Sprzedaż mieszkania bez pośredników
Data publikacji: Data aktualizacji:

Sprzedaż mieszkania bez pośredników w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Są zalety i wady takiego rozwiązania. Zaletą jest to, że oszczędzasz na kosztach prowizji. Wadą jest ryzyko, że proces sprzedaży może się wydłużyć oraz to, że możesz trafić na nieuczciwego nabywcę. Podpowiadamy, jakie działania podjąć, żeby sprzedać mieszkanie bez pośredników bez ryzyka i strat finansowych.

Spis zawartości artykułu

Sprzedaż mieszkania bez pośredników - wprowadzenie

Klienci korzystają z usług biura nieruchomości z wielu powodów. Jednym z nich jest ograniczenie ryzyka związanego z transakcją. Pośrednik nieruchomości ma więcej wiedzy, czasu, narzędzi i doświadczenia, żeby sprawdzić potencjalnego nabywcę i zadbać o bezpieczeństwo transakcji. Co mogę zrobić, gdy z różnych powodów nie chcę i nie mogę zapłacić prowizji pośrednikowi? Czy mogę spróbować sprzedać mieszkanie na własną rękę i zminimalizować ryzyko? Załóżmy, że przygotowałeś już ofertę sprzedaży i umieściłeś ogłoszenie na wybranych serwisach ogłoszeniowych. Jednak nikt się jeszcze nie zgłosił i nie zdecydował się na zakup Twojego mieszkania. Zaczynasz zastanawiać się, czy dokonałeś słusznego wyboru, chcąc sprzedać mieszkanie na własną rękę. Zapewniamy Cię, że nie musisz zgłaszać się do biura nieruchomości.

Zależy Ci na szybkiej i bezproblemowej sprzedaży? Zgłoś się do naszego biura skupu nieruchomości nSkup.pl. Wystarczy, że wyślesz do nas formularz zgłoszeniowy z opisem nieruchomości.  Wyślemy do Ciebie wycenę oraz ofertę zakupu Twojego mieszkania. Jeżeli nasza oferta okaże się dla Ciebie korzystna, to całą transakcję zamkniemy w kilka dni. Pieniądze otrzymasz w dniu podpisania aktu notarialnego. W ten sposób możesz zaoszczędzić na prowizji i sfinalizować z sukcesem transakcję sprzedaży.

Transakcja sprzedaży i kupna mieszkania bez agencji nieruchomości – powody sprzedaży mieszkania

Decyzja o sprzedaży mieszkania nie jest łatwa. Są różne powody, dla których musimy wystawić naszą nieruchomość na sprzedaż. Może to być chęć zamiany mieszkanie na większe dla siebie i dla rodziny. Klienci często chcą też przeprowadzić się z mieszkania do domu za miastem. Część osób spłaciła kredyt hipoteczny i teraz chce sprzedać mieszkanie z odpowiednią stopą zwrotu. Zdarzają się też klienci, którzy chcą sprzedać mieszkanie, ponieważ potrzebują gotówki. Powód sprzedaży ma duże znaczenie dla wyboru sposobu sprzedaży.

Chcę sprzedać mieszkanie bez pośredników – od czego powinienem zacząć?

Nie będziemy ukrywać, że sprzedaż mieszkania nie należy do najłatwiejszych zadań. Proces sprzedaży nieruchomości wymaga przygotowania i pełnego zaangażowania. Przede wszystkim nie masz dostępu do bazy danych klientów, którzy chcą kupić mieszkania. Musisz liczyć na to, że klient sam się zgłosi do Ciebie. Musisz też dokonać analizy ogłoszeń i dowiedzieć się, jakie są obecne ceny rynkowe dla mieszkań o podobnych parametrach do Twojej nieruchomości. Jest to bardzo ważne, ponieważ gdy zaproponujesz zbyt niską cenę, to możesz dużo stracić. Jeżeli cena będzie zbyt wysoka, to odstraszysz klientów i będziesz musiał długo czekać na kupca. Kiedy już znajdziesz nabywcę, to może okazać się, że teraz musisz czekać, aż bank przyzna mu kredyt hipoteczny. Wszystko to wymaga od Ciebie spokoju i cierpliwości.

Od czego zależy cena mieszkania w 2023 roku? Ekspert wyjaśnia!

Dowiedz się więcej

Co możesz zyskać na sprzedaży i kupnie nieruchomości bez pośredników?

Nie wiesz, jak sprzedać mieszkanie na własną rękę, bez korzystania z usług pośredników? Podpowiemy Ci jak działać, żeby sprzedać mieszkanie na własną rękę. Zacznijmy od tego, dlaczego wiele osób nie chce korzystać z pomocy pośredników. Powodów jest co najmniej kilka:

 • Podpisując umowę z biurem nieruchomości, zobowiązujesz się do zapłaty wynagrodzenia, jeżeli pośrednik znajdzie kupca na Twoją nieruchomość.
 • Współpraca z pośrednikiem nie oznacza, że szybko znajdziesz kupca. Pośrednik ma za zadanie znaleźć osoby zainteresowane Twoim mieszkaniem. Może mu to zabrać kilka tygodni lub nawet miesięcy.
 • Współpraca z pośrednikiem nie jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli potrzebujesz gotówki jak najszybciej.
 • Część kupców rezygnuje z zakupu mieszkania z pośrednikiem, ponieważ nie chcą płacić prowizji.

Co mogę zatem zyskać na sprzedaży mieszkania bez pośredników? Przede wszystkim oszczędzasz na prowizji. Wynagrodzenie dla pośrednika waha się od 1% do 5% kwoty transakcji. Załóżmy, że chcesz sprzedać przez agenta nieruchomości mieszkanie o wartości 400 000 zł. Prowizja wynosi 3% od sprzedaży. Oznacza to, że jeśli transakcja dojdzie do skutku, to będziesz musiał zapłacić pośrednikowi 12 000 zł. Jest to niemała kwota. Dlatego warto rozważyć sprzedaż na własną rękę. Pamiętaj wtedy o wszystkich aspektach prawnych i dopełnij wszelkich formalności. Zadbaj o bezpieczną sprzedaż.

Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników? Przygotuj mieszkanie do sprzedaży

Mieszkanie należy przygotować do sprzedaży, niezależnie od tego, czy sprzedajemy je samodzielnie, czy też przez pośrednika. Zacząć powinniśmy od przygotowania naszego mieszkania do sprzedaży. Dokładnie je posprzątaj. Wyszoruj kuchnię i łazienkę. Schowaj swoje prywatne rzeczy, a rzeczy, które nie będą już potrzebne, oddaj lub sprzedaj. Kupcy najlepiej reagują na mieszkania, w których nie ma przedmiotów sugerujących, że ktoś w nich mieszka. Może dzięki temu wyobrazić sobie, jak urządzi mieszkanie według swojego gustu i potrzeb. Ten trik naprawdę działa. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, tak żeby mieszkanie wydawało się przytulne i komfortowe. Z naszego doświadczenia wiemy, że w każdym mieszkaniu lub domu znajdują się elementy, które powinny zostać wymienione, odnowione lub usunięte. Może to być brudna ściana, która wymaga malowania, luźne gniazdka, czy też wypadające klamki. Pozbądź się również nieświeżych i brzydkich zapachów, pleśni i wszystkich elementów, które mogą zniechęcić kupujących i obniżyć wartość mieszkania. Lokal przygotowany w ten sposób należy sfotografować w celu przygotowania oferty.

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż w 2023 roku?

Dowiedz się więcej

Pamiętaj o formalnościach i najważniejszych dokumentach

Transakcję sprzedaży mieszkania będziesz mógł sfinalizować, dopiero gdy będziesz dysponował wszystkimi potrzebnymi dokumentami. Dlatego warto przygotować się wcześniej i zebrać potrzebne dokumenty już na etapie konstruowania oferty. Jakie dokumenty będą potrzebne? Wymieniamy:

 • Bardzo ważny jest odpis z księgi wieczystej, ponieważ potwierdza Twoje prawo do sprzedawanej nieruchomości.
 • Potrzebny będzie również akt darowizny lub nabycia danej nieruchomości od poprzedniego właściciela.
 • Przygotuj zaświadczenie ze spółdzielni, że wszystkie należności są uregulowane.

Przyszły nabywca na pewno będzie chciał mieć wgląd w te dokumenty. Jeżeli będziesz przygotowany, to klient na pewno potraktuje Cię i całą transakcję bardzo poważnie.

Jak przygotować ogłoszenie o sprzedaży i gdzie je umieścić?

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie bez udziału agenta nieruchomości, to musisz zadbać o właściwą prezentację. Jeżeli już przygotowałeś mieszkanie do sprzedaży, to czas na napisanie ogłoszenia, które zaciekawi potencjalnych nabywców. Najlepszy sposób na sprzedaż mieszkania to umieszczenie ogłoszenia na popularnych serwisach ogłoszeniowych i w mediach społecznościowych. Masz do wyboru płatne i bezpłatne serwisy ogłoszeniowe. Postaraj się, żeby Twoje ogłoszenie wyróżniało się na tle innych. Skorzystaj również z płatnych opcji promocji mieszkania w danym serwisie. Umieszczenie oferty w mediach społecznościowych jest bezpłatne. Poproś znajomych i rodzinę, żeby udostępnili Twój post. Jakie informacje powinny znaleźć się w ogłoszeniu o sprzedaży mieszkania? Są to przede wszystkim cena mieszkania, powierzchnia mieszkania, rzut mieszkania, lokalizacja, dojazd i odległość od centrum miasta, opłaty za mieszkanie i zalety naszej nieruchomości. Bardzo ważne będą zdjęcia, które powinny prezentować każde pomieszczenie i jego atuty. Zdjęcia muszą być wyraźne i wysokiej jakości. Zadbaj o to, żeby zdjęcie i ciekawy tekst przyciągały uwagę potencjalnych nabywców. Warto dodać też informację o najbliższej okolicy, parkach, placówkach edukacyjnych i medycznych czy komunikacji miejskiej.

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania? Ekspert wyjaśnia!

Dowiedz się więcej
Jak przygotować ogłoszenie o sprzedaży

Jak wycenić wartość nieruchomości?

Najwięcej problemów sprawia określenie ceny mieszkania. Osobom, które nie mają potrzebnego doświadczenia w wycenianiu mieszkań, zalecamy przeanalizowanie ofert mieszkań o podobnych parametrach. Jeżeli nie czujesz się pewnie w tej sprawie, to możesz skorzystać z usług rzeczoznawcy. Wynagrodzenie rzeczoznawcy wynosi od kilkuset do ok. 1500 zł. Wszystko zależy od rodzaju nieruchomości. Jednak oficjalny dokument pomoże Ci w ustaleniu konkretnej ceny i w przyszłych negocjacjach. Jeżeli chcesz szybko sprzedać swoje mieszkanie, to zaproponuj cenę poniżej wyceny rzeczoznawcy. Ogłoszenie wraz z ceną powinno pojawić się w Internecie. Serwisy ogłoszeniowe oraz social media mają obecnie największy zasięg. Ogłoszenie w gazecie dotrze do niewielkiego grona odbiorców, ale też możesz spróbować, jeśli cena nie będzie za wysoka.

Wygoda

Darmowa wycena mieszkania

Skorzystaj z zaawansowanego modelu sztucznej inteligencji i bezpłatnie wyceń swoje mieszkanie.

Wyceń mieszkanie

Chcesz sprzedać mieszkanie samodzielnie? Pamiętaj, że wymaga to czasu i zaangażowania

Proces sprzedaży mieszkania wymaga czasu i pełnego zaangażowania, jeżeli ma zakończyć się sukcesem. Pamiętaj, że kiedy zdecydujesz się na samodzielną sprzedaż, to musisz mieć czas na kontakt z klientami i prezentację mieszkania. Na samym końcu musisz podjąć decyzję, którego nabywcę wybrać i umówić się na podpisanie aktu notarialnego.

Sprzedaż mieszkania bez pośredników jest to dobra opcja dla tych osób, które mają czas i mogą się zaangażować w cały proces sprzedaży. Jest to też dobre rozwiązanie dla tych właścicieli mieszkań, którzy nie muszą szybko sprzedać swojej nieruchomości i chcą poczekać na odpowiedniego klienta, który zapłaci żądaną kwotę. Jednak największą zaletą jest to, że nie musimy płacić prowizji dla pośrednika. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić.

Sprzedaż mieszkania bez pomocy agencji nieruchomości – niezbędne formalności

Jesteś szczęściarzem, ponieważ znalazłeś kupca. Jesteś też przygotowany na sfinalizowanie transakcji i masz przygotowane wszystkie potrzebne dokumenty. Nic już nie stoi na przeszkodzie, żeby umówić się na podpisanie umowy. Ważna informacja jest taka, że umowa sprzedaży mieszkania powinna mieć formę aktu notarialnego i powinna być zawarta w obecności notariusza. Notariusz dba o bezpieczeństwo i prawne aspekty transakcji, a także poświadcza, że umowa została zawarta. Notariusz ma również obowiązek zgłosić umowę do urzędu, gdzie są nanoszone zmiany w aktach notarialnych.

Jaki jest koszty notariusza i pozostałych formalności?

Koszty aktu notarialnego zgodnie z przyjętym obyczajem pokrywa kupujący. Jednak czasami strony transakcji dochodzą do porozumienia i dzielą się kosztami notarialnymi. Kupujący opłaca również zmiany w księdze wieczystej i bierze na siebie pozostałe koszty związane z zakupem nieruchomości. Natomiast sprzedający musi zapłacić podatek dochodowy, jeśli nie minęło 5 lat od nabycia mieszkania. Możesz w takim wypadku skorzystać też z ulgi mieszkaniowej, co pozwoli Ci uniknąć płacenia podatku. Podatek dochodowy, który należy zapłacić wynosi 19% wartości transakcji.

Koszty sprzedaży nieruchomości w 2023 roku - ekspert przedstawia!

Dowiedz się więcej

Jak szybko sprzedać mieszkanie bez pomocy pośrednika? Podajemy dwa sposoby

Pierwszy sposób opisaliśmy obszernie powyżej. Mieszkanie możesz sprzedać samodzielnie, nie korzystając z niczyjej pomocy. Jest to rozwiązanie, które ma swoje wady i zalety. Drugi sposób to sprzedaż mieszkania do skupu nieruchomości. Skup nieruchomości, takie jak nSkup.pl działają na zupełnie innych zasadach niż biura pośrednictwa. Podstawowa różnica jest taka, że skup nieruchomości jest bezpośrednim kupującym. Oznacza to, że jeśli zgłosisz do nas swoje mieszkanie, to odkupimy je od Ciebie. Jak to zrobić? Wystarczy, że wejdziesz na stronę nSkup.pl, wypełnisz formularz zgłoszeniowy i wyślesz go do nas. Możesz również do nas zadzwonić. Nasi specjaliści ds. skupu nieruchomości odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Powiemy Ci, jakie dokumenty przygotować i jak wyglądają nasze procedury. Kiedy warto rozpocząć współpracę ze skupem nieruchomości? Nasi klienci zgłaszają się do nas, ponieważ:

 • Potrzebują gotówki na szybko,
 • Wyprowadzają się do innego miasta lub kraju,
 • Otrzymali nieruchomość w spadku i nie wiedzą, co z nią zrobić,
 • Mieszkanie jest problematyczne, czyli nie ma wyjaśnionego stanu prawnego, jest zadłużone, jest w złym stanie technicznym i wymaga remontu, mieszka w nim dziki lokator.

Mieszkanie z problemami bardzo trudno sprzedać na własną rękę. Prywatni kupcy szukają mieszkania, które nie wymaga oddłużania, eksmitowania lokatorów, czy generalnego remontu. To wszystko jest bardzo kłopotliwe i wymaga dodatkowych funduszy oraz wiąże się z uciążliwymi formalnościami. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy nSkup.pl. Gwarantujemy szybką sprzedaż, a nasze procedury są proste i nie zabierają dużo czasu.

Sprzedaż mieszkania bez pośredników - podsumowanie

Sprzedaż mieszkania nie jest prosta. Zwłaszcza gdy robimy to pierwszy raz. Pośrednik nieruchomości ma wiedzę, doświadczenie i dostęp do narzędzi i baz danych, które pozwalają mu zając się profesjonalnie sprzedażą mieszkania. Pośrednik wyręczy nas w wielu kwestiach. Wadą tego rozwiązania jest wysoka prowizja, którą musimy zapłacić agentowi nieruchomości, gdy znajdzie kupca na nasze mieszkanie. Biuro nieruchomości nie może też nam zagwarantować, że sprzedaż pójdzie szybko. Jeżeli Twoje mieszkanie nie jest zadłużone i stan prawny nie budzi wątpliwości, to możesz spróbować sprzedać mieszkanie samodzielnie. 

Wygoda

Darmowa wycena mieszkania online

Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora wyceny nieruchomości i oszacuj wartość mieszkania.

Wyceń mieszkanie