami i na czym polega jego praca?

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że klienci współpracują z agentem nieruchomości, ponieważ chcą z jego pomocą, sprzedać swoją nieruchomość. Jednak nie każda osoba wie, na czym dokładnie polega praca pośrednika. Najwięcej wątpliwości dotyczy zaangażowania klienta podczas współpracy z agentem nieruchomości.

Jakie zadania przejmuje agent, a co dalej spoczywa na właścicielu? Odpowiedzmy najpierw na pytanie, kto to jest pośrednik w obrocie nieruchomościami. Klienci korzystają z usług agenta nieruchomości, kiedy chcą sprzedać dom lub mieszkanie, albo chcą wynająć swoją nieruchomość. Taka współpraca może być korzystna, ponieważ dzięki temu można przyspieszyć całą transakcję. Pośrednik nieruchomości jest to zatem osoba, która kojarzy właściciela nieruchomości z potencjalnym kupcem lub najemcą. Agent nieruchomości podejmuje się swojego działania na podstawie umowy pośrednictwa, którą podpisuje ze swoim klientem. Agenci działają najczęściej na rzecz biura nieruchomości, w którym są zatrudnieni.

Umowa z pośrednikiem - podpowiadamy

W umowie pośrednictwa określone są zadania i zobowiązania pośrednika wobec klienta, który zdecydował się na współpracę z biurem nieruchomości.

Jak działa pośrednik nieruchomości?

Podstawowym warunkiem udanej współpracy są dobre relacje między pośrednikiem a klientem. Nie powinno mieć znaczenia to, w jakim biurze nieruchomości pracuje pośrednik i na jakim obszarze działa. Swoje zadania każdy pośrednik powinien traktować poważnie i podejść do nich z pełnym zaangażowaniem. Jakie jest pierwsze zadanie agenta nieruchomości? Najważniejsze jest przygotowanie warunków, które zapewnią komfortową współpracę z klientami i w rezultacie doprowadzą do sfinalizowania transakcji. Co to dokładnie oznacza? Na pierwszym spotkaniu z klientem pośrednik powinien ustalić m.in.:

 • Co jest powodem sprzedaży?
 • Czy klientowi zależy na szybkiej sprzedaży mieszkania, domu lub innej nieruchomości?
 • Czy ważniejsza dla klienta jest szybka sprzedaż, czy uzyskanie satysfakcjonującej ceny?
 • Jaka cenę sprzedaży jest klient w stanie zaakceptować?

Załóżmy, że zdecydowałeś się na współpracę z pośrednikiem nieruchomości, ponieważ chcesz szybko sprzedać swoje mieszkanie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie kupca, który może zapłacić gotówką. Jeżeli klient chce kupić nieruchomość i starać się w tym celu o kredyt hipoteczny, to cała procedura będzie trwała trochę dłużej. Może to być miesiąc, a w skrajnych przypadkach nawet trzy miesiące. Jeżeli klientowi zależy na tym, żeby uzyskać dobrą cenę, to wtedy nie należy się spieszyć. Dobry pośrednik wie, że sprzedaż za możliwie największą kwotę może potrwać.

Biuro nieruchomości oraz agent działający w jego imieniu świadczą również usługi doradcze. Dobry agent powinien służyć swojemu klientowi radą i podpowiedzieć, jakie działania należy przygotować, żeby sprzedać lub kupić mieszkanie uzyskując korzystną cenę. Pośrednik zna rynek nieruchomości i wie, jaki działania podjąć i jak przygotować ofertę, żeby osiągnąć cel, który ustalił wspólnie ze swoim klientem.

Profesjonalne biuro nieruchomości nie tylko skonstruuje ofertę, ale również przygotuje lokal do sprzedaży. W tym celu zadba o jego atrakcyjność, ładne zdjęcia lub video. Dotyczy to mieszkań i na sprzedaż i na wynajem.

Kiedy pośrednik przygotowuje mieszkanie do sprzedaży, to organizuje profesjonalną sesję zdjęciową, konstruuje ciekawą i przyciągającą wzrok ofertę, nagrywa film, a nawet spacer 3D po mieszkaniu. Mieszkania i domy przechodzą lifting, są dokładnie sprzątane i dekorowane.

Pośrednicy, chcąc znaleźć nabywcę lub najemcę prowadzą zintensyfikowane działania promocyjne. Ofertą są umieszczane i reklamowane na popularnych portalach ogłoszeniowych i w mediach społecznościowych. Wiele biur nieruchomość ma swoje własne strony internetowe, gdzie można znaleźć oferty.

Natomiast głównym celem biura nieruchomości i pośrednika jest skojarzenie dwóch stron transakcji. Z usług agencji nieruchomości korzystają klienci, którzy:

 • Chcą sprzedać mieszkanie lub dom,
 • Chcą kupić mieszkanie lub dom,
 • Chcą wynająć mieszkanie lub dom,
 • Są najemcami i szukają lokalu.

Do pośrednika nieruchomości zgłaszają się właściciele nieruchomości, jak i też osoby, które poszukują nieruchomości w celu kupna lub najmu. Pośrednik obsługuje zatem dwie strony transakcji i ma możliwość ich skojarzenia. Oczywiście warunki oferty i rodzaj lokalu do sprzedaży lub wynajmu muszą spełnić kryteria klientów.

Za co odpowiada pośrednik nieruchomości?

Podstawowym obowiązkiem agenta i biura nieruchomości, jest wywiązanie się z warunków umowy. Agent odpowiada za prawidłowe wykonanie zadań, które zostały określone w umowie pośrednictwa. Za wykonanie swoich zadań agent otrzymuje wynagrodzenie.

Ważna informacja

Zakres usług i obowiązków agenta w obrocie nieruchomościami może się różnić w zależności od rodzaju umowy. Z biurem nieruchomości możesz wybrać umowę otwartą lub umowę na wyłączność. To właśnie od rodzaju umowy zależy zakres odpowiedzialności pośrednika.

Umowa na wyłączność a sprzedaż nieruchomości - ekspert wyjaśnia!

Dowiedz się więcej

Usługi doradcze, przygotowanie oferty i promowanie ogłoszenia to tylko część zadań pośrednika. Należą do nich również rozmowy i spotkania z potencjalnymi klientami oraz prezentacja mieszkania lub domu. Agencja nieruchomości i pośrednik biorą udział w całym procesie sprzedaży i są w stałym kontakcie z klientami. Zapoznajmy się teraz etapami współpracy z pośrednikiem nieruchomości.

 • W pierwszym kroku określamy swoje potrzeby.
 • Kolejny krok to podpisanie umowy pośrednictwa. Może to być umowa otwarta lub umowa na wyłączność.
 • Po podpisaniu umowy, pośrednik ocenia nieruchomość i dokonuje wyceny.
 • Pośrednik przygotowuje ofertę i mieszkanie do prezentacji.
 • W kolejnym etapie pośrednik kontaktuje się z klientami i prezentuje mieszkanie na sprzedaż lub wynajem.
 • Pośrednik prowadzi również negocjacje z potencjalnymi kupcami bądź najemcami i ustala ostateczne warunki transakcji.
 • Agent kojarzy dwie strony transakcji i doprowadza do umowy kupna-sprzedaży lub podpisania umowy na wynajem lokalu.
 • Ostatni etap to wydanie lokalu i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego.

Profesjonalny agent nieruchomości - co powinien wiedzieć?

Pośrednik nieruchomości zajmuje się nie tylko kojarzeniem stron transakcji. Zakres usług jest bardzo szeroki, dlatego konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, która wykracza poza znajomość polskiego i lokalnego rynku nieruchomości. Pośrednik powinien:

 • wiedzieć, jak wygląda cały proces sprzedaży, kupna, wynajmu mieszkań, domów czy działek,
 • znać przepisy prawa, na których opiera się sprzedaż i wynajem nieruchomości i dzięki temu zabezpieczyć interesy stron,
 • wiedzieć jak skonstruować i wypromować ofertę,
 • pamiętać o wszystkich formalnościach przy sprzedaży lub wynajmie mieszkania,
 • mieć wiedzę na temat procedury wydania mieszkania.

Każdy pośrednik powinien dbać o potrzeby klienta i zapewnić dobre i satysfakcjonujące środowisko współpracy. Nawiązanie dobrych relacji z klientem to podstawa pracy każdego agenta. Zadowolony klient przyciągnie kolejnych klientów i nie zapomni o rekomendacjach.

Jak wycenić mieszkanie w 2023 roku - ekspert wyjaśnia!

Dowiedz się więcej

Pośrednik nieruchomości: czy warto skorzystać z jego usług?

Część osób nie jest przekonanych do współpracy z agentem nieruchomości i zadaje sobie pytanie, czy warto zlecić sprzedaż lub wynajem nieruchomości pośrednikowi. Duży problem stanowi prowizja, jaką trzeba zapłacić pośrednikowi, gdy dojdzie do transakcji sprzedaży, kupna lub wynajmu mieszkania. Warto jednak wiedzieć, że współpraca z pośrednikiem ma swoje zalety. Należy do nich szybsza sprzedaż nieruchomości. Są też inne zalety. Agenci nieruchomości mają również wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu mogą szybko znaleźć kupca lub najemcę i dopilnować bezpieczeństwa transakcji. Pośrednik nieruchomości dopilnuje wszystkich formalności, które są konieczne do zakończenia procesu sprzedaży. Pośrednik nieruchomości wie też, jak przeprowadzić skuteczne rozmowy i negocjacje z klientami, tak żeby dwie strony transakcji były zadowolone.

Pośrednik ma również do dyspozycji narzędzia, za pomocą których przygotuje wycenę oraz ofertę, która będzie korzystna dla klienta i adekwatna do realiów rynkowych. Klient powinien czuć się bezpiecznie, kiedy dojdzie do współpracy z biurem nieruchomości. Pośrednik powinien mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Często biura nieruchomości współpracują z notariuszami, prawnikami i doradcami kredytowymi. Dzięki temu może udzielić szerokiego wsparcia merytorycznego.

Ważne dla przebiegu transakcji jest to, że pośrednik nie jest związany emocjonalnie do nieruchomości. Właściciele często mają duży sentyment do swojej nieruchomości i nie są w stanie przygotować realnej oferty. Pośrednik podchodzi do transakcji z chłodną głową i może sobie pozwolić na spokojne i swobodne rozmowy z klientami. Dodatkowo agent zastosuje też profesjonalne techniki handlowe i negocjacyjne. Celem jest uzyskanie możliwie najwyższej ceny za nieruchomość. Zadaniem agenta nieruchomości jest sprzedać nieruchomość w taki sposób, żeby było to maksymalnie korzystne dla klienta. Zazwyczaj jest to cena, ale też inne warunki transakcji. Podsumujmy zatem zalety i wady współpracy z pośrednikiem.

Zalety     Wady
Wiedza o rynku nieruchomości.  Prowizja od zawartej transakcji sprzedaży lub wynajmu.
Profesjonalne przygotowanie oferty sprzedaży lub wynajmu. Niewielki wpływ klienta na kształt oferty.
Znalezienie kupca lub najemcy.     Umowa otwarta sprawia, że pośrednik nie zaangażuje się w pełni w sprzedaż lub wynajem.
Przy umowie na wyłączność masz pewność, że pośrednik w pełni zaangażuje się w swoje zadania. Umowa może zawierać niekorzystne dla klienta zapisy.
Pomoc w kwestiach prawnych.  
Pomoc w negocjacjach z klientem.  
Pośrednik nieruchomości

Pośrednik nieruchomości – co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Z doświadczenia wiemy, że wiele osób ma zupełnie błędna wyobrażenie o pracy agenta nieruchomości. Wokół tego zawodu narosło wiele mitów i przekonań. Do tego dochodzą zasłyszane opowieści o pracy pośrednika, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jednym z mitów jest to, że pośrednik ma za zadanie tylko otworzyć drzwi. Takie przekonanie starają się wykorzystać kupujący, gdy znaleźli z pomocą pośrednika nieruchomość, która im odpowiada. Często tacy klienci chcą kupić nieruchomość już na pierwszym spotkaniu. Tłumaczą się potem, że nie zamawiali usługi pośrednictwa, tylko chcieli przyjść na prezentację. Nie biorą jednak pod uwagę tego, że skoro wybrali właśnie tę ofertę, to dlatego, że pośrednik dobrze wykonał swoją pracę, a kupujący dzięki temu znalazł wymarzoną nieruchomość. Nabywca mógł kupić mieszkanie, którego szukał, ponieważ pośrednik przygotował ofertę i włożył dużo pracy w proces sprzedaży.

Agenci nieruchomości muszą mierzyć się z wieloma szkodliwymi opiniami. Jedna z nich dotyczy sztuczek, po które rzekomo mają sięgać pośrednicy nieruchomości, gdy chcą pozyskać klienta. Oczywiście pośrednicy czynią starania, żeby zdobyć klienta lub skojarzyć dwie strony transakcji, ale wykorzystują standardowe handlowe podejście.

Zdarzają się agenci, którzy są nieprofesjonalni, albo obiecują zbyt wiele. Dobry przykład to sytuacja, gdy pośrednik obieca klientowi pozyskanie bardzo atrakcyjnej ceny za sprzedaż nieruchomości. Wtedy należy się zastanowić, czy jest to w ogóle możliwe, biorąc pod uwagę lokalizację i standard nieruchomości. Zanim podpiszesz umowę z pośrednikiem, to dokładnie przeanalizuj jej treść.

Zazwyczaj i tak należy obniżyć cenę nieruchomości i dostosować ją do realiów rynkowych. Nabierając się na takie obietnice, możesz stracić dużo czasu. Zachowaj ostrożność, gdy spotkasz na swojej drodze pośrednika, który będzie obiecywał Ci złote góry. Może w takiej sytuacji warto poszukać innego agenta.

Czasami pośrednicy spotykają się z zarzutem, że oszukują swoich klientów. Wiele takich nieporozumień wynika z tego, że klienci nie czytają dokładnie swoich umów.

Co powinieneś wiedzieć

Niestety zdarzają się nieuczciwi pośrednicy, którzy umieszczą w umowach pośrednictwa klauzule abuzywne, czyli niezgodne z przepisami prawa. Klauzule abuzywne godzą w interes klienta i są niezgodne z etyką zawodu pośrednika.

Podajmy przykłady klauzul abuzywnych. Są to np. zapisy o karze finansowej za rozwiązanie umowy lub w związku ze sprzedażą mieszkania na własną rękę. Warto wspomnieć, że mimo umowy podpisanej z pośrednikiem, właściciel ma pełne prawo dowolnie rozporządzać swoją nieruchomością. Może zatem sam znaleźć kupca i sprzedać mieszkanie bez pośrednika. Biuro nieruchomości nie może żądać od klienta opłacenia kar umownych. W każdym zawodzie zdarzają się czarne owce, które mogą wykorzystać nieświadomość klienta i umieścić w umowie zapisy niezgodne z prawem, tylko po to, żeby zapewnić sobie zysk.

Czy pośrednik nieruchomości pobiera prowizję od obu stron?

Klienci bardzo często zastanawiają się i pytają o to, czy pośrednik może pobrać prowizję od jednej i drugiej strony transakcji. Czy jeśli pośrednik był zaangażowany w transakcję i skojarzył sprzedającego i nabywcę, to czy ma prawo zażądać wynagrodzenia od jednej i drugiej strony? Jest to jak najbardziej możliwe i często spotykane. Nie ma żadnych przepisów, które zabraniałyby pobierać wynagrodzenia od kupca i sprzedającego. Często jednak pośrednicy pobierają wynagrodzenie tylko od osoby, która sprzedaje nieruchomość. Wynika to z tego, że to właśnie sprzedający był klientem agenta od samego początku. Pośrednik działa wtedy na rzecz i w interesie sprzedającego. Dzięki temu można też łatwiej i szybciej znaleźć kupca. Prowizja może czasami odstraszać potencjalnych nabywców. Pobieranie prowizji tylko od sprzedającego ma swoje zalety. Jeżeli w ofercie znajdzie się informacja, że prowizja jest pobierana tylko od sprzedającego, to zainteresowanie ze strony kupców może być dużo wyższe. Mają wtedy pewność, że nie będą musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z zakupem mieszkania.

Co może zrobić klient, gdy pośrednik nieruchomości nie wywiążę się ze swoich obowiązków?

Chociaż większość agentów w pełni angażuje się w swoje działania, to możemy się spotkać z sytuacją, że pośrednik nie wywiąże się z zadań, które zostały określone w umowie pośrednictwa. Możemy wymienić, chociażby brak aktywnego promowania oferty, ignorowanie telefonów od klientów, a także unikanie spotkań w celu prezentacji nieruchomości. Wtedy klient powinien jak najszybciej rozwiązać umowę z biurem nieruchomości. Taką możliwość dają też przepisy. Klient ma prawo do rozwiązania umowy pośrednictwa z ważnych powodów. Niedopełnienie obowiązków przez pośrednika jest bez wątpienia jednym z nich.

Z wybranym pośrednikiem lub biurem najlepiej podpisać umowę na wyłączność. Przy umowie na wyłączność jest większa szansa, że agent nieruchomości faktycznie będzie podejmował wszystkie możliwe działania, aby pozyskać klienta.

Jako klient biura nieruchomości musisz liczyć się z tym, że po rozwiązaniu umowy biuro naliczy opłaty za działania, które już podjęła. Wszystko będzie zależeć od zapisów w umowie. Na pewno klient będzie musiał zwrócić koszty przygotowania oferty, sesji zdjęciowej, usługi home staging, czyli przygotowania mieszkania do prezentacji. Agent poprosi też o zwrot kosztów płatnej promocji ogłoszenia na portalach i mediach społecznościowych. Może się zdarzyć, że konsekwencje będą znacznie dotkliwsze. Pośrednik może zażądać wypłaty części wynagrodzenia za wszystkie czynności, które miały na celu sprzedaż nieruchomości.

Co powinieneś wiedzieć?

Przepisy Ustawy o gospodarce nieruchomościami określają sytuacje, kiedy klient może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym i bez konsekwencji. Jedną z nich jest niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia przez pośrednika. Rozwiązanie nastąpi w ciągu 7 dni od otrzymania pisemnego wezwania.

Może również po prostu dojść wygaśnięcia umowy pośrednictwa, ponieważ umowy tego typu są zawierane na czas określony. Oznacza to, że jeśli pośrednik nie znajdzie nabywcy lub najemcy w terminie wskazanym w umowie, to umowa wygaśnie we wskazanym terminie. Zdarzają się też umowy na czas nieokreślony. Wtedy umowa wygaśnie, ponieważ albo dojdzie do sfinalizowania transakcji, albo umowę wypowie jedna ze stron.

W jaki sposób można sprawdzić pośrednika nieruchomości?

Agent nieruchomości może być bardzo pomocny w znalezieniu kupca i w zamknięciu transakcji. Zawsze jednak zalecamy sprawdzenie pośrednika lub biura nieruchomości przed podpisaniem umowy. Na początek zadajmy sobie pytanie, czy pośrednikowi potrzebna jest licencja. W 2014 r. nastąpiła deregulacja zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Od tego czasu pośrednicy nie muszą mieć licencji, żeby móc wykonywać swój zawód. Niezależnie agenci mogą starać się o różne komercyjne licencje, ale nie jest to obowiązkowe.

Jak zatem możesz sprawdzić pośrednika? Podpowiadamy:

 • Opinie o biurze nieruchomości lub o konkretnym pośredniku możesz zweryfikować w mediach społecznościowych, lub na blogach i forach dotyczących rynku nieruchomości.
 • Zapytaj o opinię rodziny czy znajomych, którzy korzystali z usług danego biura nieruchomości lub pośrednika,
 • Dowiedz się, jakie doświadczenie ma dany pośrednik w branży. Czy pracuje już wiele lat, czy dopiero poznaje swój zawód.

Dobrym pomysłem będzie również spotkanie się z pośrednikiem jeszcze przed podpisaniem umowy. Na spotkaniu możesz zapytać się o ważne dla Ciebie kwestie. Dowiesz się wtedy, czy agent jest przygotowany merytorycznie i jaką ma wiedzę. Nie warto kontynuować współpracy, gdy pośrednik będzie składał obietnice, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości.

Koszty sprzedaży nieruchomości w 2023 roku - ekspert przedstawia!

Dowiedz się więcej

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

Kariera pośrednika nieruchomości wydaje się kusząca, zwłaszcza dla osób, które chcą pracować w większych miastach. Na warszawskim, krakowskim czy wrocławskim rynku nieruchomości mieszkania, domy i lokale komercyjne są sprzedawane za bardzo wysokie kwoty. Sprawny i profesjonalny pośrednik ma duże pole do popisu i może naprawdę dobrze zarobić. Pośrednik w obrocie nieruchomościami nie jest już zawodem regulowanym. Oznacza to, że nie potrzeba mieć do jego wykonywania konkretnej wiedzy, uprawnień, czy udokumentowanego doświadczenia. Warto jednak mieć wiedze o rynku nieruchomości, prawnych aspektach obrotu nieruchomościami, etyce zawodowej, jeśli chce się pracować w renomowanym biurze nieruchomości i cieszyć się zaufaniem klientów.

Jak wygląda praca pośrednika nieruchomości?

Rzadko który pośrednik pracuje jako wolny strzelec. Większość pośredników nieruchomości zatrudniona jest w biurach nieruchomości. Agent nieruchomości może pracować na podstawie umowy otwartej pośrednictwa lub umowy na wyłączność. Wybór rodzaju umowy zależy od klienta.

Na czym polega praca agenta nieruchomości? Do zadań pośrednika nieruchomości należy:

 • Pozyskiwanie nowych klientów,
 • Obsługa klientów,
 • Przygotowywanie ofert sprzedaży lub wynajmu nieruchomości,
 • Promowanie ofert nieruchomości ogłoszeń o wynajmie oraz sprzedaży mieszkań i domów na popularnych serwisach i w mediach społecznościowych.
 • Rozmowy i dbanie o kontakt z klientami zainteresowanymi kupnem lub myślących o wynajmie lokalu z ogłoszenia.
 • Prezentacja nieruchomości na sprzedaż lub wynajem potencjalnym klientom.
 • Negocjowanie ostatecznych warunków sprzedaży lub wynajmu.

Praca pośrednika nieruchomości jest bardzo specyficzne. Jeżeli myślisz o tym zawodzie, to wiele czasu spędzisz poza biurem. Nie masz też stałych godzin pracy. Przykładowo prezentacja nieruchomości najczęściej odbywa się w godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy klienci kończą pracę i mają czas na obejrzenie nieruchomości. Jest to na pewno zawód, który wymaga pewnych cech osobowości. Mity i opowieści, które krążą wokół zawodu pośrednika, odstraszają nie tylko potencjalnych klientów, ale również osób, które myślały o pracy w zawodzie agenta.

Profesjonalny pośrednik wie, że jego głównym zadaniem jest skupienie się na potrzebach klienta. Działania agenta powinny być ukierunkowane na wsparcie procesu sprzedaży lub wynajmu nieruchomości klienta. Dobry agent będzie dążył do maksymalizacji zysku klienta.

Agent nieruchomości to może być dobry i zyskowny zawód. Biorąc pod uwagę rosnący popyt na zakup i najem mieszkań, jest zawód przyszłościowy, który daje możliwość zarobienia dużych pieniędzy. Są jednak kwestie, które mogą odstraszać kandydatów do tego zawodu. Jest to niepewne otoczenie makroekonomiczne, duża konkurencja oraz to, że mogą zdarzyć się miesiące ze znikomą szansą zarobku. Postaramy się teraz wyjaśnić, czym dokładnie zajmuje się agent nieruchomości i czego oczekują od niego pracodawca i klienci.

Agent nieruchomości – co to za zawód?

Agent nieruchomości pośredniczy przy wynajmie, najmie, sprzedaży i kupnie nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Pracując jako pośrednik nieruchomości, musisz przygotować się na kontakt z wieloma klientami. Twoim zadaniem jest rozpoznanie ich potrzeb i znalezienie dla nich najlepszych rozwiązań. Praca agenta to również praca papierkowa. Musisz zając się przygotowaniem umów, ofert i dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości. Przykładowo konieczne będzie skontaktowanie się ze spółdzielnią w celu sprawdzenia, czy mieszkanie jest zadłużone.

Jakie cechy powinien mieć agent nieruchomości?

Każdy z nas jest inny. Mamy różne predyspozycje oraz cechy charakteru, które decydują o tym, czy nadajemy się do pracy w danym zawodzie. Możemy wymienić cechy charakteru, które będą przydatne do pracy na stanowisku pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Jedną z podstawowych cech, która powinna wyróżniać agenta nieruchomości, jest cierpliwość. Poszukiwania klientów na kupno mieszkania lub na wynajem może trwać kilka tygodni, niekiedy miesięcy. Rzadko uda się załatwić transakcję do ręki. Zanim dojdzie do sfinalizowania procesu sprzedaży lub wynajmu, to agent musi przeprowadzić wiele spotkań i dokonać wielu prezentacji. Praca wydaje się idealna dla osoby, która lubi spotykać się z ludźmi i nie przeszkadza jej nieunormowany czas pracy. Prowizja czasami będzie bardzo wysoka, ale będą zdarzać się miesiące z niewielkim zarobkiem. Musisz się przygotować też na ewentualność, że w danym miesiącu nie zamkniesz żadnej transakcji. Dlatego tak ważna jest cierpliwość i wytrwałość w zawodzie pośrednika nieruchomości.

W tym zawodzie będziesz miał ciągły kontakt z klientem. Dlatego powinieneś być osobą otwartą na innych, mieć miłą aparycję i podchodzić do klientów z szacunkiem. Nieodłączną cechą tego zawodu jest odporność na stres.

Szanse na sukces w tym zawodzie mają osoby ambitne, które wciąż poszerzają swoją wiedzę. Profesjonalny agent nieruchomości powinien mieć wiedzę nie tylko dotyczącą rynku nieruchomości, ale również z zakresu prawa budowlanego i podatkowego, ekonomii, finansów. Co więcej, taka wiedza musi być wciąż pogłębiana i aktualizowana. Na rynku są firmy, które zajmują się organizacją kursów dla agentów nieruchomości. Zachęcamy do korzystania z takich kursów i szkoleń.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Chcesz podjąć się pracy agenta, ale masz wątpliwości co do zarobków? Przede wszystkim nie licz na stałą pensję, tylko swoje umiejętności, wiedzę i zaangażowanie. Twoja wypłata będzie w dużej części zależeć od Ciebie. Wynika o z tego, że wynagrodzenie w zawodzie agenta nieruchomości oparte jest głównie na systemie prowizyjnym. Pośrednik otrzymuje zatem podstawę powiększoną o prowizję od sprzedaży. Trudno jest nam określić, ile dokładnie zarabiają pośrednicy. W każdym biurze nieruchomości zarobki mogą kształtować się inaczej. Standardowo prowizję liczy się w procentach. W większości przypadków wynosi ona 2%-5%. Zdarza się jednak, że pośrednik może otrzymać większą lub mniejszą prowizję. Taki system wynagrodzenie powoduje, że pośrednik może co miesiąc zarobić inną kwotę. Czasami zdarzają się bardzo dobre miesiące, ale może zdarzyć się również, że przez cały miesiąc pośrednik nie zamknie ani jednej transakcji. Niepewność jest poniekąd wpisana w ten zawód. Wiele zależy od sytuacji na rynku nieruchomości, sytuacji gospodarczej, działań konkurencji i oczywiście od zaangażowania agenta.

Z dostępnych raportów wynika, że mediana wynagrodzenia dla pośredników nieruchomości wynosi ok. 3500 złotych netto. 25% agentów nieruchomości zarabia mniej niż ok. 2500 złotych netto. Kolejne 25% agentów zarabia więcej, czyli ok. 4250 złotych netto. Zarobki są uzależnione od województwa. Najwięcej zarabiają agenci nieruchomości z województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego. Najmniej natomiast zarabiają agenci z województwa pomorskiego, dolnośląskiego oraz śląskiego. Zgodnie z dostępnymi informacjami, najwyższe wynagrodzenie otrzymują agenci z Warszawy, Gdańska oraz Wrocławia.

Deregulacja zawodu agenta nieruchomości

W 2014 r. zawód agenta nieruchomości, został deregulowany. Oznacza to, że wpis do centralnego rejestru pośredników został znacznie ułatwiony. Do rejestru wpisują się od tej pory osoby, które na przykład były asystentami pośredników. Nie w zasadzie żadnych zapisów, które ograniczałyby składanie wniosków do rejestru przez osoby, które chcą zostać pośrednikami. Deregulacja miała być zachętą dla przyszłych agentów. Zanim jednak do tego doszło, pośrednicy musieli spełniać kilka wymagań, żeby wykonywać swój zawód. Obecnie nie ma już konieczności kończenia studiów wyższych, odbywania praktyk zawodowych, czy kończenia kierunkowych studiów podyplomowych. Wszystko to miało również wpływ na wynagrodzenie pośredników.

Jakie wymagania mają pracodawcy wobec agenta nieruchomości?

Jeżeli przeanalizujemy ogłoszenia rekrutacyjne na stanowisko agenta, to wyłania się konkretny zespół cech i predyspozycji. Są to m.in. doświadczenie zawodowe lub w sprzedaży, profesjonalizm, ambicja, zaangażowanie, gotowość do wyzwań, umiejętność budowania długotrwałych relacji z klientem, nastawienie na sukces, umiejętności negocjacyjnych, miła aparycja, komunikatywność, odporność na stres, cierpliwość, dobra organizacja pracy własnej i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Czasami pracodawca wymaga prawa jazdy kategorii B, czy znajomości konkretnego języka obcego. Wszystko to wpływa również na propozycję zarobków.

Praca agenta nieruchomości nie jest łatwa. Jest to zawód dla osób cierpliwych i wytrwałych, którzy są w stanie czekać na sukces i dobre zarobki. Jeżeli jesteś konsekwentny i zdeterminowany, to masz szansę na postęp i osiągnięcie sukcesu. Praca poza biurem, nieunormowane godziny pracy to wszystko może zachęcać do pracy w tym zawodzie. Pracujesz, kiedy i ile chcesz. Jeśli jednak chcesz dobrze zarobić, to warto się zaangażować i dobrze organizować swój dzień pracy.

Wygoda

Darmowa wycena mieszkania online

Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora wyceny nieruchomości i oszacuj wartość mieszkania.

Wyceń mieszkanie