Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim w 2024 – ile kosztuje?

Kiedy już kupimy mieszkanie od dewelopera ze środków własnych lub z pomocą kredytu hipotecznego, to musimy liczyć się z tym, że to nie koniec wydatków. Kolejny krok to wykończenie mieszkania. Jeszcze przed zakupem takiego mieszkania warto sprawdzić koszty remontu, tym bardziej że powinieneś się przygotować na spory wydatek. Oszacowanie kosztów jest o tyle ważne, że możemy np. od razu starać się o dodatkowe pieniądze w banku na remont.

Spis zawartości artykułu

Co się składa na koszt wykończenia mieszkania?

Plan wydatków na remont możesz przygotować sam lub z pomocą osoby, która będzie się nim zajmować, np. inżyniera, doświadczonego budowlańca itd. Zaczynamy od tego, co mamy. Kiedy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, to zazwyczaj odbieramy lokal w stanie deweloperskim. Jednak dla każdego inwestora stan deweloperski może oznaczać coś innego. Nie ma ścisłej definicji stanu deweloperskiego, dlatego przed podpisaniem umowy sprawdź, co oferuje konkretny deweloper przy danej inwestycji. Z reguły przy odbiorze mieszkania otrzymujemy tynki, ściany przygotowane do malowania, wylewkę podłogową, instalacje wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, grzewczą i elektryczną, drzwi wejściowe, okna i grzejniki. Chociaż jest to dość solidny pakiet, to wciąż jest wiele do zrobienia, zanim będziesz mógł się wprowadzić.

Koszt wykończenia zależy przede wszystkim od zastosowanych materiałów i robocizny. Kwota, którą zapłacisz, zależy od jakości materiałów wykończeniowych, metrażu mieszkania i kosztu ekipy remontowej. Na pewno więcej zapłacisz za drewniany parkiet czy panele. Warto też skorzystać z usług sprawdzonych fachowców, nawet jeśli trochę więcej zapłacimy.

Jakie są koszty wykończenia mieszkania w 2024 roku?

Inflacja niestety nie ominęła materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz robocizny. Na razie nie ma co oczekiwać, że dojdzie do zatrzymania lub redukcji cen. Wprost przeciwnie, należy się przygotować na dalsze wzrosty. Remont mieszkania nie należy zatem do najtańszych. Im bardziej ekskluzywny apartament, tym koszty będą większe. Koszt wykończenia penthouse czy luksusowego loftu na pewno będzie wysoki i zdecydowanie przekroczy kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W naszych artykule zajmiemy się jednak kosztami remontu dla mieszkania o metrażu 70 mkw i standardowym wykończeniu.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Jak wspominaliśmy wyżej, kiedy kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, to zazwyczaj odbierasz je w stanie deweloperskim. W przypadku każdego dewelopera, a nawet inwestycji standard deweloperski może oznaczać coś innego. Chociaż różnice są zazwyczaj niewielkie, to warto je poznać na etapie umowy. Może okazać się, że będziemy musieli montować na własną rękę parapety, co zwiększy koszty remontu. Dlatego nie poddawaj się emocjom i dokładnie zapoznaj się z tym, co deweloper gwarantuje w ramach umowy.

Zdarza się też, że standard wykończenia nie odpowiada zapisom w umowie lub jest niedbale wykonany. Tynki mogą być źle wylane, a ściany nierówne. Oczywiście możesz to zgłosić w protokole odbioru. Ile zatem może kosztować remont mieszkania od dewelopera? Nie znajdziemy na to jednej odpowiedzi. Załóżmy jednak, że chcesz nałożyć gładzie na nierówne ściany. Koszt takiej usługi to co najmniej 20 zł za mkw. Koszt robocizny przy wylewce samopoziomującej to koszt od 25 zł w górę. Są to jednak najniższe ceny, które spotykamy już tylko w najmniejszych miastach.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Co to dokładnie oznacza wykończenie mieszkania pod klucz? Wykończenie pod klucz obejmuje takie prace, jak:

 • Malowanie,
 • Układanie podłogi i glazury,
 • Montaż armatury,
 • Montaż mebli pod zabudowę,
 • Montaż punktów elektrycznych.

Natomiast np. za zmiany w instalacji elektrycznej będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Cena zależy od wielkości zmian i trudności w ich wykonaniu. Dlatego najpierw należy to ustalić z ekipą budowlaną.

Sprawdźmy teraz, ile będą nas kosztować dodatkowe koszty robocizny:

 • montaż paneli podłogowych zaczyna się od 35 zł za mkw w mniejszym mieście,
 • montaż parkietu, podłogi drewnianej to koszt co najmniej 50 zł za mkw,
 • montaż listew przypodłogowych – zapłacimy od 20 zł za mb,
 • ułożenie płytek ceramicznych to wydatek rzędu od 60 zł za mkw w górę,
 • za malowanie ścian zapłacimy od 15 zł za mkw,
 • ułożenie płytek gresu to wydatek od 90 zł za mkw
 • koszt montażu drzwi wewnętrznych, to co najmniej 250 zł za sztukę.

Od czego zależy koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim? Przede wszystkim od lokalizacji i renomy firmy budowlanej. Dużo zależy od Twoich potrzeb i gustu. Nietypowe rozwiązania na pewno będą droższe.

Przejdźmy teraz do cen materiałów budowlanych i wykończeniowych. W tym przypadku spotkamy się z dużymi rozbieżnościami cenowymi. Panele podłogowe kosztują bowiem od 40 zł do 400 zł. Płytki na ściany i podłogę mogą kosztować od 20 zł za mkw do nawet 300 za mkw. Koszt farby wyniesie około 5 zł za mkw. Drzwi wewnętrzne kosztują około 500 zł za sztukę. Do tego dochodzą „drobne” zakupy, jak klej czy fuga do płytek itd.

Również armatura sanitarna nie należy do najtańszych. Sedes to wydatek rzędu 500 zł do 1000 zł, ceny umywalek zaczynają się do 300 zł, a wanny od 600 zł, a prysznica od 600 zł.

To jednak nie koniec. Czas na podliczenie kosztów podstawowego sprzętu AGD. Jeżeli kupujemy kuchenkę to zapłacimy ok. 900 zł za płytę indukcyjną, cena piekarnika wynosi ok. 1200 zł i więcej. Ceny lodówek zaczynają się od 2000 zł, a zmywarek od 1100 zł.

Są to oczywiście szacunkowe ceny materiałów budowlanych i sprzętu. Firm, które produkują materiały i sprzęt AGD jest bardzo dużo. Do tego dochodzą coraz to inne modele. Czasami decydujemy się na bardzo drogi sprzęt, a czasami korzystamy z okazji i promocji. Również koszty robocizny mogą się różnić. Przed przystąpieniem do prac najlepiej przygotować kosztorys wykończenia mieszkania. Dowiesz się, na jaki wydatek należy się przygotować. W sieci znajdziesz również specjalne kalkulatory wykończenia mieszkania, które pomogą Ci w przygotowaniu wyceny. Cena minimalna za wykończenie lokalu wynosi minimum 1500 zł za mkw. Zawsze zakładajmy jednak górkę na nieprzewidziane wydatki.

Jak zoptymalizować koszty wykończenia mieszkania?

Remont i wykończenie mieszkania to duży wydatek. Możesz natomiast podjąć kroki, które pozwolą Ci na obniżenie kosztów. Zaoszczędzić można przede wszystkim na materiałach i robociźnie. W sklepach i hurtowniach branżowych znajdziesz bowiem materiały tańsze, o niższej jakości. Możesz też porównać ceny w różnych hurtowaniach lub supermarketach budowlanych. Czasami warto poczekać na promocję. Może to Ci dać spore oszczędności, ale z drugiej strony, gdy korzystasz z materiałów o niższej jakości, to może się okazać, że będziesz musiał szybko przeprowadzić kolejny remont. Materiały wyższej jakości mogą przetrwać nawet całe lata.

Kolejny sposób to zredukowanie prac, które będą wykonywane przez profesjonalną ekipę budowlaną. Dzięki temu spadnie Ci koszt robocizny za mkw. Wiele prac wykończeniowych można wykonać samemu lub za pomocą rodziny. Jest tylko jeden warunek. Musisz mieć odpowiednie umiejętności i narzędzia. O ile malowanie ścian jest dość proste, to np. położenie płytek, parkietu czy montaż hydrauliki jest już dużo trudniejsze. Zaoszczędź tylko na tych pracach, których nie będziesz w stanie samemu wykonać. Resztę pozostaw fachowcom.

Jak zaoszczędzić na kosztach wykończenia mieszkania? Podsumujmy:

 • sporządź dokładny kosztorys prac,
 • szukaj tańszych materiałów o trochę niższej jakości,
 • czasami polskie firmy oferują podobną jakość do zagranicznych, ale za to oferują niższe ceny,
 • porównaj oferty w różnych sklepach i hurtowniach,
 • wykonaj część pracy wykończeniowych samodzielnie, o ile to możliwe.

Czy można wziąć kredyt na wykończenie mieszkania?

Nie zawsze dysponujemy środkami, które nam pozwolą na wykończenie mieszkania. Masz na szczęście kilka innych możliwości. Przede wszystkim możesz złożyć wniosek o kredyt gotówkowy. Jeżeli potrzebujesz kilkudziesięciu tysięcy złotych, to nie powinno być problemu ze zdolnością kredytową. Nie musisz się też tłumaczyć w banku, na jaki cel potrzebujesz pieniądze.

Kolejne rozwiązanie to pożyczka hipoteczna, której zabezpieczeniem będzie Twoja nieruchomość. Mieszkanie nie może być obciążone innymi długami. Pożyczka hipoteczna może być tańsza niż kredyt gotówkowy. Również nie musisz wskazywać celu i sposobu wykorzystania środków.

Kiedy staramy się o kredyt mieszkaniowy, to możemy od razu zawnioskować o środki na remont. Zaciągając wyższą kwotę, musisz jednak mieć lepszą zdolność kredytową oraz wyższy wkład własny. Taki kredyt jest jednak zobowiązaniem celowym. Oznacza to, że środki mogą być wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, czyli w tym wypadku remontem. Bank na pewno zażąda kosztorysu i harmonogramu prac, z których będziemy musieli się rozliczyć. Mimo to taki kredyt może być ciekawą opcją, ponieważ będzie tańszy niż kredyt gotówkowy i rozbity na wiele lat.

Podsumowanie – remont i wykończenie mieszkania od dewelopera

Nawet jeśli wybierzemy wersję oszczędnościową np. z tańszymi materiałami, to tak musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Co więcej, ceny materiałów i robocizny raczej nie spadną. Ile zatem zapłacisz za wykończenie mieszkania. Minimalna kwota, którą musisz założyć to 1500 zł za mkw nieruchomości.

Najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie szczegółowego kosztorysu, najlepiej z pomocą fachowca. W kosztorysie należy uwzględnić takie dane jak, lokalizacja nieruchomości i jej metraż, zaplanowane rozwiązania, standard wykończenia oraz wybrane materiały. Twoje oczekiwania i potrzeby również mają wpływ na cenę. Jeżeli zależy Ci na materiałach trwalszych, o najwyższej jakości, to remont będzie droższy.

Banknot

Sprzedaj nam swoją nieruchomość

Bezpiecznie, łatwo i bez angażowania się w formalności. Uzyskaj szybką ofertę gotówkową.

Uzyskaj ofertę