Sprzedaż mieszkania na odległość
Data publikacji: Data aktualizacji:

Sprzedaż mieszkania na odległość w 2024 – ekspert wyjaśnia!

Sprzedaż lub kupno mieszkania jest to jedna z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć w życiu. Do tak dużej i skomplikowanej transakcji należy się odpowiednio przygotować. Specjaliści ds. skupu nieruchomości z nSkup.pl przygotowali artykuł, który podpowie Ci, w jaki sposób można sprzedać mieszkanie na odległość.

Spis zawartości artykułu

Sprzedaż mieszkania na odległość – czy jest możliwa?

Wielu klientów pyta, czy jest to możliwe. Obecnie można sprzedać mieszkanie na wiele sposobów. Co więcej, taka transakcja nie wymaga Twojej obecności. Jeżeli chcesz sprzedać mieszkania na odległość, to wtedy należy skorzystać z instytucji pełnomocnictwa. Pełnomocnictwa do sprzedaży mieszkania możesz udzielić zaufanej osobie lub pośrednikowi z biura nieruchomości.

Pełnomocnik bierze wtedy na siebie przeprowadzenie całego procesu sprzedaży i doprowadzenie do sfinalizowania transakcji. Jeżeli powierzysz sprzedaż mieszkania profesjonaliście, to masz pewność, że sprzedaż przebiegnie szybko i sprawnie. Z naszego artykułu dowiesz się m.in., czym jest pełnomocnictwo notarialne i o czym powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na sprzedaż nieruchomości z pomocą pełnomocnika.

Sprzedaż nieruchomości na odległość – wprowadzenie

Sprzedaż nieruchomości na odległość będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które na co dzień mieszkają i pracują w znacznej odległości od mieszkania przeznaczonego do zbycia. Dotyczy to np. osób, które mieszkają za granicą. Część osób nie ma po prostu czasu, żeby zająć się sprzedażą mieszkania. Warto pamiętać, że proces sprzedaży wymaga dużego zaangażowania. Jeżeli znalazłeś się w takiej sytuacji, to najlepszym pomysłem będzie udzielenie pełnomocnictwa osobie, która zajmie się sprzedażą i będzie skutecznie reprezentować Twoje interesy. Sprawdź, co to jest pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości i jak je przygotować. Co powinno znaleźć się w treści pełnomocnictwa i w jaki sposób bezpiecznie sprzedać mieszkanie na odległość.

Sprzedaż mieszkania na odległość – jakie korzyści dla sprzedawcy

Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, że właściciel mieszkania, nie uczestniczy w procesie jego sprzedaży. Sprzedaż odbywa się za pośrednictwem pełnomocnika. Samo wyznaczenie pełnomocnika jest dość proste i jest możliwe, nawet gdy mieszkasz za granicą. Co zyskujesz na wyznaczeniu pełnomocnika? Przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że mieszkając za granicą, będziesz przyjeżdżał na każdą prezentację mieszkania i rozmowy z klientami. Nie musisz również przyjeżdżać na podpisanie umowy. Wszystko załatwi Twój pełnomocnik. Warto wyznaczyć osobę, która załatwi wszystko szybko i sprawnie.

Ważna informacja

Pełnomocnictwo możesz wystawić na każdą osobę fizyczną, która ma zdolność do czynności prawnych. Może to być zaufany członek rodziny lub pośrednik nieruchomości. Najczęściej korzystamy jednak z pośrednika z biura nieruchomości. Dzięki temu powierzamy sprzedaż mieszkania profesjonaliście i możemy zautomatyzować proces sprzedaży.

Sprzedaż mieszkania bez pośredników w 2023 roku - ekspert wyjaśnia!

Dowiedz się więcej

Kiedy warto rozważyć sprzedaż mieszkania na odległość

Sprzedaż mieszkania na odległość jest to dobra propozycja dla osób, które mieszkają w dużej odległości od nieruchomości lub na stałe mieszkają i pracują za granicą. Proces sprzedaży w takiej sytuacji będzie stanowić dla nas duży problem. Sprzedaż mieszkania wiąże się bowiem ze skompletowaniem niezbędnych dokumentów, umawianiem się z klientami, prezentacją mieszkania, negocjacjami, a finalnie spotkaniem u notariusza w celu podpisania umowy. Odległość jest istotną przeszkodą, jeżeli zależy Ci na szybkiej sprzedaży, tym bardziej że proces sprzedaży wymaga czasu, pieniędzy i pełnego zaangażowania. Dlatego warto rozważyć sprzedaż mieszkania na odległość. Jeżeli udzielisz pełnomocnictwa wybranej osobie, to może ona w Twoim imieniu skompletować dokumenty, zaprezentować mieszkanie potencjalnym kupcom oraz reprezentować Cię przed notariuszem. Co powinieneś wiedzieć o dokumencie, jakim jest pełnomocnictwo.

Kiedy warto rozważyć sprzedaż mieszkania na odległość

Różne formy pełnomocnictwa – jakie są?

Jeżeli planujesz sprzedać mieszkania na odległość za pomocą pełnomocnictwa, to powinieneś zapoznać się z różnymi formami tego dokumentu. Możemy wyróżnić pełnomocnictwo ogólne oraz pełnomocnictwo szczególne.

  • Dzięki pełnomocnictwu ogólnemu, Twój pełnomocnik będzie miał możliwość podejmowania decyzji, które mają na celu zachowanie lub pomnożenie majątku. Oznacza to, że osoba, której nadasz pełnomocnictwo ogólne, nie będzie mogła podejmować konkretnych czynności prawnych związanych ze sprzedażą nieruchomości. Taki rodzaj pełnomocnictwa wystarczy, gdy upoważniasz osobę do odbioru dokumentów.
  • Natomiast, gdy Twój pełnomocnik ma przeprowadzić w Twoim imieniu transakcję sprzedaży nieruchomości, to potrzebne będzie potwierdzone notarialne pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości. Takie pełnomocnictwo umożliwi sprzedaż mieszkania w Twoim imieniu. Jeżeli planujesz sprzedaż mieszkania na odległość, to konieczne będzie przygotowanie takiego dokumentu. Można go przygotować w Polsce lub za granicą. Przygotowanie pełnomocnictwa w Polsce wymaga potwierdzenia notarialnego, które gwarantuje ważność dokumentu. Kiedy przygotowujesz pełnomocnictwo za granicą, to zadbaj o to, żeby w dokument miał nadaną klauzula apostille. Pozwoli Ci to na użycie pełnomocnictwa również za granicą. Pamiętaj, że konieczne będzie przetłumaczenie takiego pełnomocnictwa na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Pełnomocnictwo – co jeszcze powinieneś wiedzieć

Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania warto powierzyć osobie godnej zaufania albo profesjonaliście, czyli agentowi z biura nieruchomości. Sprzedaż mieszkania na odległość i skompletowania dokumentów przez osobę, która ma Cię reprezentować, będzie możliwa, gdy przygotujesz pełnomocnictwo u notariusza. Jeżeli chcesz udzielić pełnomocnictwa do sprzedaży mieszkania z pomocą notariusza, to Twoja obecność będzie obowiązkowa. Twój pełnomocnik może być obecny, ale nie musi. Dokumenty, które należy przygotować na spotkanie z notariuszem to Twój dowód osobisty oraz dane osoby, którą chcesz wyznaczyć na pełnomocnika. Najważniejsze pytanie dotyczy jednak tego, co powinno znaleźć się w treści pełnomocnictwa? Przede wszystkim należy dokładnie określić zakres czynności. Może to być jedna czynność lub kilka. Należy podać cenę, za jaką chcesz sprzedać nieruchomość oraz wskazać rachunek bankowy, na który powinny wpłynąć środki z transakcji. Pełnomocnictwo powinno zawierać również zapis, za pomocą którego Twój reprezentanta będzie mógł dokonywać czynności przed instytucjami czy urzędami.

Warto wiedzieć, że gdy zadaniem Twojego pełnomocnika będzie pozyskanie dokumentów z Urzędu Skarbowego, to wtedy należy przygotować osobne pełnomocnictwo. W tym wypadku nie musimy korzystać z pomocy notariusza. Wystarczy odpowiedni druk, który umożliwi dokonywanie czynności w Urzędzie przez osobę trzecią w Twoim imieniu. Druk udostępnia właściwy Urząd Skarbowy.

Koszty sprzedaży nieruchomości w 2023 roku - ekspert przedstawia!

Dowiedz się więcej

Jak uzyskać dokumenty do pełnomocnictwa?

Masz w planie sprzedaż mieszkania i chcesz ustanowić pełnomocnika, który będzie Cię reprezentował? Niezależnie od charakteru czy zakresu pełnomocnictwa, to konieczna będzie wizyta u notariusza. Na spotkanie w kancelarii notarialnej weź ze sobą dowód osobisty oraz dane osoby, której chcesz nadać pełnomocnictwo. Będziesz musiał też zapłacić opłatę notarialną za usługę i wydanie wpisu pełnomocnictwa.

Nskup.pl – sprzedaż mieszkania na odległość

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które szybko i sprawnie chcą sprzedać mieszkanie, jest współpraca z biurem skupu nieruchomości. Jest to usługa, która polega na sprzedaży nieruchomości firmie, która profesjonalnie zajmuje się skupem nieruchomości. Bez wątpienia jest to najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania lub domu. Współpracując ze skupem nieruchomości, możesz bezproblemowo sprzedać mieszkanie na odległość. Jest to świetna opcja dla osób, które mieszkają w odległym mieście lub za granicą. Możesz też udzielić pełnomocnictwa wybranej osobie, która będzie reprezentować, zdobędzie potrzebne dokumenty i doprowadzi do transakcji z biurem skupu nieruchomości. Specjaliści ds. skupu nieruchomości nSkup.pl pomogą Ci lub pełnomocnikowi skompletować niezbędne dokumenty i załatwić wszystkie formalności. Sam proces sprzedaży mieszkania do naszego biura trwa zazwyczaj nie dłużej niż tydzień. Jest to skuteczny sposób na szubką i skuteczną sprzedaż mieszkania na odległość. Warto wiedzieć, że skupujemy również nieruchomości z problemami, tj. zadłużenie.

Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania – ile kosztuje

Już wiesz, że sprzedaż mieszkania na odległość jest możliwa tylko, gdy udzielisz pełnomocnictwa wybranej osobie. Warto zapoznać się z kosztami przygotowania takiego pełnomocnictwa. Na szczęście nie wiąże się to z dużymi kosztami. Pełnomocnictwo do dokonania jednej, wskazanej czynności to koszt 30 zł + 23% VAT. Pełnomocnictwo do dokonania kilku czynności wiąże się z kosztem 100 zł + 23% VAT. Do kosztów powinieneś doliczyć również koszty wypisów, które wynoszą 6 zł za jedną stronę dokumentu.

Sprzedaż mieszkania na odległość, gdy mieszkasz za granicą

Jeżeli mieszkasz za granicą i chcesz sprzedać mieszkanie w Polsce, to możesz przygotować pełnomocnictwo z pomocą notariusza z kraju zamieszkania. Pełnomocnictwo przygotowane przez notariusza za granicą musi być opatrzone klauzulą apostille. Tylko wtedy takie pełnomocnictwa będzie ważne w kraju, w którym chcesz sprzedać nieruchomość. Klauzulę apostille możesz uzyskać w urzędach wyznaczonych przez kraj, w którym się znajdujemy, dobry przykład to Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Klauzula apostille jest niezbędna, żeby użyć w Polsce zagraniczne pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości. Konieczne jednak będzie również przetłumaczenie dokumentu na język polski przez tłumacza przysięgłego. Dopiero wtedy będzie możliwa skuteczna sprzedaż mieszkania z pomocą pełnomocnika.

Sprzedaż mieszkania na odległość, a pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania – podsumowanie

Sprzedaż mieszkania na odległość wiąże się z formalnościami, ale jest skuteczna, legalna i bezpieczna. Dzięki temu oszczędzasz też czas i pieniądze. Jeżeli mieszkasz za granicą, to możesz powierzyć sprzedaż nieruchomości zaufanej osobie lub profesjonalnemu pośrednikowi nieruchomości. Dobre rozwiązanie to współpraca z skupem nieruchomości. Nasza firma nSkup.pl zajmuje się profesjonalnym skupem nieruchomości. Część z nich to nieruchomości problematyczne. Jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie na odległość, to wystarczy udzielić pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości naszym specjalistom. W ten sposób możesz szybko i bezpiecznie sprzedać swoją nieruchomość firmie, która cieszy się renomą i zaufaniem wśród klientów.

Sprzedaż mieszkania na odległość jest zatem jak najbardziej możliwa. Prawo pomaga na szybkie i bezpieczne przeprowadzenie procesu sprzedaży i sfinalizowanie transakcji. Przygotowanie pełnomocnictwa nie jest skomplikowane i nie wymaga dużych środków. Jest to najlepsza opcja dla osób, które mieszkają za granicę lub w innym mieście, oddalonym od przedmiotu sprzedaży.

Wygoda

Darmowa wycena mieszkania online

Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora wyceny nieruchomości i oszacuj wartość mieszkania.