Jak uratować mieszkanie przed komornikiem?
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jak uratować mieszkanie przed komornikiem? Ekspert wyjaśnia!

Jeżeli masz długi i grozi Ci licytacja komornicza, to nie warto się poddawać. Są skuteczne sposoby na to, żeby uchronić swoją nieruchomość przed komornikiem. Wystarczy kilka prostych kroków, żeby skutecznie ochronić się przed postępowaniem egzekucyjnym. Wszystko znajdziesz w artykule opisanym przez specjalistów ds. nieruchomości z nSkup.pl.

Spis zawartości artykułu

Jak uratować mieszkanie przed licytacją komorniczą – czy jest to możliwe?

Najskuteczniejszym sposobem na to, żeby uniknąć egzekucji nieruchomości, jest spłacenie całego długu. Dobry plan spłaty na pewno pomoże opanować sytuację. Dlatego należy skontaktować się z wierzycielem i zadeklarować spłatę zadłużenia. Jeżeli obydwoje będziecie chcieli dojść do porozumienia, to wtedy należy ustalić harmonogram i warunki spłaty. Gotowość do negocjacji i chęć spłaty mogę obniżyć koszty długu i przedłużyć termin jego zwrotu. Najważniejsze jest to, żeby wyjść z inicjatywą i zdążyć przed pojawieniem się komornika.

Jeśli Twoja sytuacja jest trudna, to warto też rozpocząć rozmowy z bankiem. Bank może udzielić Ci pożyczki lub innej formy wsparcia finansowego. Nie zawsze jest to jednak możliwe ze względu np. na brak zdolności kredytowej. Kolejny sposób to rozmowa z rodziną i przyjaciółmi. Może ktoś z bliskich Ci osób pomoże Ci wyjść z zadłużenia.

Kiedy okaże się, że jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest sprzedaż mieszkania, to warto skontaktować się ze specjalistami ds. skupu nieruchomości, którzy wiedzą, jak postępować, żeby uniknąć licytacji komorniczej. Nasze biuro skupu nieruchomości nSkup.pl kupi od Ciebie mieszkanie, spłacając w pierwszej kolejności Twoich wierzycieli. Nadwyżkę środków otrzymasz przelewem lub w gotówce tuż po podpisaniu aktu notarialnego.

Co to jest egzekucja komornicza?

Egzekucja komornicza to proces, którego celem jest spłata wierzycieli. Komornik przeprowadza egzekucję na wniosek wierzyciela na wskazanych przez niego rodzajach majątku. Są to np. środki finansowe znajdujące się na rachunku bankowym, wypłata, nieruchomości czy samochód.

Do egzekucji komorniczej może dojść w sytuacji, gdy dłużnik nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych względem wierzyciela. Kiedy wierzyciel otrzyma klauzulę wykonalności, to wtedy zadaniem władz egzekucyjnych jest ustanowienie zabezpieczania na majątku dłużnika. Jest to możliwe np. poprzez zajęcie nieruchomości czy blokadę środków pieniężnych na rachunku bankowym. Komornik ma prawo również do licytacji majątku dłużnika celem zaspokojenia wierzycieli. Podsumujmy informacje o egzekucji komorniczej:

 1. Zajęcie mieszkania przez komornika jest możliwe w sytuacji, gdy dłużnik nie spłaca swoich zobowiązań wobec wierzycieli.
 2. Oznacza to, że powodem wszczęcia egzekucji komorniczej jest niewypłacalność dłużnika.
 3. Komornik może wszcząć egzekucję na wniosek wierzyciela, który dysponuje tytułem egzekucyjnym, potwierdzającym istnienie i wysokość długu.
 4. W sytuacji, gdy dłużnik posiada majątek, który może stanowić przedmiot egzekucji, jak samochód czy nieruchomość, to komornik może je zająć i sprzedać na licytacji. Środki pozyskane w ten sposób zostaną przekazane wierzycielom,

Czy komornik może zająć mieszkanie za długi?

Niestety odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Komornik może jak najbardziej zająć mieszkanie za długi. Celem zajęcia mieszkania jest jego egzekucja lub ochrona praw osób trzecich. Do licytacji mieszkania dochodzi wtedy, gdy dłużnik nie środków na spłatę długu. Mieszkanie stanowi majątek dłużnika, więc komornik może je zająć. Jeżeli kwota pozyskana z licytacji przekroczy dług, to komornik przekaże różnicę dłużnikowi. Należy jednak pamiętać, że komornik odliczy również koszty egzekucji. Komornik może też zająć mieszkanie, jeśli wartość mieszkania jest niższa niż długu. W ten sposób organ egzekucyjny zabezpiecza wierzytelność lub majątek osób trzecich. Komornik może również wystąpić o postanowienie sądu, na podstawie którego zajmie i sprzeda mieszkanie w celu spłaty długu.

Co możemy zrobić, gdy komornik chcę zająć mieszkanie za długi?

Sprzedaż mieszkania przez komornika jest mniej dochodowa i wiąże się z dodatkowymi stratami. Dużo korzystniejsza jest sprzedaż mieszkania na własną rękę i spłata wierzycieli. Nie wiesz, jak przeprowadzić transakcję sprzedaży mieszkania? Zachęcamy do bezpłatnych konsultacji z naszymi specjalistami ds. skupu nieruchomości. Podpowiemy Ci jak poradzić sobie z długami oraz jak zapobiec egzekucji komorniczej.

Za jaki dług komornik może zająć mieszkanie?

Warto wiedzieć, że w 2020 r. nastąpiły zmiany w przepisach. Jest to ważna informacja szczególnie dla tych osób, które mają niewielkie zobowiązania. Dlatego warto zajrzeć do Kodeksu Cywilnego i sprawdzić, za jaki dług komornik może zająć mieszkanie. Zgodnie z przepisami egzekucja z nieruchomości jest możliwa tylko, gdy wysokość długu jest równa co najmniej jednej dwudziestej wartości nieruchomości. Nie ma znaczenia, ilu jest wierzycieli, ważne jest to, żeby wartość długu wyniosła przynajmniej ustawowe 5% szacowanej wartości lokalu.

Komornik bierze pod uwagę wszystkie składniki majątku dłużnika. Może też zająć środki pieniężne oraz ruchomości. Mieszkanie może być zajęte w celu na spłaty takich zobowiązań jak alimenty czy inne koszty utrzymania.

Jeżeli masz niespłacone długi i chcesz uniknąć komornika i licytacji, to zapraszamy do kontaktu z naszym biurem skupu nieruchomości nSkup.pl. Załatwimy Twoją sprawę kompleksowo.

Czy komornik może sprzedać połowę mieszkania?

Komornik nie może sprzedać np. tylko połowy mieszkania, nawet jeśli starczyłoby to na pokrycie długu. Komornik zajmuje całość mieszkania, które należy do dłużnika i podejmuje działania w celu jego sprzedaży.

Komornik może podzielić nieruchomość w celu ułatwienia jej sprzedaży, ale jest zobowiązany zrobić to zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oznacza to, że komornik sprzedaje mieszkanie w ramach jednej transakcji. Dopiero po sprzedaży może dokonać jej podziału.

Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, gdy dłużnik ma tylko udział w nieruchomości. Wtedy komornik może sprzedać tylko tę część lokalu, która należy do dłużnika.

Jak uratować mieszkanie przed komornikiem

W jaki sposób uniknąć egzekucji komorniczej mieszkania?

Czy można uniknąć egzekucji komorniczej mieszkania? Jest to jak najbardziej możliwe. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach problem ze spłatą długu może dotknąć każdego. Dotyczy to często problemów z opłacaniem wysokich rat kredytu hipotecznego. Jak zatem uniknąć komornika w takiej sytuacji? Przede wszystkim warto skontaktować się z bankiem i ustalić inne, korzystniejsze warunki spłaty lub renegocjować umowę kredytową. Przykładowo, wydłużenie okresu spłaty kredytu lub zmiana stopy procentowej, może pomóc obniżyć ratę. Jeżeli będziesz miał problem nawet ze spłatą niższych rat, możesz sprzedać swoje mieszkanie np. do skupu nieruchomości. W ten sposób spłacisz kredyt i unikniesz komornika.

Jak uratować mieszkanie przed komornikiem?

W przypadku, gdy nie jesteś w stanie już dłużej spłacać swojego zobowiązania, to musimy liczyć się z tym, że do naszych drzwi zapuka komornik. Jednak można tego uniknąć. Przede wszystkim skorzystaj z porad firm, które specjalizują się w nieruchomościach. Nasza firma nSkup.pl udzieli Ci wsparcia merytorycznego i prawnego. Jeżeli nie masz szans na negocjacje z komornikiem lub wierzycielem i czeka Cię licytacja majątku, to wtedy skontaktuj się z nami. Rozwiążemy Twoje problemy.

Jak wygląda sprzedaż zadłużonego mieszkania do skupu nieruchomości?

Sprzedaż zadłużonego mieszkania do biura skupu nieruchomości to skuteczna metoda na pozbycie się długu i uniknięcie komornika. Zapewniamy szybką i bezpieczną transakcję. Spłacamy Twoich wierzycieli, a resztę uzgodnionej kwoty przekazujemy Ci tuż po podpisaniu umowy. Jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie niż sprzedaż mieszkania na licytacji, w której trakcie Twoje mieszkanie osiągnie cenę dużo niższą niż jego rzeczywista wartości.

Jak sprzedać mieszkanie do biura skupu nieruchomości? Procedura krok po kroku:

 1. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego. Możesz też wysłać e- mail lub zadzwonić. Gwarantujemy pełen profesjonalizm oraz szybką i prostą procedurę.
 2. Rozmawiamy z Tobą w celu pozyskania najważniejszych informacji.
 3. Poinformuj nas również o zadłużeniu na nieruchomości i innych długach. Szczególnie istotny jest kredyt hipoteczny.
 4. Na podstawie zdjęć i podanego przez Ciebie opisu nieruchomości, przygotowujemy bezpłatną wycenę Twojego mieszkania. Pod uwagę bierzemy również stan prawny nieruchomości jej lokalizację.
 5. Przedstawiamy ofertę zakupu lokalu. Jeżeli ją zaakceptujesz, umawiamy się u notariusza.
 6. Pomożemy Ci również skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Są one potrzebne, żeby bezpiecznie zrealizować całą transakcję.
 7. Po podpisaniu umowy przelewamy środki na konto Twoich wierzycieli lub banku hipotecznego, jeśli nieruchomość jest zadłużona. 8. Pozostała kwota trafia do Twojej kieszeni.

Jak zabezpieczyć nieruchomość przed egzekucją

Postępowanie egzekucyjne powinno być bez wątpienia ostatecznością. Jak zabezpieczyć się przed licytacją mieszkania? Jeżeli znalazłeś się w trudnej sytuacji, to zachęcamy do spotkania z radcą prawnym, który przedstawi ewentualne sposoby na rozwiązanie Twojego problemu. Dowiesz się, jak możesz uchronić się przed komornikiem.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem, będzie podpisanie porozumienia z wierzycielem i w konsekwencji spłata całego zadłużenia. Może się zdarzyć, że wierzyciel zgodzi się na korzystne dla nas raty. Jako dłużnik powinieneś być w stałym kontakcie ze swoimi wierzycielami, żeby sprawdzić, czy któryś z nich nie dąży do egzekucji przed upływem wspólnie uzgodnionego terminu.

Czy komornik może zająć mieszkanie z darowizny?

Komornik może zająć mieszkanie z darowizny, jeśli zostało ono przekazane w celu pokrzywdzenia wierzycieli. Jeżeli przekażesz osobie trzeciej, np. partnerowi swoje mieszkanie, żeby uniknąć licytacji, to komornik może skorzystać z instytucji skargi pauliańskiej. Sąd w takim wypadku może cofnąć darowiznę i zabezpieczyć ją przed dalszą sprzedażą. Dlatego warto wiedzieć, że nie zawsze darowizna przekazana osobie trzeciej, uchroni nas przed licytacją.

Czy komornik może zająć mieszkanie własnościowe?

Komornik może zająć mieszkanie własnościowe, a także spółdzielcze i następnie sprzedać je na licytacji. Nie ma również znaczenia to, że mieszkanie jest wynajmowane lub użytkowane przez osoby trzecie.

Jakie są Twoje prawa w przypadku egzekucji komorniczej?

W przypadku egzekucji komorniczej jako dłużnik masz prawo do:

 • Uzyskania szczegółowych informacji na temat zadłużenia.
 • Skorzystania z pomocy prawnika.
 • Przestrzegania terminów przez wierzyciela, który nie można wymagać spłaty wcześniej, niż wskazuje harmonogram.
 • Wszczęcia postępowania sądowego, jeśli dłużnik jest przekonany, że wierzyciel działa na jego szkodę
 • Złożenia skargi na działania komornika, gdy uzna je za przekroczenie uprawnień.
 • Sprzedaży mieszkania samodzielnie i spłaty zobowiązań.

Komornik może wszcząć postępowanie egzekucyjne tylko wtedy, gdy wierzyciel uzyskał w sadzie tytuł egzekucyjny. Z zajęcia są zwolnione alimenty i świadczenia socjalne. Komornik może zając wypłatę tylko do pewnej kwoty. Co więcej, musi pozostawić dłużnikowi rzeczy, które są niezbędne do życia.

Kiedy komornik może wejść do mieszkania?

Komornik może wejść do mieszkania tylko wtedy, gdy otrzymał tytuł do podjęcia takich czynności. Jest to możliwe po uzyskaniu decyzji sądu rejonowego. Komornik może wejść do mieszkania w celu egzekucji należności, jednak takie sytuacje należą do rzadkości. Może się jednak zdarzyć, że komornik wkroczy do mieszkania, gdy dłużnik nie odpowiada na korespondencję i nie współpracuje.

Jak uchronić mieszkanie przed komornikiem – podsumowanie

Są skuteczne sposoby, dzięki którym możemy uchronić nasze mieszkanie przed licytacją komorniczą. Jednym z nich jest nawiązanie współpracy z wierzycielami i spłata całego zobowiązania. Jeżeli masz problemy ze spłatą kredytu hipotecznego, to zanim dojdzie do kroków ostatecznych, warto renegocjować z bankiem warunki umowy. Możesz też zdecydować się na refinansowanie kredytu.

Zachęcamy również do kontaktu z naszym biurem skupu nieruchomości nSkup.pl. Kupimy Twoje mieszkanie za gotówkę. W pierwszej kolejności spłacimy Twoich wierzycieli, a resztę środków przekażemy Tobie. Jest to o wiele korzystniejsze rozwiązanie niż w przypadku sprzedaży mieszkania na licytacji.

Banknot

Sprzedaj nam swoje mieszkanie

Bezpiecznie, łatwo i bez angażowania się w formalności. Uzyskaj szybką ofertę gotówkową.

Uzyskaj ofertę