Jak sprzedać zadłużone mieszkanie
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie w 2024 roku? Ekspert wyjaśnia!

Wiele nieprzewidzianych sytuacji może spowodować, że będziemy musieli sprzedać mieszkanie, które może obciążone długami. Niestety, coraz częściej kontaktują się z nami klienci, którzy chcą sprzedać zadłużone mieszkanie. Dlatego specjaliści ds. skupu nieruchomości nSkup.pl przygotowali artykuł, z którego dowiesz się, jak sprzedać zadłużone mieszkanie, żeby nie ponieść dodatkowych strat i znacznego uszczuplenia majątku.

Spis zawartości artykułu

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób można sprzedać zadłużone mieszkanie. Na początek podamy trochę liczb. Okazuje się, że w Polsce są miliny zadłużonych mieszkań. Dwa miliony mieszkań oraz domów ma wpisaną hipotekę na rzecz banku w księdze wieczystej. Tysiące mieszkań mają obciążoną hipotekę z powodu zaciągnięcia pożyczek bankowych lub pozabankowych. Należy wspomnieć również o lokalach, których właściciele nie płacili czynszu, do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Wiele osób chce pozbyć się zadłużonego mieszkania oraz długów. Chcesz wiedzieć, czy jest to możliwe? Na pewno o wiele łatwiej sprzedać zadłużone mieszkanie do firmy zajmującej się skupem nieruchomości niż na wolnym rynku. Sprawdźmy, dlaczego warto współpracować z nSkup.pl.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania prywatnemu nabywcy jest trudne

Przeglądając oferty sprzedaży na popularnych serwisach nieruchomości, możemy znaleźć oferty sprzedaży zadłużonych mieszkań lub domów. Zwykle jednak jest to strata czasu. Takie mieszkanie nie cieszą się bowiem dużym zainteresowaniem prywatnych nabywców. Wynika to z tego, że są to osoby, które chcą się jak najszybciej przeprowadzić i ograniczyć formalności do minimum. Zadłużone mieszkania są problematyczne, a prywatni kupcy chcą uniknąć kłopotów podczas zakupu mieszkania.

Potencjalni nabywcy na pewno obawiają się długów, którymi jest obciążone mieszkanie. Zacznijmy od tego, że nie każdy z nas może wykazać się dobrą znajomością prawa. Dlatego prywatni nabywcy sądzą, że jeśli kupią zadłużone mieszkanie, to będzie się to wiązać z przykrymi konsekwencjami. Długi na mieszkaniu można podzielić na długi przechodzące na nowego właściciela i jest to na przykład hipoteka ustanowiona na rzecz banku oraz na długi, które nie powinny obciążać nabywcy. Jest to na przykład zadłużenie wobec spółdzielni mieszkaniowej. Zdarza się jednak, że wierzyciele chcą obciążyć takimi długami nowego właściciela, który jest nieświadomy swoich praw.

Jeżeli chcesz sprzedać zadłużone mieszkanie, to musisz wiedzieć, że na rynku nieruchomości panuje duża konkurencja. Prywatne osoby mogą przebierać w ofertach mieszkań bez długów. Na rynku pierwotnym i wtórnym można znaleźć dużo mieszkań bez żadnego zadłużenia. Dlatego zakup mieszkania z długiem może się okazać dla nich całkowicie bez sensu. Umieszczenie ogłoszenia o sprzedaży zadłużonego mieszkania na portalu internetowym, to niekoniecznie jest dobra opcja. W ten sposób możesz stracić dużo czasu na poszukiwanie nabywcy, a dług wciąż będzie rósł. Warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić Ci czas i pieniądze.

Skup nieruchomości – jak łatwo i szybko sprzedać zadłużone mieszkanie

Już wiesz, że trudno będzie sprzedać mieszkanie z długami prywatnemu nabywcy, który szuka mieszkania. Jakie zatem rozwiązanie można polecić właścicielom zadłużonych mieszkań? Skupem takich mieszkań zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak nSkup.pl. Skup nieruchomości jest usługą, która nie jest jeszcze bardzo popularna i rozpowszechniona na polskim rynku. Jednak z roku na rok widzimy rosnące zainteresowanie naszą ofertą. Skup nieruchomości to przyszłościowy i ciekawy biznes, który wymaga doświadczenia, znajomości prawa i ekonomii. Nasza praca jest dość trudna i musi zakładać wiele dodatkowych komplikacji. 

Sprzedaż zadłużonej nieruchomości – proces krok po kroku

Chcesz sprzedać zadłużone mieszkanie, dom czy działkę? Nie wiesz jak się do tego zabrać i nie jesteś pewien, że cały proces zakończy się sukcesem? Nie musisz się martwić. Są skuteczne sposoby, żeby pozbyć się zadłużonej nieruchomości. Wystarczy, że zgłosisz się do biura skupu nieruchomości nSkup.pl. Choć staramy się odciążyć naszch klientów, to jednak musisz liczyć się z tym, że konieczne będzie podjęcie przez Ciebie koniecznych działań. Są pewne sprawy, które musisz uregulować, zanim dojdzie do sprzedaży mieszkania naszej firmie, czy też prywatnemu nabywcy.

Jeżeli Twoja nieruchomość jest zadłużona w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnocie, to przed sprzedażą mieszkania powinieneś uregulować całe zadłużenie. Co mogę zrobić, gdy nie jestem w stanie spłacić zadłużenia? W takim wypadku należy wystąpić do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o specjalne zaświadczenie, w którym będzie znajdować się informacja o wysokości i rodzaju opłat. Może się okazać, że prywatny nabywca zobowiąże się w akcie notarialnym do spłaty zadłużenia, a wtedy na Twoje konto trafi kwota pomniejszona o spłacony dług. Niestety, zdarza się czasami, że spółdzielnia nie wyrazi zgody na sprzedaż mieszkania bez spłacenia naliczonych długów.

Sprawę sprzedaży mieszkania z hipoteką można uprościć i sprawić, że transakcja będzie bezpieczna dla każdej ze stron. Wystarczy dogadać się z bankiem, który z racji udzielonego kredytu hipotecznego ma prawo do Twojego lokum. W takiej sytuacji należy się udać do banku, który powinien wystawić promesę, która zagwarantuje Ci i drugiej stronie transakcji, że wykreśli hipotekę z księgi wieczystej, gdy tylko otrzyma środki od kupującego. Ważnym dokumentem będzie tutaj promesa, czyli dokument poświadczający, że bank wykreśli Cię z ksiąg wieczystych zaraz po otrzymaniu zapłaty od kupca. W ten sposób sytuacja prawna każdej ze stron będzie jasna i pozwoli uniknąć nieporozumień. Pamiętaj, że promesa jest ważna tylko 30 dni. Warto w tym czasie podpisać umowę przedwstępną z zainteresowanym kupcem. Umowę końcową należy podpisać w formie aktu notarialnego, którego kopię powinien otrzymać bank. Jest to dowód dla instytucji bankowej, że sprzedaż mieszkania została sfinalizowana zgodnie z prawem. Po otrzymaniu pieniędzy od kupca bank przystąpi do wykreślenia hipoteki.

Z dużą trudniejszą sytuacją mamy do czynienia, gdy czeka nas niebawem licytacja komornicza. Zazwyczaj zlicytowane nieruchomości sprzedają się taniej. Nie dość, że stracisz na sprzedaży, to jeszcze musisz pokryć koszty komornicze. Warto wiedzieć, że są bardziej opłacalne i komfortowe sposoby sprzedaży zadłużonego mieszkania, o czym napiszemy poniżej.

Sprzedaż zadłużonej nieruchomości

Szybka sprzedaż zadłużonego mieszkania zamiast licytacji komorniczej

Jeżeli jesteś właścicielem zadłużonej nieruchomości, to dobrze wiesz, że jest to niekomfortowa sytuacja, która obciąża Twój budżet i utrudnia realizację celów życiowych. Spłata zadłużonego mieszkania lub domu może zahamować Twój rozwój i zagrozić stabilności finansowej. Jeżeli masz problem ze spłatą zadłużenia, to nie odkładaj sprzedaży mieszkania na przyszłość. W ten sposób unikniesz licytacji komorniczej, ponieważ jest to najgorsze rozwiązanie z możliwych. W ten sposób sprzedaż swoją nieruchomość dużo później jej wartości i będziesz musiał opłacić koszty rzeczoznawcy i komornika, który chce zarobić na takiej transakcji. Warto wiedzieć, że cena wywoławcza licytowanego mieszkania wynosi ok. 75% wartości rynkowej nieruchomości. Zdarza się, że cena osiągnięta na licytacji nie pokryje nawet całego długu. Sam musisz przyznać, że to nieciekawa i niekorzystna opcja dla Ciebie. Komornicy często sprzedają mieszkanie na drugiej lub trzeciej licytacji, za każdym razem obniżając cenę. Jest to czarny scenariusz, ale możesz go uniknąć, sprzedając mieszkanie do nSkup.pl.

Naszą dużą zaletą jest to, że mamy własny kapitał, który wystarczy do szybkiego skupu Twojego mieszkania. Dzięki temu możemy sprawnie sfinalizować transakcję, podpisując akt notarialny już po kilku dniach od wpłynięcia Twojego zgłoszenia. Dzięki własnym środkom finansowym możemy również wziąć na siebie długi, które nie przechodzą na nas z mocy prawa, czyli np. czynsz do spółdzielni. Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli wynegocjujemy odpowiednią cenę, to jesteśmy w stanie zobowiązać się do spłaty wszystkich Twoich zaległości. Zaliczamy do nich rachunki za prąd, niezapłacone zaliczki dla wspólnoty mieszkaniowej lub zaległe opłaty eksploatacyjne na rzecz spółdzielni. W ten sposób otrzymasz kwotę do ręki, która jest tylko dla Ciebie i nie musisz już z niej spłacać długów związanych z mieszkaniem. Pomoże Ci to w zakupie innego, być może mniejszego mieszkania. Możesz rozpocząć nowe życie bez długów.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania - rodzaje zadłużenia

Możemy wyróżnić różne rodzaje zadłużenia nieruchomości. To właśnie od rodzaju zadłużenia mieszkania zależy to, jak szybko będziesz w stanie sprzedać swoje mieszkanie. Nasi specjaliści ds. skupu nieruchomości podpowiedzą Ci, jak długo będziesz szukał kupca i jak będzie wyglądał proces sprzedaży takiej nieruchomości. Zależy Ci na szybkiej sprzedaży zadłużonej nieruchomości? Skontaktuj się z profesjonalistami z nSkup.pl. Zajmujemy się m.in. zakupem trudnych nieruchomości, w tym mieszkań zadłużonych. Możesz próbować sprzedać zadłużone mieszkanie na własną rękę, ale zabierze Ci to dużo czasu i energii, bez gwarancji sukcesu.

Najczęściej spotykanym rodzajem zadłużenia są zaległości w spłacie czynszu wspólnocie lub spółdzielni. Wiele osób spotkało się z sytuacją, że lokator zajmuje bezprawnie lokal, nie płaci czynszu i rachunków, proces eksmisyjny trwa bardzo długo, a wysokość zobowiązań wciąż rośnie. Niestety zdarzają się również sytuacje, gdy w długi wpada osoba, która straciła pracę, zdrowie i jej sytuacja materialna znacznie się pogorszyła, Nie mamy wpływu na losowe wydarzenia i nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Pomagamy takim osobom, odkupując lokal za uczciwą cenę.

Kolejny powód zadłużenia to kredyty hipotecznego. Bank udzielając kredytu, wymaga wpisu hipoteki do księgi wieczystej. W takim wypadku sytuacja jest bardziej komfortowa. W pierwszym kroku należy poinformować bank o planach sprzedaży mieszkania. Bank wystawi wtedy specjalny dokument z informacją o saldzie kredytu. Do sfinalizowania transakcji potrzebna będzie również promesa bankowa. Bank w ten sposób zobowiązuje się do wykreślenia hipoteki, zaraz po otrzymaniu środków od kupca.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania z kredytem

Kolejnym i rodzajem zadłużenia są tzw. chwilówki, które wpędzają dłużników w spiralę zadłużenia. Zawsze warto przemyśleć zaciągniecie takiego zobowiązania, ponieważ warunki chwilówek są skrajnie niekorzystne dla pożyczkobiorców. Firmy pożyczkowe zdają sobie sprawę, że z takiego zadłużenia korzystają przede wszystkim osoby zdesperowane i znajdujące się w niekorzystnej sytuacji zawodowej i finansowej. Warto też przyjrzeć się haczykom w umowie.

nSkup.pl – ratunek dla właściciela?

Chcesz sprzedać zadłużone mieszkanie? Masz problemy finansowe? Ważne jest to, żeby nie wpadać w panikę i nie podejmować pochopnych decyzji, które mogą wpędzić nas w kłopoty.

Sprzedaż mieszkania na własną rękę może być trudna, nawet jeśli nieruchomość nie jest zadłużona. Jeżeli w grę wchodzą długi, to proces sprzedaży może trwać bardzo długo. Ciężko jest znaleźć prywatnego nabywcę na takie mieszkanie. Większość osób obawia się takiej transakcji i nie chcą wpaść w kłopoty.

W takich sytuacjach warto rozpocząć współpracę z profesjonalnym skupem nieruchomości. Jest to bardzo dobra opcja dla tych osób, którym zależy na szybkiej sprzedaży, ale obawiają się, że nie znajdą kupca i jak skompletować dokumenty dotyczące zadłużonego mieszkania. Warto wiedzieć, że jeżeli nieruchomość jest zadłużona, to dokumentów jest dużo więcej niż przy standardowej sprzedaży. Dużo zależ również od podejścia spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, komornika czy też banku.

Dlaczego jeszcze warto współpracować z nSkup.pl? Zyskujesz w ten sposób pewność, że zajmiemy się kwestiami formalnymi i prawnymi oraz pomożemy w rozliczeniu ewentualnego podatku. 

Wygoda

Darmowa wycena mieszkania online

Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora wyceny nieruchomości i oszacuj wartość mieszkania.

Wyceń mieszkanie