Czy warto remontować mieszkanie przed sprzedażą?
Data publikacji: Data aktualizacji:

Czy warto remontować mieszkanie przed sprzedażą w 2024 roku?

Podpowiemy, co możesz zrobić, żeby zwiększyć zainteresowanie potencjalnych klientów? Czy warto remontować mieszkanie przed sprzedażą? Czy koszty remontu mogą się zwrócić? Co to jest home staging? Na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści ds. skupu nieruchomości z nSkup.pl.

Spis zawartości artykułu

Co warto zrobić przed sprzedażą mieszkania - wstęp

Jest to oczywiste, że każda osoba, która planuje sprzedaż mieszkania, chce:

 • Żeby do transakcji doszło jak najszybciej,
 • Sprzedać mieszkanie z jak najlepszą cenę.

Zdarza się jednak, że właściciele mieszkań do sprzedaży nie chcą ponosić żadnych dodatkowych kosztów remontu. Często można spotkać się z ofertą, która ma nieciekawy i krótki opis, niewyraźne i nieprofesjonalne zdjęcia i wyglądają na zaniedbane. Nietrudno się domyślić, że zainteresowanie klientów taką ofertą będzie znikome. Uzyskanie korzystnej ceny będzie praktycznie niemożliwe.

Niewątpliwie każdy właściciel mieszkania chce sprzedać je możliwie szybko i po najwyższej cenie. Obserwując rynek nieruchomości, trudno jest nie zauważyć faktu, że najbardziej wartościowe mieszkania to te, które są po świeżo wykonanym remoncie, a ich standard wykończenia jest wysoki.

Z naszego doświadczenia i obserwacji wiemy, że klienci poszukują mieszkań gotowych do zamieszkania. Co zatem możesz zrobić, żeby zaprezentować swoje mieszkanie jak najlepiej? Na rynku mieszkaniowym konkurencja jest bardzo duża i znalezienie kupca nie jest łatwe. Warto zatem zadać sobie pytanie, czy warto przeprowadzać generalny remont mieszkania przed sprzedażą? Czy taka inwestycja się opłaci? W naszym artykule podpowiemy, jak wydać niewiele i jednocześnie zwiększyć atrakcyjność nieruchomości.

Kiedy przeprowadzenie remontu mieszkania może się opłacić?

Generalny remont mieszkania to duże i kosztowne przedsięwzięcie. Z czym wiąże się generalny remont? Musisz zaplanować m.in. wymianę instalacji wodnej, elektrycznej, a nawet gazowej. Warto też pomyśleć o nowych płytkach i podłogach, co wiąże się za skuciem starych. W ten sposób dostosujesz mieszkanie do potrzeb mieszkańców i zapewnisz im komfort. Taki remont może jednak kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Zastanów się, czy te koszty Ci się zwrócą i czy potencjalni kupcy będą chcieli zapłacić więcej za wyremontowane mieszkanie.

Wiele osób rezygnuje z generalnego remontu, ponieważ obawiają się, że pieniądze zainwestowane w remont im się nie zwrócą. Na szczęście są inne, znacznie tańsze sposoby, które pomogą Ci przygotować mieszkanie do sprzedaży. Czasami wystarczy drobny remont, żeby przyciągnąć zainteresowanie kupujących. Taki remont nie powinien kosztować więcej niż kilka tysięcy złotych, ponieważ potrzebnych będzie tylko kilka niewielkich prac i wymiana najważniejszych elementów. Dzięki temu będziesz mógł sprzedać mieszkanie drożej. Odnowione mieszkanie na pewno szybko znajdzie kupca.

Co warto wymienić w mieszkaniu przed sprzedażą?

Nawet drobny remont warto zaplanować w najdrobniejszych szczegółach. Na samym początku sprawdź, na jaki budżet remontowy możesz sobie pozwolić. W kolejnym kroku przygotuj plan prac. Jeżeli podejdziesz do remontu zdroworozsądkowo, to poniesione koszty zwrócą Ci się przy sprzedaży mieszkania. Specjaliści z n.Skup.pl podpowiadają jak przygotować się do remontu.

W pierwszym kroku skup się na wszystkich niedoskonałościach i niedociągnięciach, które są widoczne. Tej zasady trzymaj się przez cały remont mieszkania. Na pewno warto pomalować ściany na ładny, jasny kolor. W ten sposób możesz całkowicie zmienić charakter mieszkania. Mieszkanie będzie wydawać się nowoczesne i optycznie powiększone. Uzyskasz w ten sposób wrażenie wyremontowanego mieszkania.

Zwróć uwagę na podłogi i zastanów się, co możesz zrobić z popękanymi płytkami i wydeptanym parkietem. Są to mankamenty, które mogą zniechęcić potencjalnych kupców. W takim wypadku wystarczy usnąć i wymienić pojedyncze uszkodzone płytki oraz wycyklinować zniszczony parkiet.

Osoby, które będą zwiedzać mieszkanie, bez wątpienia zwrócą uwagę na stan kuchni. Jak wiemy, kuchnia to bardzo ważna część domu, o którą należy dbać. Niezależnie, czy sprzedajesz mieszkanie w bloku, czy w kamienicy to odmaluj ściany na nowo i usuń wszystkie zabrudzenia. Jeżeli meble kuchenne są już stare i nie wyglądają zachęcająco, to pomyśl o wymianie frontów i blatów. W ten prosty sposób zdecydowanie podniesiesz standard mieszkania.

Bardzo ważna jest też łazienka, która powinna być czysta i higieniczna. Nic nie robi gorszego wrażenia niż brudna łazienka. Napraw i usuń wszystkie uszkodzone i wysłużone elementy. Dobry przykład to złamane klamki i popsute gniazdka.

Jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie z wyposażeniem, to pomyśl u ładnym udekorowaniu mebli, ładnej narzucie, czy nowym obiciu na kanapę, czy fotele. Meble, które są już bardzo wysłużone lepiej usunąć. Wyposażenie i umeblowanie mieszkania mogą wpłynąć na ostateczną decyzję kupującego.

Koszty sprzedaży nieruchomości w 2023 roku - ekspert przedstawia!

Dowiedz się więcej

Home staging – co to jest i czy jest skuteczny?

Home staging są to działania, które mają na celu przygotowanie mieszkania do sprzedaży i zaprezentowanie mieszkania w atrakcyjny sposób. Wszystko to ma na celu przyspieszenie sprzedaży nieruchomości po korzystnej dla właściciela cenie. Co rozumie się przez home staging? Kiedy warto wybrać home staging zamiast remontu? Specjaliści ds. skupu nieruchomości z nSkup.pl podpowiadają.

Głównym celem home stagingu jest stworzenie takiej aranżacji mieszkania, która ukaże jej zalety i potencjał i jednocześnie odwróci uwagę od wad. Home staging kieruje się znaną wszystkim zasadą, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Z doświadczenie wiemy, że mieszkanie z atrakcyjną stylizacją zdecydowanie zwiększa szanse na sprzedaż. Wynika to z tego, że jesteśmy skłonni kierować się przy wyborze mieszkania korzyściami, a nie ceną. Ciekawa prezentacja, ładnie zaaranżowane mieszkanie na pewno przyczynią się do szybszej sprzedaży mieszkania w dobrej cenie.

Jeśli Twoje mieszkanie lub dom nie wymagają remontu, to na pewno warto pomyśleć o home stagingu. Dzięki temu i przy niewielkich nakładach kosztowych będziesz mógł zaprezentować wszystkie atuty mieszkania. Za ładne mieszkanie kupiec jest w stanie zapłacić korzystną dla Ciebie kwotę.

Home staging w 2023 roku - zwiększ wartość swojego mieszkania

Dowiedz się więcej

Ile to kosztuje, czyli realne nakłady na remont mieszkania

Generalny remont mieszkania zdecydowanie poprawi wygląd mieszkania. Takie mieszkanie na pewno będzie atrakcyjnym kąskiem. Taki remont wiąże się jednak z bardzo dużym kosztem. Wymiana wszystkich instalacji, okien, podłóg, płytek, mebli w kuchni oraz całkowity remont łazienki będzie wynosić od 30 000 zł do 100 000 zł w zależności od standardu i powierzchni mieszkania.

Niewielki remont, który zazwyczaj obejmuje przemalowanie ścian, drobne naprawy oraz wymianę wadliwych sprzętów, będzie średnio kosztował od 5 000 zł do 15 000 zł. Oczywiście ostateczna kwota będzie zależeć od Twoich potrzeb. Jeżeli tylko odświeżysz mieszkanie i je pomalujesz, to powinieneś zmieścić się w 1500 zł do 2000 zł. Koszt home stagingu będzie porównywalny.

Home staging

Czy zwrot kosztów remontu przy sprzedaży jest możliwy?

Jeżeli zainwestujesz w generalny remont swojego mieszkania, to możesz być pewien, że takie mieszkanie sprzeda się szybciej. Koszty generalnego remontu są jednak bardzo wysokie. Niestety, może się okazać, że nie odzyskasz tych pieniędzy w przypadku sprzedaży mieszkania. Dlatego rozsądną opcją jest przeprowadzenie drobnego remontu, odświeżenie mieszkania lub home staging. Koszty są znacznie niższe, a efekty mogą być znakomite.

Warto wybrać takie rozwiązanie, które zwróci się nam podczas transakcji sprzedaży mieszkania. Kiedy sprzedajesz atrakcyjne mieszkanie, ładnie urządzone i odświeżone, to możesz liczyć na duże zainteresowanie kupców. Jeżeli chętnych będzie dużo, to nie będzie też konieczności negocjowania ceny. Dlatego home staging lub drobny remont mogą być bardzo korzystne dla właściciela mieszkania.

Co warto wymienić w mieszkaniu przed sprzedażą?

Zajmijmy się teraz szczegółami, dotyczącymi odnowienia mieszkania i home staging i usystematyzujmy naszą wiedzę. Przygotowanie mieszkania do sprzedaży nie jest prostą sprawą i trzeba mieć dobry plan oraz pewne umiejętności.

 • Jak wspominaliśmy już wyżej, na samym początku określ budżet, który możesz przeznaczyć na remont lub home staging. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, ponieważ wysokie wydatki niekoniecznie się zwrócą. Znajdź kompromis pomiędzy ciekawą aranżacją mieszkania a kosztami.
 • Następnie ustal zakres prac. Możesz to zrobić sam lub z pomocą specjalisty. Należy zacząć od elementów, które rzucają się w oczy. Zawsze zalecamy pomalowanie ścian, ponieważ jest efektywny i niedrogi sposób na ciekawe zmiany w mieszkaniu. Jasne, pastelowe odcienie odświeżą wnętrze i optycznie je powiększą.
 • Zadbaj o najważniejsze pomieszczenia, czyli łazienkę i kuchnię. Z doświadczenia wiemy, że kupujący przykładają bardzo dużą uwagę właśnie do tych dwóch pomieszczeń. Często to właśnie kuchnia i łazienka decydują o tym, czy dobijecie targu. Dlatego zadbaj o jedno i drugie pomieszczenie, tak żeby prezentowały się jak najlepiej. W łazience zadbaj o oświetlenie, żeby nie wydawała się za ciemna. Pousuwaj wszystkie zbędne rzeczy. Wyszoruj toaletę, prysznic, umywalkę i wannę. Jeżeli to możliwe pomaluj kafelki, jeśli stare są podniszczone. Umyj fugi, żeby były czyste bez śladu brudu. W kuchni wyszoruj zlew i umyj szafki. Warto wymienić blat oraz fronty szafek. Można też pomyśleć o ich pomalowaniu. W ten sposób nadasz im świeżego i nowoczesnego wyglądu i to niewielkim kosztem. Część zadań możesz wziąć na siebie. Dzięki temu niewielkim kosztem zwiększysz wartość mieszkania.
 • Podłogi to obok ścian bardzo ważna powierzchnia, na którą zwracają uwagę potencjalni nabywcy. Jeżeli mieszkanie ma swoje lata, to niestety podłogi mogą nie zachwycać swoim wyglądem. W takim wypadku pomyśl o wycyklinowaniu parkietu lub położeniu nowych paneli podłogowych. Jeśli w mieszkaniu są płytki, to należy je dokładnie umyć i dodatkowo wyczyścić fugi. Kafelki możesz też pomalować specjalną farbą do tego typu powierzchni.
 • Jeżeli Twoje mieszkania ma wywrzeć dobre wrażenie podczas prezentacji, to usuń wszystkie defekty i usterki w każdym pomieszczeniu. Na pierwszy ogień weź te, które są najbardziej widoczne. Są bowiem takie elementy wystroju i wyposażenia mieszkania, które od razu zwracają uwagę i decydują o odbiorze całości. Dobry przykład to podniszczone i odstające włączniki światła, zwisające na drutach kontakty, odklejone listwy, popękane lub wybrakowane kafelki, poluzowane klamki. Takie podniszczone i nieestetyczne elementy mogą odstraszać potencjalnych klientów. Pierwsza myśl oglądającego mieszkanie będzie taka, że po zakupie mieszkania czeka go spory remont i dodatkowe wydatki.
 • W kolejnym kroku skup się na meblach. Zalecamy usunięcie mebli, które nie są już potrzebne, są bardzo zniszczone i psują cały efekt. Resztę mebli wyczyść, pomaluj i napraw nogi od stołów, krzeseł i foteli. Zwróć uwagę na tapicerkę, jeśli to będzie konieczne, to ją wymień. Takie działania dadzą duży efekt, a nie są bardzo kosztowne. Koszt renowacji mebli to wydatek rzędu 2000 zł. Jest to niewiele, a może znacznie podnieść wartość mieszkania.
 • Jednym z podstawowych punktów home staging-u jest depersonalizacja i neutralizacja mieszkania na sprzedaż. Musisz pamiętać o tym, że każdy z nas ma inny gust i potrzeby. Zapomnij o swoich osobistych upodobaniach i odczuciach. Weź pod uwagę to, że przyszły właściciel będzie chciał udekorować i urządzić mieszkanie zgodnie ze swoim gustem. Zalecamy sprzedającym, żeby podczas odświeżania mieszkania zastosowali neutralne kolory, wzory i dodatki. Musisz tak dobrać poszczególne elementy wystroju, żeby w każdej chwili nowy właściciel mógł je zmienić. Neutralna i uniwersalna aranżacja daje duże pole do popisu nowym właścicielom. Mogą wtedy spokojnie myśleć i wyobrażać, jak będzie wyglądać mieszkanie, gdy już się do niego wprowadzą. Twoja aranżacja ma być bazą dla nowej koncepcji nabywcy Twojego mieszkania, w której będzie czuł się wygodnie i komfortowo. Uniwersalne rozwiązania, które zastosujesz, na pewno spodobają się każdemu.
 • Sprzedający często zadają sobie pytanie, czy warto zmieniać meble w sprzedawanym mieszkaniu. Osobiście uważamy, że jest to zbędny wydatek, a odświeżenie mieszkania całkowicie wystarczy do wywarcia dobrego wrażenia. Większość kupujących i tak chce zakupić nowe meble zgodnie ze swoimi preferencjami i gustem oraz oczywiście potrzebami. Jedyne, co powinieneś zrobić, to usunąć lub wymienić zniszczone, lub stare elementy na nowe.
 • Zawsze powtarzamy naszym klientom, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Pamiętajmy o tym przed prezentacją naszego mieszkania. Zanim umówisz się na prezentację, posprzątaj i wyczyść mieszkanie oraz porządnie je wywietrz. Tuż przed przyjściem osób zainteresowanych prezentacją, możesz skorzystać z odświeżacza powietrza lub perfum do domu wysokiej jakości. Przed wizytą ładnie poukładaj ubrania w szafach, zdejmij wiszące pranie, pościeraj kurze i wyrzuć śmieci.

Jak wycenić mieszkanie w 2023 roku - ekspert wyjaśnia!

Dowiedz się więcej

Czy warto inwestować w home staging?

Co zrobić, gdy nie mamy czasu na samodzielne aranżowanie mieszkania lub drobny remont? Często zdarza się, że nie mamy również planu i pomysłu. Warto wtedy skorzystać z profesjonalnej usługi home stagingu. Jest to propozycja dla osób, które planują sprzedać mieszkania i chcą szybko znaleźć kupca i uzyskać za nie korzystną cenę. Podstawą home stagingu jest stworzenie takiej aranżacji, która optymalnie zaprezentuje potencjał mieszkania i jednocześnie odwróci uwagę od ewentualnych wad. Jeżeli zastosujemy home staging, to nasze szanse na szybką i korzystną sprzedaż, znacząco rosną. Jeżeli Twoja nieruchomość nie potrzebuje większego remontu, to warto zainwestować w home staging. Taką usługę oferują firmy zajmujące się profesjonalnie home stagingiem oraz freelancerzy.

Czy sprzedając mieszkanie, mogę liczyć na zwrot kosztów remontu?

Jedno jest pewne – mieszkania wyremontowane sprzedają się łatwiej i szybciej. Jednak, czy kupujący zapłacą wyższą cenę? Generalny remont jest bardzo kosztowny i rzadko kiedy zwróci się podczas transakcji sprzedaży. Dlatego o wiele rozsądniej jest zainwestować w drobny remont i odświeżenie mieszkania. Koszty drobnego remontu i odświeżenie nie powinny być wyższe niż 10 tysięcy złotych, a mogą zwiększyć wartość mieszkania nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Na zwiększenie wartości mieszkania wpływa również home staging. Dodatkowo taka usługa da Ci pewność, że sprzedaż mieszkanie lub dom szybciej. Na pewno zalecamy dokładnie przemyśleć koszt inwestycji. Sprawdź, co dzieje się na rynku i w jakiej cenie można sprzedać podobne mieszkania. Dobry plan i przemyślany budżet na pewno przyniesie sukces.

Jeżeli natomiast zależy Ci na szybkiej sprzedaży mieszkania i nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, to skontaktuj się ze specjalistami ds. skupu nieruchomości z nSkup.pl.

Wygoda

Darmowa wycena mieszkania online

Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora wyceny nieruchomości i oszacuj wartość mieszkania.

Wyceń mieszkanie