Sprzedaż mieszkania z meldunkiem
Data publikacji: Data aktualizacji:

Sprzedaż mieszkania z meldunkiem w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Zameldowanie konkretnej osoby w mieszkaniu nie oznacza, że nabywa ona jakiekolwiek prawa do mieszkania. Meldunek to potwierdzenie, że dana osoba faktycznie przebywa w danym miejscu i służy celom ewidencyjnym. Nawet jeśli zameldujesz jedną lub więcej osób w mieszkaniu, to wciąż możesz nim swobodnie dysponować. Oznacza to, że w każdej chwili możesz sprzedać mieszkania. Taka transakcja jest jak najbardziej możliwa i skuteczna.

Spis zawartości artykułu

Czy można sprzedać nieruchomość z zameldowaną osobą?

Chcesz sprzedać swoją nieruchomość, ale są w niej zameldowane inne osoby? Meldunek nie wpływa na możliwość sprzedaży. Możesz w każdej chwili sprzedać mieszkanie lub dom z osobami zameldowanymi.

Zameldowanie nie zawsze oznacza, że osoba zameldowana mieszka w danym lokalu. Zameldowanie jest faktem administracyjnym, który jest potwierdzeniem stanu faktycznego. Jeżeli w mieszkaniu faktycznie przebywa lokator, który jest w nim jednocześnie zameldowany, to mamy wtedy do czynienia z mieszkaniem bez posiadania przez właściciela.

Oznacza to, że jako właściciel nieruchomości wciąż nią dysponujesz, jednak część Twoich uprawnień jest ograniczona na rzecz innej osoby. Możesz jednak wciąż sprzedać takie mieszkania, nawet jeśli zamieszkuje w nim zameldowany lokator.

W sytuacji, gdy lokator nie chce opuścić lokalu, a Ty chcesz odzyskać pełne posiadanie i swobodnie dysponować swoją nieruchomością, to wtedy konieczne będzie uzyskanie wyroku sądowego i przeprowadzenie eksmisji.

Kto kupi mieszkanie z lokatorem?

Mieszkania z lokatorem najłatwiej i najszybciej sprzedać do profesjonalnego biura skupu nieruchomości jak nSkup.pl. Wynika to z tego, że osoba fizyczna, która nie orientuje się w przepisach prawa, może mieć problem z wymeldowaniem niechcianego lokatora. Nie każdy też chce i ma czas na założenie sprawy eksmisyjnej.

Mieszkanie z lokatorem to nieruchomość problematyczna, dlatego szybciej kupi ją instytucja specjalizująca się w takich sprawach. Nie każda osoba fizyczna, w szczególności nieposiadająca minimum wiedzy prawniczej poradzi sobie z wymeldowaniem zameldowanego lokatora. Najczęściej mieszkanie z lokatorem zameldowanym w nim kupi skup nieruchomości z lokatorami, który specjalizuje się w nieruchomościach problematycznych.

Kiedy sprzedaż mieszkania dojdzie do skutku, to biuro skupu nieruchomości weźmie na siebie procedury związane np. z postępowaniem administracyjnym. Będzie to konieczne, gdy osoba, która jest zameldowana, nie przebywa w lokalu i nie chce się wymeldować.

Sprzedaż domu z lokatorami a opłaty i raty kredytowe

Temat sprzedaży domu z lokatorami jest to gorący temat, ze względu na przepisy, które nadmiernie chronią lokatorów. Bardzo często właściciele mieszkań, którzy wypowiedzieli umowy najmu, mają problem z pozbyciem się uciążliwego lokatora, który nie tylko nie chce się wyprowadzić, ale również nie płaci czynszu.

Dla właścicieli mieszkań jest to bardzo kłopotliwe, zwłaszcza gdy zaciągnęli kredyt hipoteczny na lokal, który muszą regularnie spłacać. Bank przecież nie zawiesi spłaty do czasu, gdy dogadasz się z najemcą. Co więcej, oprócz rat musisz też płacić czynsz administracyjny do spółdzielni lub wspólnoty.

Możesz oczywiście oczekiwać zapłaty od lokatora, który nie chce opuścić mieszkania, z tytułu odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu. W tym celu musisz złożyć pozew do sądu. Jednak takie postępowanie może trwać latami.

Niestety prawo w Polsce jest bardzo nieprzychylne właścicielom mieszkań, którzy mają dużych problemy z niechcianymi lokatorami. Często dochodzi do sprzedaży takiego mieszkania poniżej ceny rynkowej. W ten sposób właściciel mieszkania chce uniknąć jeszcze większych problemów finansowych i ewentualnej egzekucji komorniczej.

Sprzedaż domu z lokatorami

Sprzedaż domu z lokatorem zameldowanym w trakcie covid-19

Warto wspomnieć o tym, że pandemia covid nie ułatwiła życia właścicielom mieszkań. Rząd przyjął przepisy, które zakazały eksmisji w trakcie trwania pandemii. Ograniczenie w przeprowadzeniu eksmisji obowiązywały także do 90 dni po zakończeniu pandemii. Sytuacja prawna właścicieli, którzy nie mogli dysponować swoim mieszkaniem mimo wypowiedzenia umowy najmu, była bardzo niekorzystna. W trochę lepszej sytuacji byli właściciele mieszkań z lokatorem, który nie miał tytułu prawnego.

Cena mieszkania z lokatorem

Musisz liczyć się, z tym, że jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie z zameldowanym lokatorem, to najpewniej cena, jaką uzyskasz, będzie niższa od ceny rynkowej. Wszystko zależy oczywiście od poziomu skomplikowania stanu prawnego danej nieruchomości. Co się dzieje z zameldowanym lokatorem po sprzedaży mieszkania?

Nowy właściciel będzie musiał rozpocząć postępowanie administracyjne w celu wymeldowania lokatora oraz doprowadzić do uregulowania stanu prawnego nieruchomości. Profesjonalne biuro skupu, które będzie dążyć do wymeldowania i usunięcia lokatora, dopełni wszelkich starań, żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem i tak, jak należy.

Lokator, który wyprowadził się z mieszkania, ale opuścił mieszkanie, zostanie wymeldowany z urzędu, zaraz po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego.

Wymeldowanie przy sprzedaży nieruchomości

Kiedy już sprzedasz mieszkanie i dojdzie do przeniesienia własności mieszkania, to czeka Cię wtedy wiele dodatkowych formalności. Konieczne będzie na pewno wymeldowania lokatorów. Sprawdźmy, jak wygląda procedura wymeldowania i kiedy należy ją przeprowadzić.

Najlepiej wymeldować lokatora, gdy znalazłeś już kupca, domknąłeś formalności i podpisaliście już umowę kupna - sprzedaży. Czasami warto też poczekać na przelanie środków. Zdarza się też, że do wymeldowania lokatorów musi dojść wcześniej, ponieważ kupiec uzależnia od tego zakup i sfinalizowanie transakcji. Co więcej, będziesz musiał przedłożyć kupującemu zaświadczenie o tym, że w lokalu nie ma zameldowanych osób.

Nie ma przepisów, które zabraniałyby sprzedaż mieszkania z zameldowanymi w nim lokatorami. Jednak trudno będzie znaleźć prywatnego kupca na taką nieruchomość, nawet jeśli zameldowane osoby są jedynie obecnie na papierze.

Jak wygląda procedura wymeldowania lokatora?

Jeżeli jako właściciel mieszkania chcesz się z niego wymeldować, to możesz tego dokonać w formie pisemnej w urzędzie gminy lub miasta. Zależy to od umiejscowienia nieruchomości. Konieczne będzie okazanie dokumentu tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

Kiedy zameldujesz się w innym miejscu, to automatycznie zostaniesz wymeldowany z obecnego miejsca zameldowania. Usługa wymeldowania jest bezpłatna. Zaświadczenie o wymeldowaniu otrzymasz od ręki.

Wymeldowanie osób innych niż właściciel

Sytuacja trochę się komplikuje, gdy oprócz Ciebie w lokalu zameldowane są inne osoby. Może to na przykład być mąż, żona, inny członek rodziny. Jeżeli inne zameldowane osoby nie przebywają w mieszkanie, to możesz je wymeldować w każdej chwili. Wystarczy udać się do urzędu właściwego dla danego adresu.

Natomiast, gdy osoba zameldowana mieszka w lokalu i nie chce go opuścić, to w pierwszym kroku możesz pisemnie wezwać ją do opuszczenia mieszkania. Jeśli lokator nie zareaguje na Twoje pismo, to pozostaje Ci droga sądowa i czekanie na decyzję o eksmisji.

Zaświadczenie o niezameldowaniu

Kiedy wymeldujesz już wszystkie osoby, które były zameldowane w Twojej nieruchomości, to powinieneś udać się do urzędu i pobrać w zaświadczenie o niezameldowaniu jakichkolwiek osób w mieszkaniu, które chcesz sprzedać.

Takie zaświadczenie jest honorowane przez notariusza tylko do 2-3 dni od daty jego wydania. Dlatego wystąp o ten dokument tuż przed podpisaniem aktu notarialnego.

Banknot

Sprzedaj nam swoją nieruchomość

Bezpiecznie, łatwo i bez angażowania się w formalności. Uzyskaj szybką ofertę gotówkową.

Uzyskaj ofertę