Koszty sprzedaży nieruchomości
Data publikacji: Data aktualizacji:

Koszty sprzedaży nieruchomości w 2024 roku - ekspert przedstawia!

Sprzedaż mieszkania to trudny i długotrwały proces. Kiedy zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania, to musisz liczyć się również z różnymi kosztami. Koszty te możemy podzielić na wydatki, które poniesiesz przed sprzedażą i po sprzedaży mieszkania.

Spis zawartości artykułu

Sprzedaż mieszkania - koszty

Są to np. koszty związane z przygotowaniem mieszkania do sprzedaży lub koszt podatku dochodowego. Agenci z nSkup.pl przygotowali krótki poradnik, z którego dowiesz się, jaki koszty musisz ponieść w związku ze sprzedażą mieszkania.

Koszty ogłoszenia o sprzedaży mieszkania

Kiedy decydujesz się na sprzedaż mieszkania na własną rękę, musisz zadbać o przygotowanie oferty i umieszczenie ogłoszenia na popularnym serwisie internetowym. Może to być lokalny portal ogłoszeniowy lub ogólnopolski. Opłata za umieszczenie ogłoszenia w Internecie waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Oprócz tego możesz zdecydować się na pakiety promocyjne.

 • Serwis Gratka.pl – za podstawowe ogłoszenie, które będzie widoczne w serwisie przez 31 dni, zapłacisz 79,99 zł. Możesz też wybrać pakiet optymalny za149 zł. Ogłoszenie będzie widoczne wtedy w serwisie przez 62 dni. Dodatkowo wydawca zapewnia, że przez 14 dni ogłoszenie będzie widoczne na wyższej pozycji. Najdroższa jest oferta Premium, która kosztuje 243,98 zł i zapewnia wyższą pozycję przez 62 dni i status super oferty.
 • Serwis Otodom.pl - za pakiet aktywacyjny zapłacisz 79 zł. Ogłoszenie będzie wyświetlane w serwisie przez 30 dni. Oczywiście możesz wcześniej zrezygnować z ogłoszenia. Pakiet optymalny kosztuje 119 zł i zapewnia promowanie TOP przez 15 dni oraz jedno automatyczne podbicie ogłoszenia. Najdroższy pakiet kosztuje 149 zł i zapewnia dodatkowo 7 automatycznych podbić i 30 dni promowania TOP. Jeżeli zdecydujesz się jednak na pakiet podstawowy, to możesz wykupić osobno dostępne formy promowania. Podbicie oferty kosztuje 12,99 zł. Korzystne jest promowanie TOP, które zapewnia nawet kilkadziesiąt razy więcej wyświetleń niż w przypadku zwykłej oferty.

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania? Ekspert wyjaśnia!

Dowiedz się więcej

Jaki będzie koszt przygotowania mieszkania do sprzedaży?

Coraz większą popularność wśród osób sprzedających mieszkanie na rynku wtórnym, zdobywa tzw. home staging. Home staging jest to przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Celem home staging jest zwiększenie atrakcyjności mieszkania.

Home staging może mieć różny zakres i obejmować wiele elementów. Czasami wystarczą drobne modyfikacje i przyozdobienie mieszkania. Wystarczy, że w mieszkaniu pojawią się takie dodatki jak ozdobne poduszki, zasłony, kwiaty czy oświetlenie. W niektórych przypadkach konieczne będzie kompleksowe odświeżenie i posprzątanie mieszkania.

Koszty home stagingu zależą od wielu elementów. Zaliczymy do nich zakres prac, dodatkowe elementy, powierzchnia mieszkania. Standard i jakość dodatków i użytych materiałów też będzie miał znaczenie. Opłata za home staging może się różnić w zależności od lokalizacji. W dużych miastach koszt home stagingu będzie wyższy. Rozpiętość kosztów związanych z home stagingiem jest dość szeroka. Za taką usługę zapłacimy od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Profesjonalna sesja zdjęciowa to kolejny wydatek, jednak w przypadku lokalu o podwyższonym standardzie to dobry pomysł.

Czy warto w takim razie zainwestować w home staging? Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Jeżeli kupiłeś mieszkanie jako inwestycję i chcesz ją sprzedać z zyskiem, to home staging może okazać się przydatny. W ten sposób możesz podnieść wartość nieruchomości. Nieruchomość z atrakcyjnym wnętrzem będzie cieszyć się większym zainteresowaniem. Jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie z rynku pierwotnego, to poniesiesz nie tylko koszty home staging, ale również ekipy remontowej. Nabywca będzie chciał się bowiem przenieść do gotowego mieszkania.

W przypadku, gdy sprzedajesz mieszkania z rynku wtórnego, to musisz przemyśleć, czy home staging jest dobrym rozwiązaniem. Z jednej strony atrakcyjne, ciekawe i czyste wnętrze może zachęcić potencjalnych nabywców. Z drugiej jednak strony nowy właściciel może zaaranżować i wyremontować mieszkanie zgodnie z własnym gustem i potrzebami. Wtedy home staging i koszty z nim związane będą pozbawione sensu.

Warto wiedzieć

Od wielu lat nSkup.pl studiuje sytuację na rynku nieruchomości. Dlatego wiemy, że home staging sprawdzi się w przypadku mieszkań o podwyższonym standardzie, czy apartamentów o dużej powierzchni. Nabywcy takich nieruchomości są szczególnie wymagający i szukają apartamentu, do którego mogą się od razu wprowadzić.

Home staging w 2024 roku - zwiększ wartość swojego mieszkania

Dowiedz się więcej
koszt przygotowania mieszkania do sprzedaży

Koszty utrzymania nieruchomości podczas procesu sprzedaży

Do kosztów związanych z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży i samą transakcją, dochodzą również koszty utrzymania mieszkania. Podstawowym kosztem utrzymania jest miesięczny czynsz. Wynosi on od kilkuset do nawet 1500 zł miesięcznie w dużym mieście jak Warszawa. Są to duże koszty i mogą znacznie obciążyć Twój budżet. Dlatego Twoje działania powinny zakładać szybką sprzedaż i podpisanie umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. Warto pomyśleć o cenie, która powinna być realna i atrakcyjna dla kupującego.

Koszty wyceny nieruchomości

Bardzo ważnym kosztem w całym procesie sprzedaży będzie wycena nieruchomości. Wycena pozwoli Ci na oszacowanie wartości nieruchomości i przygotowanie oferty.

 • Jeżeli zamówisz wycenę u rzeczoznawcy majątkowego, to przygotuj się na koszt w granicach kilkuset złotych. W przypadku domu operat szacunkowy może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Wykonanie wyceny przez rzeczoznawcę nie zawsze będzie konieczne. Możesz to zrobić również na własną rękę. W ten sposób możesz dużo zaoszczędzić. Dobry sposób to analiza ogłoszeń dotyczących sprzedaży nieruchomości o podobnych parametrach. Należy wtedy wziąć pod uwagę standard wykończenia, lokalizację, czy też powierzchnię. Taka wycena nie będzie jednak dokładna i rzetelna.
 • Możesz wysłać formularz zgłoszeniowy do biura nieruchomości nSkup.pl. Przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę i od razu otrzymasz od nas ofertę kupna. Nasza wycena będzie profesjonalna i rzetelna, ponieważ dysponujemy odpowiednimi narzędziami i mamy dostęp do cen transakcyjnych. Nasi pracownicy mają też dużą wiedzę i doświadczenie.

Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego

Wycena mieszkania przez biegłego nie zawsze będzie potrzebna. Jednak zdarzają się sytuację, gdy przygotowanie operatu będzie niezbędne do sprzedaży mieszkania. Operat szacunkowy zawsze ma formę pisemną. Wycena przygotowana zgodnie z przepisami przez rzeczoznawcę, będzie konieczna, gdy chcesz wziąć kredyt hipoteczny albo sprzedać mieszkanie, które otrzymałeś w spadku.

Operat przygotowuje się podstawie przepisów, w tym ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. oraz rozporządzenia z 2004 roku. Przepisy dokładnie wskazują, w jaki sposób może być wykonana wycena nieruchomości. Rzeczoznawca ma do wyboru jedną ze wskazanych w przepisach metod. Najczęściej biegli wybierają analizę porównawczą. Polega on na zestawieniu i porównaniu nieruchomości o podobnych parametrach.

Co powinieneś wiedzieć

Operat powstaje w ściśle określonym celu, Nie możesz do dwóch różnych spraw wykorzystać tej samej wyceny.

W przepisach prawa nie znajdziesz natomiast informacji o minimalnych i maksymalnych stawkach za przygotowanie wyceny. Rzeczoznawcy ustalają swoje własne stawki, biorąc pod uwagę miast, rodzaj nieruchomości, powierzchnię mieszkania. Koszt operatu szacunkowego nie powinien być jednak większy niż kilkaset złotych w przypadku mieszkania. Wycena domu będzie dużo droższa. W tym przypadku za operat szacunkowy zapłacisz nawet 2500 zł.

Inne sposoby wyceny nieruchomości

Decydując się na sprzedaż nieruchomości, możesz również skorzystać z płatnej wyceny online. Koszt nie jest bardzo wysoki, ale wycena nie zawsze będzie dokładna. Możesz też wysłać formularz zgłoszeniowy do nSkup.pl. Przygotujemy dla Ciebie profesjonalną i darmową wycenę wraz z ofertą.

Jak wycenić mieszkanie w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Dowiedz się więcej

Koszty sprzedaży mieszkania z pośrednikiem

Wiele osób, które zdecydowały się na sprzedaż mieszkania, korzystają z usług biura nieruchomości. Sprzedaż mieszkania oznacza dużą oszczędność czasu i wygodę. Nie musimy zajmować się prezentacją mieszkania, przygotowaniem oferty i szukaniem kupców. Jest to jednak usługa, za którą musimy zapłacić. Prowizja dla pośrednika wynosi średnio 2%-5% wartości transakcji. Czasami jest mniejsza lub większa. Za sprzedaż mieszkania przez pośrednika o wartości 400 000 zł, zapłacisz prowizję w wysokości około 8000 zł do 12 000 zł.

Raczej odradzamy korzystanie z kilku agencji nieruchomości, ponieważ zaczynają one konkurować ze sobą. Każde biuro chce sprzedać mieszkanie i otrzymać swoje wynagrodzenie. Rezultat może być taki, że agenci będą obniżać cenę i sprzedadzą Twoje mieszkanie taniej. Warto dobrze wybrać pośrednika. Można się zastanowić nad podpisaniem umowy na wyłączność. Pośrednim będzie wtedy bardziej zaangażowany w sprzedaż.

Warto wiedzieć

Wybierz biuro nieruchomości, które ma dobre opinie i cieszy się zaufaniem klientów. Biuro nieruchomości musi mieć też wykupioną polisę ubezpieczeniową. Jeżeli pośrednik nie ma polisy, to wtedy nie podpisuj z nim umowy.

Umowa na wyłączność a sprzedaż nieruchomości - ekspert wyjaśnia!

Dowiedz się więcej

Sprzedaż mieszkania z nSkup.pl – czy zapłacę prowizję

Zależy Ci na szybkiej sprzedaży? Zachęcamy do skorzystania z usług skupu nieruchomości nSkup.pl. Zanim przejdziemy do krótkiego opisu naszej działalności, chcemy od razu zaznaczyć, że współpraca z nami nic nie kosztuje. Jak wygląda współpraca z nami? W pierwszym kroku wyślij do nas formularz zgłoszeniowy z krótkim opisem nieruchomości. Przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wycenę. Po wizycie w mieszkaniu naszego eksperta otrzymasz ofertę kupna z naszej strony. Jeżeli oferta będzie Ci odpowiadać, to umówimy się na podpisanie umowy w kancelarii notarialnej. Współpraca z nami jest bardzo korzystna.

Wymieńmy zalety współpracy z nSkup.pl:

 • Nie płacisz prowizji za nasze usługi.
 • Wycena jest bezpłatna.
 • Płacimy za notariusza.
 • Jesteśmy bezpośrednim kupującym. Cały proces trwa nie dłużej niż tydzień. Sprzedaż jest szybka, a wszystko idzie sprawnie.
 • Nie musisz ponosić kosztów ogłoszenia ani płacić za home staging.
 • Nie musisz ponosić kosztów utrzymania mieszkania jak czynsz i media.

Oszczędności są duże. Dodatkowo nie tracisz czasu na poszukiwanie klienta. Od początku do końca procesu sprzedaży służymy Ci radą i pomagamy w skompletowaniu dokumentów.

Koszty sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest dużo trudniejsza niż sprzedaż mieszkania bez żadnych obciążeń. Dodatkowo należy pamiętać o wszystkich zasadach, które obowiązują przy tego typu transakcji. Na sprzedającym spoczywa obowiązek dopełnienia wszystkich formalności. Jest ich w tym wypadku dużo więcej, a procedura jest dość skomplikowana.

Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest spłata całego kredytu hipotecznego, zanim dojdzie do sprzedaży. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest możliwa, ale musisz mieć środki na spłatę. Musisz też liczyć się z prowizją, jeśli chcesz spłacić kredyt hipoteczny, ale nie minęły jeszcze 3 lata od podpisania umowy. Dopiero po tym okresie banki nie mogą żądać od swoich klientów zapłaty prowizji za wcześniejszą spłatę. Zdarza się, że bank nie wymaga od swoich klientów prowizji za wcześniejszą spłatę, niezależnie, kiedy do niej dojdzie. Informacja o kosztach i prowizjach powinna się znaleźć w umowie lub regulaminie banku. Jeżeli nie masz środków na wcześniejszą spłatę, to wtedy można pomyśleć o cesji kredytu hipotecznego. Formalności są jednak długie, a cesja nie zawsze jest możliwa.

Co zatem należy zrobić, żeby sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

 • Przeczytaj dokładnie umowę, którą zawarłeś z bankiem. Sprawdź opłaty i prowizje związane z kredytem hipotecznym.
 • W kolejnym kroku poinformuj bank o swoich planach związanych ze sprzedażą mieszkania. Bank powinien wydać Ci zaświadczenie o kwocie kredytu hipotecznego, która pozostała do spłaty. Doradca w banku poinformuje Cię również, z jakimi opłatami wiąże się wcześniejsza spłata kredytu i jak wygląda procedura spłaty.
 • Bank wyda Ci również promesę, która potwierdzi, że spłata kredytu umożliwi bankowi wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Promesa jest ważna przez 30 dni i w tym czasie powinieneś podpisać umowę przedwstępną z kupcem.

Koszty notarialne przy sprzedaży mieszkania

Nie unikniesz też kosztów podpisania umowy sprzedaży. Pamiętaj o kosztach notarialnych i o wynagrodzenie dla notariusza. Wysokość taksy notarialnej i zależy od dwóch elementów, czyli zakresu czynności prawnych oraz wartości transakcji. Opłaty nie są bardzo wysokie, ale zawsze warto sprawdzić, ile będziesz musiał zapłacić.

Ustawa nie wskazuje, kto ma ponieść koszty notariusza. Może to być kupujący, jak i sprzedający w zależności od ich wspólnych ustaleń. Zdarza się, że strony umowy dzielą się tym wydatkiem. Maksymalna wysokość opłaty notarialnej zależy od wartości transakcji, czyli od wartości przedmiotu czynności notarialnej. W naszym przypadku jest to mieszkanie. Taksa notarialna w 2022 wynosi:

 • powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł – 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł;
 • powyżej 1 mln zł do 2 mln zł – 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 mln zł;
 • powyżej 2 mln zł – 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 mln zł, nie więcej niż 10 tys. zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7 500 zł.

Maksymalne stawki notarialne są określone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku.

Pamiętaj też o opłatach sądowych.

Podpowiadamy

Możesz negocjować z notariuszem wysokość opłaty notarialnej. Stawka podana w rozporządzeniu to stawka maksymalna, a nie minimalna. Dlatego notariusz może naliczyć niższą opłatę. Zazwyczaj koszt aktu notarialnego ponosi kupujący, o ile strony nie umówią się inaczej. Do kosztów, które obciążą nabywcę, należy również podatek od czynności cywilnoprawnych i koszty sądowe.

Kiedy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, to zapłata podatku jest obowiązkiem dewelopera.

Taksa notarialna będzie taka sama dla mieszkania zakupionego na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym.

Koszt notariusza to tylko jeden z kosztów, które poniesiesz w związku ze sprzedażą. Do tego należy doliczyć wynagrodzenie dla agencji nieruchomości lub koszty ubezpieczenia.

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż w 2024 roku?

Dowiedz się więcej

Podatek od sprzedaży mieszkania

Sprzedałeś swoje mieszkanie i wydaje się, że możesz odetchnąć z ulgą. Nie możesz jednak zapomnieć o obowiązku podatkowym. Być może konieczne będzie uregulowanie podatku dochodowego. Kiedy należy odprowadzić podatek? Jeżeli transakcja sprzedaży mieszkania miała miejsce w okresie 5 lat od daty nabycia mieszkania. Ważna informacja jest taka, że okres liczy się od roku następującego po nabyciu nieruchomości. Przykładowo mieszkanie uzyskane w roku 2019 można sprzedać dopiero w 2025 roku bez konieczności opłacenia podatku. Możesz uniknąć podatku i skorzystać z ulgi mieszkaniowej. W tym celu za pieniądze pozyskane z transakcji musisz przeznaczyć na zakup nowego mieszkania. Mieszkanie ma służyć zaspokojeniu Twoich potrzeb mieszkaniowych. Nie możesz go na przykład wynajmować. Z ulgi mogą skorzystać te osoby, które kupią nową nieruchomość w ciągu trzech lat liczonych od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.

Stawka podatku dochodowego wynosi obecnie 19% od pozyskanego dochodu. Dochód to kwota, którą zarobiłeś na transakcji. Tyle musisz zapłacić, jeśli sprzedasz mieszkanie zanim minie 5 lat od nabycia lokalu. Nie ma znaczenia, czy kupiłeś mieszkanie, czy też pozyskałeś je z tytułu darowizny lub spadku.

Warto wiedzieć

Podatek dochodowy rozliczasz za pomocą formularza PIT-39, Wynosi on 19% od dochodu ze sprzedaży. Oznacza to, że przychód, czyli kwotę uzyskaną od nabywcy mieszkania możesz pomniejszyć o niektóre koszty.

Czy sprzedający nieruchomość płaci podatek VAT?

Ważna jest również kwestia podatku VAT. Jeżeli jesteś osobą fizyczną, która i nie prowadzisz działalności gospodarczej, to nie możesz być płatnikiem VAT. Uznaje się wtedy, że sprzedaż mieszkania wchodzi w zakres zarządzania majątkiem prywatnym. Podatek VAT płacą bowiem wyłącznie przedsiębiorcy. Może się zdarzyć, że Urząd Skarbowy dopatrzy się działań, jakie można porównać do profesjonalnego handlu nieruchomościami.

Wypowiedzenie umowy o media

Warto wyjaśnić tę kwestię z kupującym. Rozliczenie czynszu i mediów powodują wiele nieporozumień. Nie zawsze wiadomo, kiedy nabywca powinien zacząć regulować rachunki związane z mieszkaniem. Na szczęście kwestię opłat za media po sprzedaży mieszkania reguluje ustawa. Po sprzedaży mieszkania powinieneś rozwiązać wszystkie umowy na ogrzewanie, gaz, prąd, wodę, telefon, telewizję i Internet. Przy przekazywaniu lokalu razem z kupującym spisujecie protokół zdawczo-odbiorczy z uwzględnieniem wszystkich liczników. W ten sposób zabezpieczasz się i nie będziesz musiał płacić rachunków za przyszłych lokatorów. Usługi telekomunikacyjne przenieś na swój kolejny adres. Opłata montażową wynosi zazwyczaj do 150 zł. Można też dokonać cesji na nabywcę, co też wiąże się z kosztami.

Rozliczenie ze wspólnotą mieszkaniową

Niestety nie rozliczysz się na podstawie liczników w przypadku opłat do wspólnoty mieszkaniowej. Zaliczki wpłacane na poczet pokrycia bieżących opłat są rozliczane zgodnie z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że do dnia wydania mieszkania nowemu właścicielowi, koszty te ponosisz właśnie Ty. Wspólnota mieszkaniowa będzie się rozliczać z aktualnym właścicielem, kiedy zakończy się podsumowanie roku.

Wygoda

Darmowa wycena mieszkania online

Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora wyceny nieruchomości i oszacuj wartość mieszkania.

Wyceń mieszkanie